Lomaraha

oijfeiofjwehugaoåjga

Hei, olen syksyllä vakituisena aloittanut lukion ja peruskoulun ope.

Huomasin palkkakuitista, että siinä lukee lomarahan kohdalla "sis. verolliseen ansioon":

Mitä tuo tarkoittaa?
Kai saan ens kesänä lomarahan siltä ajalta kun oon ollu töissä?
Eihän se voi tarkoittaa, että lomaraha olisi jo maksettu palkassa.

3

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sokkona

      Vaikea sanoa mitään, kun ei tiedä, missä kohtaa palkkalaskelmaa se lukee. Mutta asiahan selviää kysymällä joltain, joka tuntee teidän palkkalaskemat esim. esimieheltä, palkanlaskijalta tai luottamusmieheltä.

    • -R-

      Jos sun työsuhde jatkuu ainakin 31.7. asti, saat kesältä palkan. Jos työsuhde loppuu, kun koulutkin loppuu alkukesästä, saat palkkaa just siihen asti. Eli lomarahat sisältyy palkkaan. Siksi määräaikaiset sijaiset ja viranhaltijat on niin eriarvoisessa asemassa. Molemmat tekee vuodessa saman verran töitä, mutta toinen saa kakstoista kuukausipalkkaa, toinen vain yheksän ja puol.

      • ~ö~

        Peruskoulun ja lukion vakinaiselle opettajalle maksetaan kesällä lomaraha 1.4.2012-31.3.2013 välisenä aikana kertyneiltä lomanmääräytymiskuukausilta. Jos aloitti elokuun puolivälissä, saa ensi kesänä lomarahan 8 kuukaudelta.

        Syksyllä koulun alkaessa aloittaneelle määräaikaiselle päätoimiselle opettajalle, jonka palvelussuhde päättyy kevätjuhlapäivään maksetaan lomaraha ja 2 päiväpalkan suuruinen lomapäiväkorvaus kaikilta niilta kuukausilta (10 kk), jotka täyttävät lomanmääräytymiskuukauden ja lomapäiväkorvauksen ehdot. Kaikille päätoimisille määräaikaisille maksetaan lomaraha ja lomapäiväkorvaus työ- ja virkaehtosopimuksen mukaisesti. Sivutoimisille ei makseta.

        Lisätietoja http://www.opettaja.fi/pls/portal/docs/PAGE/OPETTAJALEHTI_EPAPER_PG/2012_24/page26.htm sivu 27


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1896
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1669
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1544
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1183
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1142
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe