Rossignolin Deltat

koomaa

Minulle myytiin urheiluliikkeessä Rossignolin Delta Skating Nis -luistelusukset, myyjä väitti niiden olevan Hiihto-lehden testivoittajasukset, tarkistin itse kaupasta tultuani asian, ja kävikin ilmi, että testivoittajasuksien mallimerkintä onkin DELTA COURSE SKATING NIS. ja nämä ovat vähän kalliimmat kuin nuo pelkät Skatingit ilman COURSE-merkintää. Minua siis johdettiin harhaan, en tiedä mitä eroa käytännössä suksilla on, Rossignolin omien sivujen mukaan Courset painavat 30 grammaa vähemmän per suksi, ja niiden rakenteessa on käytetty hiilikuitua ja näissä halvemmissa, ilman Course-merkintää olevissa olisi sitten lasikuitua. Mutta harmittaa vaan, kun kaupitellaan testivoittajana suksea, joka ei kuitenkaan ole testivoittaja.

Vaika sitten sanoa, onko käytännössä paljonkaan eroa näiden kahden mallin välillä, sekavuutta lisää vielä se, että Delta Coursejakin on kahta mallia, toisessa on vaan vielä lisämerkintä XC.

4

4863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <<<<<<<<<<<

      Ikävä kyllä oli suksi malli ja merkki testivoittaja tai ei niin se ei takaa automaattisesti luistavaa ja juuri sinulle sopivaa suksea. Vaikka kaikki testit paperilla ym tehdään niin lopulta totuus paljastuu ladulla. Suksi on joko raketti, keskitasoa tai sitten pahin mahdollinen kyntäjä joka ei luista. Itselle näin on käynyt useammankin suksen kanssa. Pahinta on jos tällaisen parin saa aloittelija. Siinä lopahtaa kiinnostus nopeasti.

      Jonkinlainen tyytyväisyys takuu tulisi sisältyä suksiinkin. Ei se ole kivaa että pulittaa satoja euroja polttopuusta.

      Sinun onneksi olet valinnut suksen missä on laatu yleensä korkealla tasolla ja
      näin ollen uskoisin että mahdollisuus siihen että olet saanut luistavan parin on hyvä. Noilla muutamilla grammoilla ei ole merkitystä jos suksi pelaa muuten.

    • petossuksi

      Samaan petosyritykseen olen minäkin törmännyt. Olin ostamassa luistelusuksia tunnetusta hyvämaineisesta ja nimenomaan pitkälti suksen myyntiin erikoistuneesta urheilukaupasta. Kysyin testivoittajaRosignoleja ja niitä myyjä sanoi löytyvän ja rupesi valitsemaan sopivaa. Kun suksessa ei lukenut "Course", kyselin siiitä ja ihmettelin, että tämä taitaa olla eri suksi. Myyjä tekeytyi tietämättömäksi ja vakuutti, että hänen tietämänsä mukaan on vain tämä yksi Rossignolin Delta-malli ja se on se testivoittaja. Jätin ostamatta. Netistähän se selvisi, että eri suksia ovat. Hintaerokin on melkoinen. Se on tietysti aivan oma asiansa, että osaako/haluaako myyjä etsiä tyhmälle ostajalle hyvät sukset. Myyjän kannalta ikävä tosiasia on, että ne huonotkin suksiparit on joillekin myytävä.
      Mutta kuinka monta on jo petetty tässä Rossignol Delta Course suksikaupassa? Kertokaa, valittakaa! Ja Sinä "koomaa", hae ainakin hinnan alennusta! Nettisivuilta löysin äkkipäätään halvimmiksi hinnoiksi pelkälle Deltalle 199 euroa ja Delta Courselle 259 euroa. Voisi siis päätellä, että eri suksia aivan varmasti ovat.

      • ###???###

        Voisitte kertoa muillekkin varoitukseksi että missä kaupoissa teitä yritettiin höynäyttää, että tiedettäisiin varoa.


      • petossuksi
        ###???### kirjoitti:

        Voisitte kertoa muillekkin varoitukseksi että missä kaupoissa teitä yritettiin höynäyttää, että tiedettäisiin varoa.

        Eipä sentään liene tarpeen nimeä mainita. On kuitenkin olemassa pienen pieni mahdollisuus, että myyjä ei asiaa tosiankaan tiennyt. Etenkin kun muutoin kyseisen liikkeen palvelut on olleet asiallisia. Eikä parin liikkeen mainitseminen mitään auta. Suomessa on satoja suksen myyjiä ja kaikki kyllä pystyy tuossa asiassa juksaamaan, kun suksien mallinimet on niin lähellä toisiaan. Kovin on sekavia Fischerinkin kirjainyhdistelmät ja kyllä niilläkin voitaneen tietämätöntä pettää. Mutta tarkkana ostajat! Ja suoraan liikkeeseen valittamaan, jos on petetty!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2006
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1667
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe