Perhesellaista
Eräänä iltana, ennen kuin tyttären poikaystävän piti tulla vierailulle ensimmäistä kertaa, perheessä keskusteltiin siitä, että kuka joutuisi tiskaamaan. Isä sanoo:
- Te elätte kaikki minun palkallani. Ei kai minun tarvitse tehdä kaikkea?
Tytär vastaa: - Minä tein sen viime maanantaina…
.. ja äiti vastaa:
- Ooh! Se olen minä, joka laitan ruokaa…
Hetkisen miettimisen jälkeen isä saa idean:
- Minä tiedän mitä tehdään. Se joka meistä ensimmäisenä sanoo jotain joutuu tiskaamaan!
Äiti ja tytär nyökkää ja nostavat peukalonsa pystyyn hyväksymisen merkiksi.
Ulkona saapuu sulhasmies vanhalla ruosteisella polkupyörällään, mikä mikä vinkuu jokaisella polkaisulla - "Kvuik-kvuik" .
Hän asettaan pyörän seinää vasten ja avaa oven:
- Hyvää iltaa!
Hiukan yllättyneenä kohtaamastaan hiljaisuudesta, hän istuu tytön viereen. Äiti trajoilee soppaa.
- Tosi hyvää soppaa!
Ei vastausta.
Mitä tahansa hän sanookin, kukaan ei vastaa. Hän tiedostaa itselleen, että tämä ei voi olla totta ja että hänen on tehtävä jotain saadakseen perheen reagoimaan. Hupsista, hän sanoo ja laitta kätensä tyttären reidelle. Ei mitään rektiota. Hän puristaa tyttöä hiukan tisseistä. Edelleenkään ei mitään tapahdu..
Hän ajattelee:
- Tämähän on ihan sairasta. Mitä minä teikisin?
Silloin hän nostaa tyttären pydälle, nostaa hameen ylös ja riisuu sukkahousut sekä pikkarit ja alkaa painamaan tyttöä siinä pöydällä vanhempien edessä. Kun hän on lopulta valmis, tyttö istuu takaisin tuolille, eikä sano sanaakaan. Nuori mies räjähtää:
- Tässä ei ole mitää järkeä. Te olette kaikki täysin hulluja! Sanokaa edes, että minun on mentävä naimisiin tyttären kanssa!
Hän menee ulos ja nousee pyöränsä päälle ja polkee pois: - "Kvuik, kvuik, kvuik"
Mitä hulluja!
"Couic couic".
Minä nussin heidän tytärtään, eivätkä he sanoneet mitään!
"Kvuik, kvuik" pyörä kitisee. -Minun oilsi pitänyt panna myös äitiä, he eivät oli varmasti sanooneet mitään siitäkään! "Kvuik, kvuik"
Äitiä?
Hän kääntää nopeasti pyöränsä ja "kviok, kvuik" polkee takaisin!
Hän avaa oven, menee äidin luo, nostaa hänetkin pöydälleö. Heittää leningin helman ylös. Riisuu alapään ja alkaa hommiin, minkä jälkeen poika poistuu leveä hymy kasvoillaan.
Mikä perhej!!!
"Kvuik, kvuik".
Millainen hiton ilta!
"Kvuik, kvuik, kvuik".
JA TÄMÄ SAAMARIN PÖYRÄKIN PITÄÄ HIRMUSTA ÄÄNTÄ!!!
"Kvuik, kvuik".
Minä en jaksa enää! Minun on tehtävä jotain. Tämä natina tekee minut hulluksi!
Hän kääntyy ja polkee takaisin perheen luo. Avaa oven ja huutaa:
-Onko teillä mitään voiteluainetta??
Silloin isä nousee ylös ja sanoo:
- OK, OK!!! Minä tiskaan!!
Perhesellaista
Vävypoikanen
1
406
Vastaukset
Ei tuo mitään. Laivajärvellä erään perheen isä sanoi tyttärelleen: Sullahan on paljon parempi, kuin äidille. Tyttö: Niin se velikin sanoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait523295Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso31044Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3910- 18827
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68800Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60724Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä44684Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es24666- 42610
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4607