Suunnittelen matkaa Suomenniemen keskeiseen metropoliin, Jyväskylään. Voi kuulostaa vitsiltä mutta olen kiinnostunut vessakulttuurista. Siksi että se kertoo alueen ja maan asioista paljon. Hyvin paljon.
Kysyisinkin paljasjalkaisilta jyväskyläläisisltä mistä loytyy kaupungin paras maksuton, julkinen, WC?
En etsi ravintoloiden puuterointisalonkeja. Enkä etsi sen kaupungin parhaan hotellin miestenhuonetta jossa arvostaan epävarama myyntipäällikko voi kokea olevansa pari poron kusemaa korkeammalla kuin se firman pykälää huonommalla leasingautolla savutteleva myyntineuvottelija.
Etsin paikkaa jonne piipahdetaan asioimaan ilman asiakkuutta ao. kohteeseen, riippumatta dress codesta, tai pärstäkertoimesta.
Asuin kaupungissa 60-luvun lopulla "Villen Torinissa", muutaman vuoden. Ehkä joillekin tämä kerrostalon nimi kertoo jotain. Näkymä torille oli niiden vuosien lapsuuden maisema. Olin silloin kansakoulua aloitteleva poikanen. Taulumäen suuntaan askelsin kouluun.
Nyt kohta pari vuosikymmentä ulkosuomalaisena olleena huomaa kaipaavansa lapsuuden "sielunmaisemia". Valitettavan harvoin Jyväskylässä olen päässyt käymään mutta muistot elää. Oi niitä aikoja kun radiosta kuului laulu "Lievestuore Lisaa...."
mistä loytyy kaupungin paras maksuton, julkinen, WC?
19
4387
Vastaukset
- Mene sinne
Viipurin asemalta!
- weezee
julkisia muutamilla uimarannoilla
- Kuskuskus
Pitääkä se olla oikeesti PARAS jos oikein kusettaa? Eikö käy keskinkertainen?
- Kleptokalma
Vaasankadun alapäässä on silta ja pusikoita. Myös Moirislammen takana on puskia. Yliopiston alapuolella oleva rinne on myös hyvä. Kesällä nämä paikat ovat erinomaisia, mutta talvisin pitää kahlata lumessa.
- 43423423423423434342
Minulla on myös keraaminen puukko, musta, näillä on näppärä napsia ENGREGORESTA jänteet lattialle, haarukan kanssa.
- Pissahätä
Noh, vastataan nyt kuitenkin, kun aihe on jotenkin herkullinen ja vakuuttelet vilpittömästi tekeväsi kulttuuritutkimusta.
Olen asunut Jyväskylässä kymmenkunta vuotta ja löytänyt uimarantojen Bajamajojen lisäksi ainoastaan Kirkkopuistosta miehille tarkoitetun ilmaisen pahanhajuisen ja hoitamattoman yhden hengen kusiputkan.
Kesällä tarve yllätti Helsingin uudella linja-autoasemalla
.Hienot ulkonaiset puitteet, mikäli et ulkosuomalaisena ole vielä käynyt siellä.
Laitoin euron kolikkoni vessakopin raharakoon, mutta kopissa ei ollutkaan valot kunnossa. Sitten törmäsin invalidiin,joka pyysi minua laittamaan ovirahansa invalidi-wc:n raha-aukkoon. Ovi ei auennut. Jäimme kaksistaan jonottamaan viimeiset euron kolikkomme uhrattua pääsyä toilettiin.
Kun lopulta pääsin WC.hen "pummilla" oven ulkopuolella odotti kaksi kulman takana olevan suutarinliikkeen henkilöä, jotka aloittivat keskustelun vaativaan sävyyn: et ole maksanut vessakäyntiäsi! Vessassa ei saa käydä maksamatta!
Jos mielestäsi kulttuurin kehittyneisyyttä voi tarkkailla ilmaisten vessojen tilalla, niin minun on todettava että pääkaupungissammekaan ei pääse vessaan kuin tappelemalla ja oikeuksiaan puolustamalla. Ja maksamalla. - Nirsku
Mietin just ku lapsi kulkee linkiltä likillä keskustsan läpi isältä äitille et missä hän vois käydä pissaalla jos hätä yllättää?
- Loriloriloo
Kuskoot alleen iso mies jos ei kykene pidättämään
- jjkkll
Tourulan neste on lähin paikka mikä tulee mieleen missä voi kuka tahansa käydä vessassa ilman että kukaan paheksuisi sitä että käyt vain vessassa etkä osta mitään.
- Kokkelikooo
Tai käyt sniffaileen kokkelit nokkaas
- Anonyymi
MIKSI 060097916 CALLOCK NIMINEN FIRMA SAA RAHASTAA JYVÄSKYLÄN MATKAKESKUKSESSA IHMISTEN WC KÄYNNEILLÄ .PERKELE ETTÄ PITÄÄ SOITTAA KALLIISEEN NUMEROON ETTÄ PÄÄSEE HELPOTTAMAAN OLOAAN .TÄMÄ ON TÖRKEÄÄ KUSETUSTA.KAIKILLA MATKUSTAJILLA EI OLE HIENOA ALYKÄNNYÄ JA EI SE TOIMINUT JOULUN AIKAAN 2019.SIIS MATKAKESKUS JA VR PISTÄKÄÄ WC ASIAT IHMISILLE HELPOMMIN TOIMIVIKSI TAI KOHTA MATKUSTAJAT KUSEKSIVAT MINNE SATTUU .HÄVETKÄÄ SAATANAN RAHASTUKSEN MAKUA .MATKAILIJAT OVAT KUSESSA .TÄMÄ ON SUURI HÄPEÄ JYVÄSKYLÄLLE.TERVEISIN MATKAKESKUKSEN ASIAKAS JOKA ON WITTUUNTUNUT KUN KAIKESTA JOKU FIRMA OTTAA SUURET VOITOT.SIIS TOLLUSKAT UUSI VUOSI JA ASIAT KUNTOON HOPI HOPI.
- Anonyymi
Minusta paras vessa on sellainen jossa kuoppien väliseinässä reikä josta voi toisilla naapurikoppiin tai jos viereisessä kopissa sama henkinen niin voi työntää kovan ulokkeensa reiästä ja naapurikopissa alkaa lutkutus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minusta paras vessa on sellainen jossa kuoppien väliseinässä reikä josta voi toisilla naapurikoppiin tai jos viereisessä kopissa sama henkinen niin voi työntää kovan ulokkeensa reiästä ja naapurikopissa alkaa lutkutus.
Saahan sitä uneksia ja siihen se sitten jääkin sinun kohdalla
- Anonyymi
Mä oon käyny Shell Matkakeskuksella eikä kertaakaan ole urputettu jos pelkästään vessassa oon käyny.
Asema-aukiolla on myös vessapömpeli siinä Taikurin vieressä, siitä en tosin tiedä onko talvella auki mutta kesällä ainakin ollut ja muuten ollut suht siisti mutta kusen haju aika voimakas ja kannattaa varata omat paperit mukaan. - Anonyymi
Siellä missä on ABC- liikenneasema, on myös ilmainen tilava WC ilman muuta asiointivelvollisuutta. Kaikki matkanjärjestäjätkin tietävät sen, 50 henkeä vessaan ja yksi ostaa banaanin.
- Anonyymi
Sokoksen alakerta.
- Anonyymi
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Suomenniemi
Tietääkseni Jyväskylä ei kuulu Suomenniemeen. - Anonyymi
Miehille voisi olla pisuaariputkia kaupungilla, olisi vain aita jossa eri kokoisia putkia, sinne vaan pippeli putkeen ja lorottamaan.
- Anonyymi
Kaupungintalon seinustalle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1776660- 322382
- 1872129
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101403Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1171389- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291029Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11924