Kannattaako ottaa vakuutus koiralle? Mielipiteitä!
Vastaukset 2
- Soopelipoika
Elättekö suhteellisen vaarallisella alueella (moottoritie läheisyydessä, isoja aggressiivisia koiria, koiranmyrkyttäjiä)?
Voiko koiranne haitata esim. muiden elinkeinoa (menee hätyyttelemään lampaita/poroja/lehmiä)?
Voiko sillä olla sairaus, jonka vakuutus kuitenkin varmasti kattaa?
Hyvinkoulutettu, kiltti ja suht terve eläin tuskin vakuutuksia tarvitsee, ja sheltti on aika leppoisa pikku eläin. Jos pihanne on aidattu (sheltit paimentavat autoja) ja tiedätte, että koirallanne on hyyyvin tarkasti terveystarkastetut vanhemmat, niin koiranne tuskin tarvitsee vakuutusta. Yleensä vakuutetaan vain todennäköisesti sairastuvia tai vahinkoja aiheuttavia rotuja (tyyliin bulldog tai lammastilallisen naapurissa elävät isot koirat). - mietteitä..
Omilla koirillani ei ole koskaan ollut sairausvakuutusta, vaan olen pitänyt aina rahaa säästössä mahdollista sairastumista varten, syystä että vakuutus on mielestäni kallis. Omalle tämänhetkiselle koiralleni se maksaisi suunnilleen 300 euroa vuosi. Toinen syy vakuuttamattomuudelle on, että vakuutukset eivät korvaa niitä sairauksia, jotka todennäköisimmin koiralle tulee, esim. perinnöllisiä sairauksia tai hammashoitoja.
Sen sijään koirillani on ollut tapaturmavakuutus ja vastuuvakuutus, jotka ovat maksaneet yhteensä jotain 25 euroa vuodessa. Nuorilla koirilla tuo tapaturmavakuutus maksaa itsensä takaisin, jos on yhtään aktiivisempi kaveri kyseessä. Eli nuoren koiran venähdykset ym. korvataan tuosta tapaturmavakuutuksesta. Vastuuvakuutus korvaa vastapuolen kulut, jos koirastani johtuvasta syystä tulee jotain vahinkoja ulkopuolisille.Sille vakuutukselle ei onneksi ole koskaan vielä ollut käyttöä, mutta pidän vakuutuksen voimassa, koska tuollaisessa tapauksessa korvaukset voivat nousta isoiksi.
Mutta noita sairauskuluja varten pidän aina vähintään paria tonnia säästössä, sillä rahalla maksaa vaikka isommankin leikkauksen. Tuo pari tonnia on tähän mennessä säästynyt, kun en aikanaan ottanut sitä 300 euroa vuodessa maksavaa vakuutusta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 80983
- 73842
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut101576- 43575
- 45543
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4516Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.164513- 29513
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136498Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61485