Miten teen ?

Miten ommella yhteen

Miten Open office innistuu ompelemaan kaksi kuvaa yhteen ?

Kaksi kuvaa ja niistä tehdä yksi kuva ?

Miten ?

Minulla on Win7 ja tässä on Microsoft Wordl Starter

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linux user

      parempi tehdä jollakin kuvankäsittelyohjelmalla, eikä toimisto-ohjelmalla...

      Ja win seiskassa on kuulemma joku paint tai sellainen. En tiedä onko siitä kyseiseen hommaan...

    • Oman kokemukseni mukaan OpenOffice Draw on helpompi käyttää valmiiden kuvien yhdistelyyn (kollaasiin) kuin esim. Gimp. Jälkimmäisessä on sitten paljon runsaampi valikoima erilaisia toimintoja, mutta niiden oppimiskynnys on ainakin minulle tuskallisen korkea. Kollaasi tapahtunee Gimpissä jotenkin monimutkaisesti tasojen kautta, mutta OO Draw'ssa kuvia voi kätevästi siirrellä hiirellä ja järjestellä toistensa alle tai päälle vaikkapa kohdevalikosta (Järjestä).

      Siis Lisää - Kuva -valinnasta kuvat pohjalle, järjestelyt ja sitten vaikkapa Ctrl-A:lla kaikkien valinta. Seuraavaksi Tiedosto - Vie ja rastitaan Valinta-ruutu ja valitaan sopiva tiedostomuoto. Todella helppoa.

      Läpinäkyvyys säilyy esim. silloin, kun läpinäkyviä alueita sisältävä .png-kuva (tai .gif) yhdistetään .jpg-kuvan päälle ja tallennetaan vaikkapa.jpg-muodossa. Tarkoittaa, ettei tule mustaa tai valkoista ruutua siihen läpinäkyvän kohdalle.

      Mitä enemmän tarvitset yksittäisen bittikarttakuvan muokaamista muutoin kuin sen suhteellisen koon osalta, sitä vaikeampi tämä osuus on Draw'lla tehdä. Värien voimakkuutta voi säätää ja tehdä joitain muunnoksia (mm. "hiilipiirrokseksi"), mutta kuvan yksittäisten kohteiden rajaaminen ja käsittely ei oikein luonnistune.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2527
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2116
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      97
      1803
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1799
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1547
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      138
      1128
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1031
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      20
      1002
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe