paljonko tulis maksamaan kaksi gerbiiliä, häkki ja muut tarvikkeet???
hinta
9
1566
Vastaukset
- Elena
Gerbiilit maksaa eläinkaupasta riippuen ehkä jotain 10 euroa. Häkin saa varmaan muutamalla kympillä, lasinen terraario maksaa sitten enemmän. Tietysti voi kysellä tutilta, jos löytyy vanhoja akvaarioita, tai jos kaupasta löytyy viallisia akvaarioita (esim. ei pidä vettä).
Pienen kupin saa 3-4 eurolla, mökin gerbuille voi rakentaa helposti itsekin, tai sitten ostaa kaupasta (puisia tai keraamisia). Hinta saattais olla jotain 5-10 euron välissä.
Kukkaruukkuja löytyy varmasti omastakin kodista, eikä ne paljon maksakaan, 1-3 euroa.
Nää oli siis vaan tällaisia arvioita, mutta ei gerbuharrastus mitään omaisuutta vaadi.- Anonyymi
Onko oikeesti maksanu tuolloin 10€ ?
- hene
gerbiilit maksaa 20euroo 2kpl.häkkien hinta vaihtelee 20-yli 100 euroo ja häkkiin tulevat tarvikkeet suunnilleen 20-30 euroo..riippuu tieysti mitä sinne ostaa.juomapullo,ruokakuppi,purut ja ruoat on ainakin pakollisii.häkinkin täytyy olla aika iso,koska gerbiileitä ei saa laittaa pieneen häkkiin koska ne tarttee paljo liikkumistilaa.
- mona
ei gerbiilille saa häkkiä laittaa ollenkaan!
terraario taikka duna, paljon parempi vaihtoehto. - Elena
mona kirjoitti:
ei gerbiilille saa häkkiä laittaa ollenkaan!
terraario taikka duna, paljon parempi vaihtoehto.Kai niille nyt saa antaa häkin, jos välttämättä haluaa. Se on vaan sitten vähän kinkkisempi juttu, kun purut alkaa lennellä pitkin huonetta... Eli onhan terraario aina järkevämpi vaihtoehto.
- mona
Elena kirjoitti:
Kai niille nyt saa antaa häkin, jos välttämättä haluaa. Se on vaan sitten vähän kinkkisempi juttu, kun purut alkaa lennellä pitkin huonetta... Eli onhan terraario aina järkevämpi vaihtoehto.
koska pienet eläimet myös vilustuvat häkissä helposti.
- Diana/Tel'Quessir-gerbiilit
mona kirjoitti:
koska pienet eläimet myös vilustuvat häkissä helposti.
Häkki ei sovi gerbiileille myöskään sen takia kun gerbiilit niitä kaltereita jyrsivät sen verran innokkaasti että karvat lähtevät nenästä ja pahimmillaan nenä voi tulehtua --> nokkatauti. Häkki on myös muuten vaarallinen, gerbiilin tassu/häntä/kuono voi tarttua kiinni sen kiipeillessä ja vaurioitua/murtua/katketa.
- mie vaan
Diana/Tel'Quessir-gerbiilit kirjoitti:
Häkki ei sovi gerbiileille myöskään sen takia kun gerbiilit niitä kaltereita jyrsivät sen verran innokkaasti että karvat lähtevät nenästä ja pahimmillaan nenä voi tulehtua --> nokkatauti. Häkki on myös muuten vaarallinen, gerbiilin tassu/häntä/kuono voi tarttua kiinni sen kiipeillessä ja vaurioitua/murtua/katketa.
kiitos paljon tiedosta. En ostanut häkkiä, vaan terrarion ja siihen 2 tyttö gerbiilii!
- Anonyymi
45€/gerbiili
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322279Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345