Kun valitsen Järjestelmä - Käyttäjäprofiilit, niin koneellani näkyy [NT-HALLINTA\SYSTEM] profiili
Kun taas valitsen Hallinta - Käyttäjät ja salasanat niin sitä ei näy.
Hallitsenko minä vai joku muu???
Kun taas valitsen Hallinta - Käyttäjät ja salasanat niin sitä ei näy.
Hallitsenko minä vai joku muu???
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla on kans samallainen juttu. Olen kuullut, että toi olis joku örkin tekele. Mutta en tiiä voiko sitä poistaa. Osaiskohan kukaan antaa vinkkejä, että jos sen poistaa, onko siitä mitään haittaa?
Tere,
Ei se oo sen kummempi kuin Bill Gates... kumppaneineen, joka konettasi hallitsee
Eli jos profiilin poistaa, niin kaatuuko Gates?
Toisinsanoen tartteeko ton profiilin olla päällä?
niin asiaan,
Onko esim. koneesi sammunut viimeaikoina yllättäen.
Oliko käyttis XP ?
Onko virustorjuntaa ?
Onko palomuuria käytössä ?
Jatketaan sitten tästä........
Käyttöjärjestelmä: win2000
virustorjunta: F-secure
palomuuri: Sygate
Koneeni ei ole sammunut, mutta se on alkanut tahmailemaan siten, että kestää noin 1.5minuuttia, että ei voi tehdä mitään. Sitten yht'äkkiä kaikki on taas kunnossa. Mistähän moinen mahtaa johtua?
Olen myös huomannut, kun olen netissä noin päivittäin, niin roskapostia tulee 4-20 kpl/pv.
Mutta kun olimme viikon lomalla, (eli en ollut netissä) niin roskia tuli vain 2 kpl sillä aikaa. Tuntuu aika kummallisesta.
Ajattelinkin että voisko tämä ko. "profiili" tai jokin muu palvelu lähettää koneeltani jotakin nettiin ohi palomuurin?
Käytän webmaileja, koska yritän välttää koneelleni latautuvaa tiedostotulvaa (roskapostia), ja näinollen virustorjunta ei juuri herjaile noista örkeistä.