Norton; F-secure

Mulla on koneen mukana tullut Nortonin antivirus ja palomuuri 3kk lisenssillä. Jos nyt poistan ne ennenkuin lataan F-securen internet securityn, niin eikö koneeseen hyökkää vaikka mitä örkkejä sillä välillä? Vai miten kannattaa menetellä
9947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minä tekisin näin:

1. Lataa koneellesi valmiiksi uusi virustorjunta mutta älä asenna vielä sitä.

2. Ota nettipiuha irti koneesta tai seinästä.

3. Poista vanha virustorjuntaohjelma koneestasi.

4. Asenna uusi virustorjuntaohjelma.

5. Laita nettipiuha kiinni koneeseen.

6. Päivitä virustorjuntaohjelma.

Äänestä

1) Lataa F-Securen ohjelmat koneelle
2) Ota koneesi pois verkosta tilapäisesti
3) Poista toinen antivirus-ohjelma
4) käynnistä kone uudelleen
5) Asenna F-Secure
6) Käynnistä kone uudelleen
7) Liitä kone verkkoon
8) Päivitä F-Securen tunnisteet

Äänestä
  • No noinhan se kannattaa tehdä. Miksei itselle tullut tuo mieleen.

    Äänestä

Jos sinulla on Norton virussuoja,niin älä vaihda sitä F-Secureen missään nimessä!

Äänestä
  • Ai. Minkähän takia. Itse olen nyt käyttänyt kumpaakin eri koneilla, ja molemmat ovat toimineet. F-Secure vain tuntuu minusta paremmalta käyttää.

    Äänestä

  • >Jos sinulla on Norton virussuoja,niin älä vaihda sitä F-Secureen missään nimessä!<

    -Viikon paras vitsi.

    Kyllä F-secure päihittää Nortonin mennen tulle.

    Terveisin kokemusta molemmista.

    Äänestä

  • heh heh kirjoitti:

    >Jos sinulla on Norton virussuoja,niin älä vaihda sitä F-Secureen missään nimessä!<

    -Viikon paras vitsi.

    Kyllä F-secure päihittää Nortonin mennen tulle.

    Terveisin kokemusta molemmista.

    Tuo äsken lähettämäni viesti kuului tähän kohtaan:(

    Äänestä

Etsi jostain MikroBitti-lehti nro 2/2004 ja lue sieltä tietoturvapakettitestin tulokset.
Muuta en kerro kuin että F-Secure ei pärjännyt niin hyvin kuin Norton.
Lisätietoja lehdessä.

Äänestä
  • F-secure ei mainosta MikroBitissä ja siksi se aina sen lehden testeissä jää hopealle.

    On aivan sama asia kuin Kippari-lehden venemoottori testit, aina Yamaha ja Honda saavat jaetun ykkössijan, koska molemmat mainostaa helvetin paljon Kippari lehdessä ja siksi moottoroit parjää testissä aina aivan yhtä hyvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jep kirjoitti:

Mulla on koneen mukana tullut Nortonin antivirus ja palomuuri 3kk lisenssillä. Jos nyt poistan ne ennenkuin lataan F-securen internet securityn, niin eikö koneeseen hyökkää vaikka mitä örkkejä sillä välillä? Vai miten kannattaa menetellä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu