Kumpi kannattaa ostaa?

kertokaaa

Logitech z-623
http://www.markantalo.fi/product/tietotekniikka/tietokoneen-kaiuttimet/LTZ623/logitech-z623-kaiutinjarjestelma

vai

Philips MCM 300
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=1444&productId=912192&partNumber=2170405 malli&shopId=10001&compartmentId=10014&categoryId=10428&catalogId=1444&ddkey=ProductDisplay#

????? Sanokaa rohkeasti oma mielipide!

Ja saako tohon philipsin vahvistimeen kiinni aktiivisen subwooferin? Eli löytyykö sille omaa johdon paikkaa?
Saako sen liitettyä toiseen, vähän vanhempaankin vahvistimeen kiinni jollain rcd-johdolla?
Saako laitettua koneeseen kiinni noi stereot auxilla?

Mielipiteitä, vinkkejä, kaikkea! KIITOS

16

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jepjep

      Käy liikkeessä kyselemässä.

      • asdadsd

        ei ole liikkeitä täällä missä asun... :/


    • Olet teini

      Älä upota rahojasi paskaan. Tai omapa on rahasi.

    • Ei älkää

      Älä osta, ovat muoviromua, itku tulee vaan noiden kanssa.

      Säästä hieman ja osta jalustakaiuttimet tai lattiakaiuttimet AV tai stereovahvistin sekä esim. Blu-ray soitin.

      Maksaa toki enemmän, mutta saat huomattavasti parempaa tai lähinnä oikeaa laatua. Noissa valmis tms. paketeissa on yleensä se "vahvistin" laadukkain osa, eikä sekään loppupeleissä kummoinen ole.

      On tullut ostettua nuorena tuollaista höpöturhaketta, en suosittele ostamaan missään nimessä. Osta kerralla oikeat laitteet, säästät huomattavasti hermojasi sekä rahaakin.

      • Nyt vaiti

        Nyt hifisnobit hiljaa. 99.99999% prosentille tuommoset laitteet riittää enemmän kuin hyvin. Te hifihihhulit kuulutte vähemmistöön joten lopettakaa turhanpäiväisten mielipiteidenne laukominen.


    • versio2

      Toki jokainen ostaa mitä haluaa. Jos tuollaisten äänenlaatu kelpaa mikä jottei. Tai oikeastaan noiden kanssa ei voi puhua äänestä. Onhan se huomattavasti nautinnollisempaa kuunneella oikeasti hyvä laatuista ääntä. Säästää ja rupeaa pikkuhiljaa kokoamaan itselleen sopivaa pakettia. Aika harvalla kuitenkin varaa laittaa kaikki kerralla.

    • hinta/laatu

      Tuolla satasen budjetilla saisi käytetyt Behringerin studiokaiuttimet, joita on vieläpä paljon käytettynä myynnissä.

    • Neuvoisin

      että älä osta kumpaakaan.

      Ostin mikrostereopaketin (200 €)

      ja

      Kotiteatteripaketin (400 €)

      Hetken olin äänentoistoon tyytyväinen, tosin vain leffoja katsellessa. Musiikkia kuunnellessa nuo alkuperäiset paketit olivat lähinnä vitsejä.

      Mikrostereopaketin kaiuttimet vaihdoin kahteen jalustakaiuttimeen.

      Kotiteatteripaketin kaiuttimet, subwoofer ja keskikaiutin vaihtui kahteen jalustakaiuttimeen, sekä kunnolliseen subwooferiin.

      Äänenlaatu on nyt molemmissa laitteistoissa ihan eri luokkaa. Ei sihise, kumise, ja kihise ääni. Ostamieni laitteiden vahvistimet ovat omaan käyttöön kelpo pelejä, muut alkuperäiset laitteet olivat ihan täyttä kuraa.

      Vahvistimet eivät toki vieläkään vastaa laadukasta ns. oikeaa stereo/AV vahvaria, mutta äänimailma parantui selkeästi verrattuna alkuperäiseen kokoonpanoon.

    • ei osteta leluja

      Jos tarkoitus on kuunnella muutakin kuin radion puheohjelmia, ei kannata ostaa kumpaakaan.

      Ehkä tavallisten huonolaatuisten kaiuttimien kehnoutta ei huomaa niin selvästi, ellei ole tietoa paremmasta, mutta kun tottuu kunnolliseen äänentoistoon, huomaa kuinka merkittävä ero on kuuntelukokemuksessa.

      Itse olen tottunut nykyään nauttimaan musiikista oikeasti hyvälaatuisten laitteiden kautta, enkä enää kestäisi kuunnella musiikkia tuon tasoisista pöntöistä ilman että se tuntuisi kärsimykseltä.

      Musiikki on oikeasti nautinto vain hyvien laitteiden kautta kuunneltuna!

    • Studio180

      Jamo studio 180 ja olet saavuttanut audio-nirvanan. 5 tähden kaiuttimet.

    • versio2

      No, et sinä kyllä Jamoilla nirvanaa saavuta. Jos se on tavoitteena, niin pitää siirtyä kyllä paljon laadukkaimpiin pelihin.

      • Mistäs sinä tiiät

        Sanoo tyyppi joka ei ole eläessään edes kuullut kyseisiä kajareita (Ennakkoluuloja pikkasen???) Minä olen, ja voin objektiivisesti sanoa että monta kertaa kalliimpia kuunnelleena en vaihtais niitä mihinkään!


    • versio2

      No ensinnäkin niitä ei tarvitse edes kuunnella ja toiseksi yksi asia niitä ei saa bi-amb kytkennällä laitettua. Taajuusvaste 50 - 20 000 Hz, sekä impedansi 8ohmia. Nuo riittää täysin selvityksesksi. Ei pä tuohon muuta. Kaiuttimelle tulee raja vastaan hyvin nopeasti.

    • Kelvollista ääntä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe