Käytiin eilen IVF-infossa ja nyt odotellaan helmikuun menkkojen alkamista ja siitä sitten 21 päivän kuluessa alkaisi nenäsumutteet yms. Jos hyvin käy niin punktio olisi varmaan maaliskuun lopulla. Meillä oli ajatuksena lähteä pääsiäisen tienoilla lomalle mutta nythän se suunnitelma sitten muuttui kun taitaa punktio ja alkion siirto osua just niille main. Meni vähän pää sekaisin että mitä tapahtuu missäkin vaiheessa. Pistosvaiheessa tuskin kannattaa enää lomamatkalle lähteä mutta entäs silloin kun käytän sumutetta? Tuskin ainakaan heti on ultraa tms tulossa.
Ivf-hoidot alkamassa
5
364
Vastaukset
- Lupu83
Meilläkin on eka ivf maaliskuun lopussa. Meilläkin se samainen viikko justiin lomaviikko mutta en peru mitään vielä.Sitä ei tiedä vaikka punktio-aika siirtyykin. Jännittävää! Tässä kierrossa ennen ivf-hoitoa julkisella teen pistoshoidon ja inseminaation yksityisellä ja sitten koeputkeen mikäli ei tuu tulosta. Tsemppiä teillekin!
- melina83
Meki ollaan miehen kanssa käyty ivf-infossa. Odottelen nyt seuraavia menkkoja ja silloin voisi aloittaa pistokset, mikäli keliakian vasta-aineet on negatiiviset. Mun siis pitää otattaa labrassa verikokeet sen vuoksi, kun suvussa on keliakiaa. Toivottavasti ei oo keliakiaa ja pääsen aloittamaan pistokset heti seuraasta kierrosta. Ens kuussa sitten päästäisi hoidot aloittamaan. Meille tehdään ivf lyhyellä kierrolla ja tuo ivf on meille ainoa hoitokeino. Toivottavasti hoidot onnistuis. Rankkojahan nuo hoidot varmasti on, mutta kyllä ne kestää, jos vaan niiden avulla vauvan saisi =) Tsemppiä paljon teillekin!
- Lupu83
melina83:
Miksi keliakia piti testata ennen hoitoja?Vaikuttaako se jollain lailla tuohon prosessiin?
Tsemppiä! - melina83
No jos olisi se keliakia ollut, niin olisi pitäny se ruokavalio aloittaa ilmeisesti ennen hoitojen aloittamista. Niin ainakin ymmärsin, että se keliakia voisi vaikuttaa hoitoihin. Mutta onneksi minulla ei sitä keliakiaa kuitenkaan ollut ja päästiin hoitoihin.
- Lupu83
Ok. Aika jännä juttu.Minultakin atidettu joskus hoitojen alussa se tarkistaa, muistelen. Mulla menee punktio huhtikuun alkuun. Jännää odottaa! :) Tsemppiä! Kerro kuulumisia sitten ivf:n jälkeen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510