paljonko tulis maksamaan kaksi gerbiiliä, häkki ja muut tarvikkeet???
hinta
9
1541
Vastaukset
- Elena
Gerbiilit maksaa eläinkaupasta riippuen ehkä jotain 10 euroa. Häkin saa varmaan muutamalla kympillä, lasinen terraario maksaa sitten enemmän. Tietysti voi kysellä tutilta, jos löytyy vanhoja akvaarioita, tai jos kaupasta löytyy viallisia akvaarioita (esim. ei pidä vettä).
Pienen kupin saa 3-4 eurolla, mökin gerbuille voi rakentaa helposti itsekin, tai sitten ostaa kaupasta (puisia tai keraamisia). Hinta saattais olla jotain 5-10 euron välissä.
Kukkaruukkuja löytyy varmasti omastakin kodista, eikä ne paljon maksakaan, 1-3 euroa.
Nää oli siis vaan tällaisia arvioita, mutta ei gerbuharrastus mitään omaisuutta vaadi.- Anonyymi
Onko oikeesti maksanu tuolloin 10€ ?
- hene
gerbiilit maksaa 20euroo 2kpl.häkkien hinta vaihtelee 20-yli 100 euroo ja häkkiin tulevat tarvikkeet suunnilleen 20-30 euroo..riippuu tieysti mitä sinne ostaa.juomapullo,ruokakuppi,purut ja ruoat on ainakin pakollisii.häkinkin täytyy olla aika iso,koska gerbiileitä ei saa laittaa pieneen häkkiin koska ne tarttee paljo liikkumistilaa.
- mona
ei gerbiilille saa häkkiä laittaa ollenkaan!
terraario taikka duna, paljon parempi vaihtoehto. - Elena
mona kirjoitti:
ei gerbiilille saa häkkiä laittaa ollenkaan!
terraario taikka duna, paljon parempi vaihtoehto.Kai niille nyt saa antaa häkin, jos välttämättä haluaa. Se on vaan sitten vähän kinkkisempi juttu, kun purut alkaa lennellä pitkin huonetta... Eli onhan terraario aina järkevämpi vaihtoehto.
- mona
Elena kirjoitti:
Kai niille nyt saa antaa häkin, jos välttämättä haluaa. Se on vaan sitten vähän kinkkisempi juttu, kun purut alkaa lennellä pitkin huonetta... Eli onhan terraario aina järkevämpi vaihtoehto.
koska pienet eläimet myös vilustuvat häkissä helposti.
- Diana/Tel'Quessir-gerbiilit
mona kirjoitti:
koska pienet eläimet myös vilustuvat häkissä helposti.
Häkki ei sovi gerbiileille myöskään sen takia kun gerbiilit niitä kaltereita jyrsivät sen verran innokkaasti että karvat lähtevät nenästä ja pahimmillaan nenä voi tulehtua --> nokkatauti. Häkki on myös muuten vaarallinen, gerbiilin tassu/häntä/kuono voi tarttua kiinni sen kiipeillessä ja vaurioitua/murtua/katketa.
- mie vaan
Diana/Tel'Quessir-gerbiilit kirjoitti:
Häkki ei sovi gerbiileille myöskään sen takia kun gerbiilit niitä kaltereita jyrsivät sen verran innokkaasti että karvat lähtevät nenästä ja pahimmillaan nenä voi tulehtua --> nokkatauti. Häkki on myös muuten vaarallinen, gerbiilin tassu/häntä/kuono voi tarttua kiinni sen kiipeillessä ja vaurioitua/murtua/katketa.
kiitos paljon tiedosta. En ostanut häkkiä, vaan terrarion ja siihen 2 tyttö gerbiilii!
- Anonyymi
45€/gerbiili
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1254071
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232962Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1132504- 462071
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2491669Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt451603- 321557
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201406- 281390
- 951201