Ivf-hoidot alkamassa

mindemintsi

Käytiin eilen IVF-infossa ja nyt odotellaan helmikuun menkkojen alkamista ja siitä sitten 21 päivän kuluessa alkaisi nenäsumutteet yms. Jos hyvin käy niin punktio olisi varmaan maaliskuun lopulla. Meillä oli ajatuksena lähteä pääsiäisen tienoilla lomalle mutta nythän se suunnitelma sitten muuttui kun taitaa punktio ja alkion siirto osua just niille main. Meni vähän pää sekaisin että mitä tapahtuu missäkin vaiheessa. Pistosvaiheessa tuskin kannattaa enää lomamatkalle lähteä mutta entäs silloin kun käytän sumutetta? Tuskin ainakaan heti on ultraa tms tulossa.

5

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lupu83

      Meilläkin on eka ivf maaliskuun lopussa. Meilläkin se samainen viikko justiin lomaviikko mutta en peru mitään vielä.Sitä ei tiedä vaikka punktio-aika siirtyykin. Jännittävää! Tässä kierrossa ennen ivf-hoitoa julkisella teen pistoshoidon ja inseminaation yksityisellä ja sitten koeputkeen mikäli ei tuu tulosta. Tsemppiä teillekin!

    • melina83

      Meki ollaan miehen kanssa käyty ivf-infossa. Odottelen nyt seuraavia menkkoja ja silloin voisi aloittaa pistokset, mikäli keliakian vasta-aineet on negatiiviset. Mun siis pitää otattaa labrassa verikokeet sen vuoksi, kun suvussa on keliakiaa. Toivottavasti ei oo keliakiaa ja pääsen aloittamaan pistokset heti seuraasta kierrosta. Ens kuussa sitten päästäisi hoidot aloittamaan. Meille tehdään ivf lyhyellä kierrolla ja tuo ivf on meille ainoa hoitokeino. Toivottavasti hoidot onnistuis. Rankkojahan nuo hoidot varmasti on, mutta kyllä ne kestää, jos vaan niiden avulla vauvan saisi =) Tsemppiä paljon teillekin!

    • Lupu83

      melina83:
      Miksi keliakia piti testata ennen hoitoja?Vaikuttaako se jollain lailla tuohon prosessiin?
      Tsemppiä!

    • melina83

      No jos olisi se keliakia ollut, niin olisi pitäny se ruokavalio aloittaa ilmeisesti ennen hoitojen aloittamista. Niin ainakin ymmärsin, että se keliakia voisi vaikuttaa hoitoihin. Mutta onneksi minulla ei sitä keliakiaa kuitenkaan ollut ja päästiin hoitoihin.

    • Lupu83

      Ok. Aika jännä juttu.Minultakin atidettu joskus hoitojen alussa se tarkistaa, muistelen. Mulla menee punktio huhtikuun alkuun. Jännää odottaa! :) Tsemppiä! Kerro kuulumisia sitten ivf:n jälkeen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2236
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1664
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1337
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      128
      1333
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      61
      1091
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      61
      1067
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1027
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      952
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      824
    Aihe