alkoi huolestuttamaan

tasukete

miehelläni on monia vaivoja, joihin luontaistuotteet auttavat paremmin kuin lääkkeet.
minua rupesi kuitenkin huolestuttamaan, jos luontaistuotteet saattaisivat pitkän käytön jälkeen aiheuttaa ongelmia?
esimerkiksi ruokkia mahdollista tautia/syöpää/kasvainta? :/

tällä hetkellä menossa;
d-phenylalanine
spirulina
curcumin/turmeric
butterbur
omegat

ibuprofeeni

2

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä tarkoitus

      Mitä vaivoja noilla on tarkoitus hoitaa? Oletteko missään vaiheessa harkinneet muita hoito- ja kuntoutusmuotoja kuin kemikaaleja?

      Kyllä listassa mainituilla aineilla on raportoitu olevan sivuvaikutuksia. Yhteisvaikutuksia ei ole tietenkään kattavasti tutkittu, joten riskien ja hyödyn suhdetta on mahdoton arvioida.

    • turhaa rahanhukkaa

      Kannattaisi kokeilla ihan vaan tasapainoista, kasvispainotteista ruokavaliota, josta karsittu roska, kuten puhdistetut, tyhjiä kaloreita sisältävät hiilarit. Yhdistettynä säännölliseen liikkumiseen.ja riittävään vapaa-aikaan pitäisi parantaa suurin osa monivaivaisten nykyihmisten ongelmista.

      Itselläni oli lähes jokapäiväistä päänsärkyä ja kroonista unettomuutta, jomotti siellä ja täällä - selkää, niskaa, jalkoja, käsivarsia -, ei oikein toiminut suoli, tai joskus toimii liikaakin - kaasuvahvistuksin, närästi, väsytti, vitutti, masensikin. Veriarvot kamalat, esidiabetesta pukkasi, verenpainelääkitystäkin väläyteltiin.

      Pelkkä liikunnan lisääminen ja telkkarin heivaaminen (ja tietokoneen sulkeminen viimeistään yhdeksältä illalla) paransi noista kaikki muut paitsi vatsavaivat ja närästyksen. Ja ne lähtivät, kun lopetti punaisen lihan,rasvan ja valkeiden hiilareiden mährystämisen ja korvasi ne kuitupitoisilla viljatuotteilla ja kasviksilla. Lihaa syön ehkä enintään viidesosan entisestä, ja senkin mieluummin kalana tai kanana. En toki ilman suklaata ( tai muita herkkuja) elä, mutta käyttö on vähentynyt ehkä kertaan kuussa. Alkoholia en koskaan juuri juonut, eli siinä ei tarvinnut elämäntapoja muuttaa. Joskus harvoin lasillinen viiniä tai olutta ruuan kanssa tai seurustelujuomana niinkuin ennenkin.

      Halpaa ja mielestäni kohtuu helppoakin. Kahvin voisin vielä jättää pois - siitä ei ole saanut luovuttua, se kuuluu aamuun niin kiinteästi, mutta kun perusruokavalio ja elämäntavat on kunnossa, ei yksi pahe paljon vaikuta.

      Painoa ei ole koskaan ollut liikaa, eikä se ole elämäntapamuutoksella tippunut. Vaatekoko on silti pienentynyt ja vaatteet istuvat paremmin. Parasta on kuitenkin hyvä fiilis ja se että jaksaa. Ehdottomasti kannatti nostaa perse penkistä ja lopettaa iltojen venytys idioottilootan ääressä tai netissä roikkuen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1161
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1154
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1034
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      988
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      965
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      737
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe