sairas

onko kellään sellaista työpaikkaa jossa on mahdollisuus olla palkallisella sairalomalla 1-3 päivään
10183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mulla on aina ollu palkallinen sairasloma, vaikka ollu eri firmoissa.

Äänestä
  • Kiroitin ihan väärin, tarkoitin palkallisella sairalomalla ilman lääkärin todistusta 1-3 päivää, soriiiiiiiiiiii

    Äänestä

  • aina sairaana kirjoitti:

    Kiroitin ihan väärin, tarkoitin palkallisella sairalomalla ilman lääkärin todistusta 1-3 päivää, soriiiiiiiiiiii

    hä ilman lääkärin todistusta ei saa sairas ajan palkkaa ainakaan mun töissä

    Äänestä

  • aina sairaana kirjoitti:

    Kiroitin ihan väärin, tarkoitin palkallisella sairalomalla ilman lääkärin todistusta 1-3 päivää, soriiiiiiiiiiii

    Kunnalla saa olla joo

    Äänestä

Kun liksa on tuottotunnistaan, niin toki sairas saa olla- omaan piikkiin, ja tuurajan löytäminen itelleen on homma!

Äänestä

Olin jonkin aikaa saikulla, aluksi 2 päivää ilman lääkärintodistusta....tosin tilalla oli terveydenhoitajan todistus, saikku jatkui tuosta loppuviikon lääkärintodistuksella. Koko viikon siis saikulla, ekasta päivästä karenssi (eli ei palkkaa) ja loppuviikosta KTA:ta (keskituntiansio, joka mulla on parempi tällä hetkellä kuin se normi pohjapalkka).

Ainahan voi ns "omia lomia" pitää se 1-3 ilman lääkärin/sairaanjoitajan/terveydenhoitajan todistusta, mutta eri asia kuinka moni työnantaja maksaa näistä palkkaa? Tuskin kovin moni? Ja jos pitää kauheasti ns omia sairaslomia (työpaikoissa jotka todistusta vaativat), niin aika pian varmaan näytetään ovea ja kengänkuva persuksissa. Meidän firmassakin ollaan niin tarkkoja noista saikkutodistuksista, että pitää ola se joku ihme koodi lääkärin kirjoittamasta sairaudesta, muuten ei makseta palkkaa. Näin kävi eräälle työntekijälle, kun kävi kunnallisella puolella lekurilla (ei siis yksityisellä) ja lekuri kirjoitti vain syyn poissaoloa, mutta ei sitä koodia sen lisäksi. No, ei muuta ku uusi, päivitetty saikkutodistusta tilalle kerjäämään, jotta hän saisi palkan.

Äänestä

Meillä oli ennen niin että ekat kolme päivää sai olla omalla ilmoituksella ja siitä eteenpäin lääkäriltä saikkulappu. Mut nyt vuoden alusta käytäntö muuttui siihen että aina pitää olla. Sama juttu aikasemmassa firmassa, et aina pitää olla. Mut välillä on ollu silleen et soittanu esim pe-aamulla esimiehelle ja selkeesti ollu ihan kipeä ja se on saattanu sanoa et ei tartte mennä lääkäriin, paitsi jos ei vielä maanantaina terve..

Äänestä

Kunnalla: Esimiehen luvalla 3 päivää, työterveyshoitajan luvalla 5 päivää, lääkärin luvalla pidempään, sairasloma-ajan palkka keskituntiansioiden mukaan (vuorolisät jne mukaanluettuna), täden palkan sairaslomia 60 pv/kalenterivuosi

Äänestä
  • Yleensä väärinkäsitetään, että kunnalla saisi automaattisesti olla sairauden vuoksi olla pois työstä 1-3 päivää. Näinhän asia ei ole. Näistä lyhyiden sairauslomien hyväksymisestä päättää esimies. Ilman esimiehen hyväksyntää ei poissa voi lääkärintodistuksetta olla.

    Äänestä

Meillä ei saa olla päivääkään poissa ilman lääkärin todistusta. Tulee kalliiksi ja aikaavieväksi sairastua viikonloppuisin, jolloin työterveyslääkärin sijaan täytyy istuskella päivystyksessä tai yksityisellä saikkulappua ruinaamassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aina sairaana kirjoitti:

onko kellään sellaista työpaikkaa jossa on mahdollisuus olla palkallisella sairalomalla 1-3 päivään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu