Kelan elatustuki, kuka maksaa !?

sussannasu

Olisi edessä oikeudenkäynti jossa riidellään elatusmaksuista ja sen korotuksesta. Itse olen työtön ja ex:n vaatimus on että elatusmaksu on 0e koska hänellä ei ollut viime vuonna tuloja paitsi joku 400€/kk (ainakin niin väittää, hänellä on kuitenkin oma yritys). No nyt jos käy siten että oikeus päättääkin hyväksyä ex:n vaatimuksen niin siitä lähtien tietääkseni kela maksaa elatustuen mutta minua nyt askaruttaa kuka tässä tapauksessa maksaa ne kelalle takasin?

13

1887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sjfjfjfjkdkdkf

      Ei kukaan. 0 sopimus on nolla sopimus.
      Elatusmaksun määrä voi olla alle kelan maksaman summan, jolloin elatusvelvollinen maksaa oman osuutensa joko kelalle tai elatettavalle. Jos maksettavaa määrätään nolla euroa. Ei elatusvelvollisen tarvitse maksaa mitään.

      Elatusvelvollisella on kuitenkin velvollisuus uusia sopimus heti, jos tulot paranevat. Tuo koskee kyllä myös lähivanhempaa.

    • been there done that

      Kyllä sillä tuloja on, yrittäjänä ne vaan on helppo pimittää.

      • sussannasu

        niinpä, mutta milläs todistat pimityksen kun verotuksessa näkyy kaikki menot ja tulot. mm. ex:n palkallisena on hänen avopuolisonsa (kuulemma) ja hänelle maksaa palkkaa, hyvähän se on noin mennä kun rahat on käytännössä yhteisiä !? Ja nyt kun muksu on 6v niin tulot on laskenut tämän ajan tasaisesti kunnes viime vuonna ei ollu tuloja lainakaan...eikö tämäkin ole jo epäilyttävää!

        Miten tuollaisessa oikeus huomio noita, eikös ex:n periaatteessa pitäisi olla työntekijä ja maksaa itselleen palkkaa kuin että hänellä on esim. 3 muuta joille maksaa. Eikö tässä siis huomoida se "mahdollisuus" tuloihin ?


    • Vanhemmat maksaa

      Uskomatonta, että 0-sopimus tehtäisiin?!
      Työttömälläkin on velvollisuus maksaa jotain, mutta kun ei tietenkään maksa niin kela maksaa lapsen huoltajalle. Ulosottoon menee sitten odottamaan että ex:lta saadaan perittyä takaisin.
      Eli elatusvelvolliselta palaa nimi koska on ulosotossa perittävää.

      Eipä ole yrittäjän kannalta ollenkaan hyvä asia, eli kannattaisi maksaa suosiolla!!!

      • jauhetaas lisää

        no olen minäki montaki pariskuntaa nähny joilla on erontullen tehty nolla sopimus..
        ja työttömälle on mahdollsita saada maksuhelpotusta kylläkin elatusmaksuun..(taitaa olla et 40 maksaa työttömyyskorvauksista ja loput maksaa kela tai jottai sinne päi)
        ja sehän nyt taas jos toinen o työtön ja saa kelasta työttömyyspäivärahaa ni se voi maksella niitä elareita kelalle takas kelan kanssa sovitun kk summan..Vaikak se ois vaan sen 10e/kk.


      • kela päättää

        Työtön voi hakea maksuvapautusta jolloin elatusmaksut eivät mene missään vaiheessa ulosottoon.


    • Et sil viisii

      Kummasti viestit häviää!?

    • Matias

      Laki lapsen elatuksesta ei puhu vanhempien kohdalla tuloista, vaan mahdollisuudesta hankkia tuloja. Tuomoistuin arvioi hänen työkykyään ja mahdollisuutta työllistyä muuhun toimintaan, jos yritystoiminta ei elätä ja elatusmaksu määrätään sen mukaan. toki toisen vanhemman on myös vaadittava tätä.

      Mikäli yritys kuitenkin tuottaa, sinun kannattaa arvoituttaa ne.

    • yrittäjämies

      Vaikka oikeus määräisikin elatusmaksut, niin sinun ex ei varmaankaan joudu maksamaan mitään, koska elatusmaksut saa takautuvasti anteeksi, mikäli tulot ovat alle 1071 e/kk. Lisäksi maksuvapautuksen tulorajaa korotetaan 268 eurolla jokaista elatusvelvollisen huollettavana olevaa alle 18-vuotiasta lasta kohti.

    • sika väärin

      Elatusavun / tai elatustuen maksaa se etävanhempi.
      Elatustuki peritään elatusvelvollisesta. > Se hoitaa kunta.
      Jos aina viisi vuotta eteenpäin voi todistaa olevansa tuloton, menee elatustuki kunnan kassasta eli maksu verovaroista.

      SIINÄ on vääryys; elatustuki jää verottomaksi tuloksi, elatusvelvolliselle.
      Sitä vastoin elatustuki/apu on tuloksi katsottavaa lähivanhemmalle ja laskee hänen tukiaan jos on työtön.

    • esprit3

      Mutta jos isällä ei ole varaa maksaa elatusta,niin sen tekee valtio ja myöhemmin sitten kun isällä on tuloja,perii ne isältä takautuvasti takaisin.Tää on laki käytäntö.Jos isä ei maksa valtiolle takaisin tukia, niin ne menee ulosottoon.Lapsensa tunnustanut isä on siis aina elatusvelvollinen.Jos lapsella ei ole isää,silloin valtio maksaa tuet joka tapauksessa.

    • yrittäjämies

      Jos on yrittäjä, niin todella helppoa nostaa itselleeen alle 1000 e palkkaa, ja 5 vuoden jälkeen elatusmaksut kumoutuu..repikää siitä!!

    • ulosottoon

      Elatusapuohjeen rahamäärien indeksitarkistus 2013 alusta

      Sosiaali- ja terveysministeriö julkisti 18.12.2012 kuntatiedotteen elatusapuohjeen rahamäärien korottamisesta.

      Lapsen elatuksesta aiheutuneet kustannukset ovat muuttuneet vuonna 2007 julkistetun ohjeen jälkeen. Jotta ohje lapsen elatusavun suuruuden arvioimiseksi säilyttäisi ajanmukaisuutensa, elatusavun rahamääriin tehdään indeksitarkistus kalenterivuosittain.

      Elatusapuohjeessa olevat rahamäärät ovat 1.1.2013 lukien seuraavat:

      kohta 2.2.2. Yleisten kustannusten määränä pidetään:
      lapsen ollessa 0–6-vuotias 291 euroa kuukaudessa;
      lapsen ollessa 7–12-vuotias 338 euroa kuukaudessa;
      lapsen ollessa 13–17-vuotias 455 euroa kuukaudessa.

      kohta 3.3.1.2.: Yleisten elinkustannusten määränä pidetään:
      yksin asuvan henkilön tai yksinhuoltajan osalta 583 euroa kuukaudessa; ja
      avioliitossa, avioliitonomaisessa suhteessa tai muussa parisuhteessa elävän henkilön osalta 490 euroa kuukaudessa.

      kohta 3.3.6.4. Jos vanhemman aviopuoliso on hyväksyttävästä syystä kokonaan tai osaksi vanhemman elatuksen varassa, vanhempi saa vähentää aviopuolisonsa yleisiin elinkustannuksiin ja asumiskustannuksiin tarvittavan määrän. Vähennyksen enimmäismäärä on kuitenkin yleisten elinkustannusten osalta 490 euroa kuukaudessa ja asumiskustannusten osalta 3.3.2.kohdan 1–5 kappaleen mukaan laskettu määrä.

      kohta 3.3.6.5. Jos vanhemman avopuoliso on avopuolisoiden yhteisen lapsen hoidon vuoksi kokonaan tai osaksi vanhemman elatuksen varassa, vanhempi saa vähentää avopuolisonsa elinkustannuksiin tarvittavan määrän, kuitenkin enintään 244 euroa kuukaudessa.

      kohta 3.3.7. Lapsen tapaamisoikeuden toteuttamisesta aiheutuvat matkakustannukset otetaan huomioon sen vanhemman elatuskyvyn vähennyksenä, joka vastaa niistä. Kustannukset otetaan huomioon halvimman tarkoituksenmukaisen matkustustavan käyttämisestä aiheutuvien kustannusten mukaisesti. Vähennyksen saa kuitenkin tehdä vain siltä osin kuin kustannusten määrä lasta kohden ylittää 117 euroa kuukaudessa. Vähennyksen enimmäismäärä on 117 euroa kuukaudessa lasta kohden.

      kohta 4.2.1. Luonapitovähennyksen määrä ilmenee seuraavasta taulukosta:

      Luonapidon määrä
      keskimäärin


      0–6-vuotias lapsi


      7–12-vuotias lapsi


      13–17-vuotias lapsi

      alle 7 yötä kuukaudessa


      ei vähennystä


      ei vähennystä


      ei vähennystä

      7–9 yötä kuukaudessa


      30,50 €


      32,50 €


      36,00 €

      10–12 yötä kuukaudessa


      41,00 €


      44,00 €


      50,00 €

      13–15 yötä kuukaudessa


      53,00 €


      57,00 €


      62,50 €
      Lisätietoja elatusapuohjeen rahamäärien indeksikorotuksesta sosiaali- ja terveysministeriössä antaa:
      lakimies Liisa Holopainen, puh. 02951 63408

      Lue lisää elatusavun indeksikorotuksesta STM:n kuntainfosta 8/2012

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe