Rossignolin Deltat

koomaa

Minulle myytiin urheiluliikkeessä Rossignolin Delta Skating Nis -luistelusukset, myyjä väitti niiden olevan Hiihto-lehden testivoittajasukset, tarkistin itse kaupasta tultuani asian, ja kävikin ilmi, että testivoittajasuksien mallimerkintä onkin DELTA COURSE SKATING NIS. ja nämä ovat vähän kalliimmat kuin nuo pelkät Skatingit ilman COURSE-merkintää. Minua siis johdettiin harhaan, en tiedä mitä eroa käytännössä suksilla on, Rossignolin omien sivujen mukaan Courset painavat 30 grammaa vähemmän per suksi, ja niiden rakenteessa on käytetty hiilikuitua ja näissä halvemmissa, ilman Course-merkintää olevissa olisi sitten lasikuitua. Mutta harmittaa vaan, kun kaupitellaan testivoittajana suksea, joka ei kuitenkaan ole testivoittaja.

Vaika sitten sanoa, onko käytännössä paljonkaan eroa näiden kahden mallin välillä, sekavuutta lisää vielä se, että Delta Coursejakin on kahta mallia, toisessa on vaan vielä lisämerkintä XC.

4

4840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <<<<<<<<<<<

      Ikävä kyllä oli suksi malli ja merkki testivoittaja tai ei niin se ei takaa automaattisesti luistavaa ja juuri sinulle sopivaa suksea. Vaikka kaikki testit paperilla ym tehdään niin lopulta totuus paljastuu ladulla. Suksi on joko raketti, keskitasoa tai sitten pahin mahdollinen kyntäjä joka ei luista. Itselle näin on käynyt useammankin suksen kanssa. Pahinta on jos tällaisen parin saa aloittelija. Siinä lopahtaa kiinnostus nopeasti.

      Jonkinlainen tyytyväisyys takuu tulisi sisältyä suksiinkin. Ei se ole kivaa että pulittaa satoja euroja polttopuusta.

      Sinun onneksi olet valinnut suksen missä on laatu yleensä korkealla tasolla ja
      näin ollen uskoisin että mahdollisuus siihen että olet saanut luistavan parin on hyvä. Noilla muutamilla grammoilla ei ole merkitystä jos suksi pelaa muuten.

    • petossuksi

      Samaan petosyritykseen olen minäkin törmännyt. Olin ostamassa luistelusuksia tunnetusta hyvämaineisesta ja nimenomaan pitkälti suksen myyntiin erikoistuneesta urheilukaupasta. Kysyin testivoittajaRosignoleja ja niitä myyjä sanoi löytyvän ja rupesi valitsemaan sopivaa. Kun suksessa ei lukenut "Course", kyselin siiitä ja ihmettelin, että tämä taitaa olla eri suksi. Myyjä tekeytyi tietämättömäksi ja vakuutti, että hänen tietämänsä mukaan on vain tämä yksi Rossignolin Delta-malli ja se on se testivoittaja. Jätin ostamatta. Netistähän se selvisi, että eri suksia ovat. Hintaerokin on melkoinen. Se on tietysti aivan oma asiansa, että osaako/haluaako myyjä etsiä tyhmälle ostajalle hyvät sukset. Myyjän kannalta ikävä tosiasia on, että ne huonotkin suksiparit on joillekin myytävä.
      Mutta kuinka monta on jo petetty tässä Rossignol Delta Course suksikaupassa? Kertokaa, valittakaa! Ja Sinä "koomaa", hae ainakin hinnan alennusta! Nettisivuilta löysin äkkipäätään halvimmiksi hinnoiksi pelkälle Deltalle 199 euroa ja Delta Courselle 259 euroa. Voisi siis päätellä, että eri suksia aivan varmasti ovat.

      • ###???###

        Voisitte kertoa muillekkin varoitukseksi että missä kaupoissa teitä yritettiin höynäyttää, että tiedettäisiin varoa.


      • petossuksi
        ###???### kirjoitti:

        Voisitte kertoa muillekkin varoitukseksi että missä kaupoissa teitä yritettiin höynäyttää, että tiedettäisiin varoa.

        Eipä sentään liene tarpeen nimeä mainita. On kuitenkin olemassa pienen pieni mahdollisuus, että myyjä ei asiaa tosiankaan tiennyt. Etenkin kun muutoin kyseisen liikkeen palvelut on olleet asiallisia. Eikä parin liikkeen mainitseminen mitään auta. Suomessa on satoja suksen myyjiä ja kaikki kyllä pystyy tuossa asiassa juksaamaan, kun suksien mallinimet on niin lähellä toisiaan. Kovin on sekavia Fischerinkin kirjainyhdistelmät ja kyllä niilläkin voitaneen tietämätöntä pettää. Mutta tarkkana ostajat! Ja suoraan liikkeeseen valittamaan, jos on petetty!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      3163
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1167
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1142
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1075
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      33
      1011
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      847
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      831
    Aihe