Moi! Olen 13v ja haluan chihuahuan pennun. Minulla ei ole ollut koskaan koiraa, eikä myöskään vanhemmillani. Tiedän melkein kaiken chihuista ja se rotu sopisi juuri minun perheelleni (vanhemmat ja kolme vanhempaa lasta). Olisin täysin valmis huolehtimaan koirasta, samoin veljeni. Ainoa ongelma on vanhempani. Hinta tai hoito eivät häiritse heitä, enemmänkin se että he eivät halua koiraa! Heillä ei ole mitään syytä siihen, etteivät halua koiraa. Kertokaa jotain juttuja joilla saisin käännettyä vanhempani chihuahuan puoleen......... Tartten oikeesti apua!!! Kiitos vastauksista jo etukäteen
Haluaisin chihuahuan, mutta vanhempani eivät..... :(
1
159
Vastaukset
- kaksikymppinen
Suosittelen, että odotat, että kasvat vanhemmaksi ja asut omillasi, ja hankit sen koiran vasta sitten. Ymmärrän täysin vanhempiasi, sillä ennen kuin olet täysi-ikäinen, koira on loppujen lopuksi heidän vastuullaan. Jos he eivät halua koiraa, he eivät halua sitä.
Olethan miettinyt sitä, että chihuahua voi enää noin 15-vuotiaaksi? Oletko valmis sitoutumaan siihen, että se olisi sinun oma koirasi kunnes olet lähes kolmekymppinen? Tiedätkö jo nyt, mitä ja missä aiot tulevaisuudessa opiskella, haluatko mahdollisesti lähteä johonkin vaihto-oppilaaksi tms? Vanhempasi eivät todennäköisesti halua sitä, että jos hieman vanhempana muutat pois kotoa etkä jostain syystä voi ottaa koiraa mukaasi, koira luultavasti jää heille, jolloin he olisivat vastuussa koirasta jota eivät alunperin halunneetkaan.
Ota myös huomioon, että pienestä koostaan huolimatta chihuahua on temperamenttinen ja itsepäinen rotu joka vaatii määrätietoisen kasvatuksen! Kannattaa olla varma, että oma kärsivällisyys ja itsevarmuus riittää. Jos vanhempasi myöntyvät antamaan sinulle koiran, kannattaa käydä sen kanssa pentukurssilla, jotta sinulla on varmasti valmiudet kouluttaa koirasi.
Tuossa iässä toiveet ja haaveetkin voivat vielä muuttua. Muutaman vuoden odottaminen ei tee ollenkaan pahaa, voi olla, että mielesi muuttuu ja olet aivan tyytyväinen, että et hätiköinyt koiran hankinnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1576575- 322362
- 1872119
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101393Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1121360- 731087
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291019Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11894