Taas nähtiin Suomen Urheilugaalassa

näitä meidän olumpiamiehiä. Kun ihminen tietää,
että joutuu tuon sanan sanomaan julkisesti,niin
eikö voisi ottaa jotain puheterapiaa, että sen osai-
si. Ja tämä koskee yleensä miehiä.
Ennen oli myös ölymppiä-miehiä. Nyt ne ovat vä-
hentyneet.
10172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vanhat miehet ovat isänmaallisia.
Oikea suomalainen sanoo sanat
suomalaisittain.

Äänestä

Hienostelun pelko on tyhmyyden alku ja suomalainen mieäs pelkää hienostelijaksi leimaamista enemmän kuin sotaa. Ja jos sanoo vaikeita sanoja oikein, on hienohelma.

Äänestä

Kaipa kaikkie puhe-elimet eivät taivu oikeaan artikulaatioon.

Äänestä

141-98 Tähdelle - Petäjä-Sirénistä silti Vuoden urheilija,
Olemme kansa, joka ihailee hävinneitä.
Meillähän on jo: Veteraanit, Mieto ja Aku-Ankka!

Äänestä

Ei kaikki muunkaan kieliset ihan puhdasta O:ta ja Y:tä siinä sanassa sano. Ruotsalaislta onnistuu ehkä parhaiten. Pitääkö englanninkielisiltä ruveta vaatimaan puhtaita äänteitä? Minusta englannin vokaalit kuulostaa melkein kaikki ö- ja ä-äänteiltä, eikä OLYMPIA heidän suustaan ainakaan selvää y-äännettä sisällä. Ja tämän kielen ääntämisestä meillä on tehty niin iso juttu, että pelkkä ääntäminen = kielitaito, vaikka ei osaa lukea eikä mitään järkevää sanoa.
Vaikeeta on. Vaietkaamme kaikilla kielillä!

Onnea vuoden urheilijoille!

Äänestä

Meillähän oli tuloksiltaan todella heikko
urheiluvuosi. Vammainen vuoden suo-
malaisena urheilijana olisi kyllä ollut
pohjakosketus.

Äänestä
  • Itse arvostan vammaisurheilijan tuloksen paljon korkeammalle kuin ns. normaalin terveen. Terve aloittaa ilman ylimääräisiä kynnyksiä, ns. vammainen ylittää ensin oman vammansa esteen eli pystyy paljon enempään kuin normaalisti liikkuvat.

    Liikuntavamma ei sitäpaitsi ole yhtään niin paha kuin se asennevamma, joka sulla on korvain väliss'.

    Äänestä

Leo Tähdestä suurin osa keskustelee...
tuli mieleeni kun aikoinaan Heikki Kahilan kravatti pääsi parrasvaloihin :)

Äänestä

Onko se nyt niin kauheaa? Jospa joillakin kieli vaan ei mene sellaiseen asentoon, että ällän perään se yy sieltä tulisi.

Äänestä

Johtuskohan tuo siitä pakkoruotsista?
Kaikki vieras on pahasta?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mongertajat. kirjoitti:

näitä meidän olumpiamiehiä. Kun ihminen tietää,
että joutuu tuon sanan sanomaan julkisesti,niin
eikö voisi ottaa jotain puheterapiaa, että sen osai-
si. Ja tämä koskee yleensä miehiä.
Ennen oli myös ölymppiä-miehiä. Nyt ne ovat vä-
hentyneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu