Onko pidättämisessä mitään vaaraa? Siis ei varmaan jos hetken joutuu, mut ajattelin et tuntikausia, et pissahätä olis hirvee mut ei käy. Tarkotan esim. ku pidätän lähes aina koulussa, vaikka olisi kovakin hätä. Kun en oikee viitsi opettajallekaan sanoa et "Voisko käydä vessassa" siis tunnin aikana. Aamulla kyllä ennen kouluunlähtöä käyn WC:ssä suorittamassa tarpeeni, mutta se ei kyllä useimmiten riitä. Luokkaretkellä ku olin niin meinas tulla kuset housuun:D, mut ku ei viittiny ängetä vessaankaan. Koululle palattuamme kyl sit helpotti kun kävimme muutamien kaverieni kanssa WC:ssä, koska en olisi enää jaksanut kotiin asti. Olisin kussu väkisin housuihini. Helpotti kyl mukavasti. Oli kyl yhtä tuskaa istua linkas koko matkan peläten et hetkenä minä hyvänsä voi tulla kuset housuun.
Onko vaaraa?
13
2440
Vastaukset
- aamu-uninen
En oo ainakaan kuullu, että se vaarallista olis. Lähinnä vahvistaa alavatsan lihaksia. Mulla on kerran tullu vessahätä leffassa. XD Ei mukavaa...
- hiutale
ottaa kovinkaan tavaksi tuota pidättelyä,koska se pistää virtsarakon todella lujille ja ajattele kun ne kaikki kuona-aineet ts. myrkyt jotka elimistö yrittää poistaa niin muhii siellä rakossa.
ei tuo tee hyvää. ja luin jostain,että altistaa virtsatieinfektiolle...enkä ihmettelisi että jos vaikka vahingoittaa rakon seinämiä....(->syöpä mhdollisuus??)
ei se elimistö turhaan poista niitä kuona-aineita ja niiden mukana kaikkia vahingollisia aineita...että mitä niitä koko koulupäivää pidättelemään!!- Tyttönen
Jos ei viitsi vessaankaan mennä ku välituntisin siel on kauhee tungos ja tunnilla taas ei kehtaa pyytää lupaa?
- nurkassa!
Tyttönen kirjoitti:
Jos ei viitsi vessaankaan mennä ku välituntisin siel on kauhee tungos ja tunnilla taas ei kehtaa pyytää lupaa?
pihalla jossakin suojaisessa
- Tyttönen
nurkassa! kirjoitti:
pihalla jossakin suojaisessa
Ei siel oikeen ole semmosia paikkoja johon ei vois töllistellä.. Onhan se kumminki aika intiimi toimenpide joten ei sitä haluais et kaikki vahtais.
- yökyöpeli
Tyttönen kirjoitti:
Ei siel oikeen ole semmosia paikkoja johon ei vois töllistellä.. Onhan se kumminki aika intiimi toimenpide joten ei sitä haluais et kaikki vahtais.
Kun mä olin yläasteella kaikki vaan sanoi aina opettajalle ohimennen, että "menen vessaan".
Ei siihen mitään lupaa tarvi pyytää. Pidättäminen kun ei ole terveellistä, kuten hiutale kertoi.
Ja muutenkin, en ymmärrä mitä ihmeen noloa siinä on? En muista, että kukaan olisi nauranut kellekään jos tämä ilmoittaa menevänsä vessaan. Siis menevänsä vessaan! Arkinen toimenpide jota meidän jokaisen täytyy tehdä useita kertoja päivässä.
Koita ihmeessä päästä yli pelostasi. - Tyttönen
yökyöpeli kirjoitti:
Kun mä olin yläasteella kaikki vaan sanoi aina opettajalle ohimennen, että "menen vessaan".
Ei siihen mitään lupaa tarvi pyytää. Pidättäminen kun ei ole terveellistä, kuten hiutale kertoi.
Ja muutenkin, en ymmärrä mitä ihmeen noloa siinä on? En muista, että kukaan olisi nauranut kellekään jos tämä ilmoittaa menevänsä vessaan. Siis menevänsä vessaan! Arkinen toimenpide jota meidän jokaisen täytyy tehdä useita kertoja päivässä.
Koita ihmeessä päästä yli pelostasi.No ei siin sinänsä mitään noloa ole, en vain kehtaa sanoa.
- ...
jos nyt pidättelet... sillä ajanmyötä rakko "tottuu" siihen että se on usein täysi, eikä enää reagoi siihen (et tunne hätää.) ja vanhana joudut sitten käyttämään sellasii ulostus pussei joihin sun kuses menee sitte samantien, et ne ei tuu ulos enää oikeeta kautta.
ihan oikeesti.
ei se koulussa vessaan meno oo oikeestikaan mikään hirmuinen juttu, se on ihan luonnollinen asia!! - tin
Joskus voi käydä niin että, kun on kamala pisuhätä eikä mene vessaan, nii sitte kun menee ei tuukkaan enään mitään. Se tarkoittaa sitä että se kaikki on menny sun munuaisiin! Ja jos usein tekee niin, nii sun munuaiset voi mennä huonoksi!
- totta!
pää kii apina kun et mitään tiedä.
- KeksiiKeinot
totta! kirjoitti:
pää kii apina kun et mitään tiedä.
Sun kantsii mennä tunnin jälkeen poikien luo juttelleen (jos aiot iskeä) niin siinä juttelet joutavia, ja lirutat sillain pikkuhiljaa pöksyihin, niin saat samalla räjähtävät orkut ja ne pojat! ;) Oon itte kokeillu... niitä poikia mä en saanu, mut täs on muistaakseni yks ossa mikä liittyy aiheeseen.. htt://www.sunpoint.net/housuun en oo varma oliks se toi... kummiski.. koklata kantsii.. ;D
- Hemppu
Okei, en tiedä tarkalleen mistä johtuu ja miten tarkalleen käy, mutta, jos pitää aina hirveän kauan sitä virtsaa sisällänsä, jossain vaiheessa se virtsa saattaa mennä takaisin 'ylöspäin' kehoa, mikä EI ole hyvä asia! Se on sitten sairaalaan menoa.
- jep
sitten ihmisestä tulee ns. kusipää. tälläinen ihminen on sen virtsan takia muuttunu täydeksi mulkuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2875913Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki433465Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1462690"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2242131Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol901672- 641077
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77991Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni134895Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9885Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11834