Lomaraha

oijfeiofjwehugaoåjga

Hei, olen syksyllä vakituisena aloittanut lukion ja peruskoulun ope.

Huomasin palkkakuitista, että siinä lukee lomarahan kohdalla "sis. verolliseen ansioon":

Mitä tuo tarkoittaa?
Kai saan ens kesänä lomarahan siltä ajalta kun oon ollu töissä?
Eihän se voi tarkoittaa, että lomaraha olisi jo maksettu palkassa.

3

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sokkona

      Vaikea sanoa mitään, kun ei tiedä, missä kohtaa palkkalaskelmaa se lukee. Mutta asiahan selviää kysymällä joltain, joka tuntee teidän palkkalaskemat esim. esimieheltä, palkanlaskijalta tai luottamusmieheltä.

    • -R-

      Jos sun työsuhde jatkuu ainakin 31.7. asti, saat kesältä palkan. Jos työsuhde loppuu, kun koulutkin loppuu alkukesästä, saat palkkaa just siihen asti. Eli lomarahat sisältyy palkkaan. Siksi määräaikaiset sijaiset ja viranhaltijat on niin eriarvoisessa asemassa. Molemmat tekee vuodessa saman verran töitä, mutta toinen saa kakstoista kuukausipalkkaa, toinen vain yheksän ja puol.

      • ~ö~

        Peruskoulun ja lukion vakinaiselle opettajalle maksetaan kesällä lomaraha 1.4.2012-31.3.2013 välisenä aikana kertyneiltä lomanmääräytymiskuukausilta. Jos aloitti elokuun puolivälissä, saa ensi kesänä lomarahan 8 kuukaudelta.

        Syksyllä koulun alkaessa aloittaneelle määräaikaiselle päätoimiselle opettajalle, jonka palvelussuhde päättyy kevätjuhlapäivään maksetaan lomaraha ja 2 päiväpalkan suuruinen lomapäiväkorvaus kaikilta niilta kuukausilta (10 kk), jotka täyttävät lomanmääräytymiskuukauden ja lomapäiväkorvauksen ehdot. Kaikille päätoimisille määräaikaisille maksetaan lomaraha ja lomapäiväkorvaus työ- ja virkaehtosopimuksen mukaisesti. Sivutoimisille ei makseta.

        Lisätietoja http://www.opettaja.fi/pls/portal/docs/PAGE/OPETTAJALEHTI_EPAPER_PG/2012_24/page26.htm sivu 27


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2556
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2234
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1055
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      147
      899
    5. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      66
      834
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      382
      804
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      55
      712
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      96
      692
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      47
      644
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      32
      643
    Aihe