Kantapään kautta opin sen, ettei pidä tunkea volttimittarin mittapuikkoa verkkolaitteen (muuntajan, puhelimen laturin jne.) DC-liittimen keskireikään liian syvälle. Isoissa liittimissä, joihin mittapiikki mahtuu, se voi saada aikaan oikosulun. Canonin printterin perinteinen rautasydänmuuntaja-adapteri poksahti näin tehtyäni. Tosin siinä oli sulake, mutta kotelo oli vaikea avata ja vaihtaa.
Verkkolaitteet, laturit ym.
Nyt kai osaan
8128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mittaatko voimavirtaakin aiheuttamalla oikosulun niin tiedät ottä tuleeko jännitettä paukauksen perusteella, pitääpä joskus itsekkin testata, nopeaa ja helppoa.
En, mutta ex-työtoveri (ex vain työtoverimielessä) harrastelee sähköasioita toisinpäin kuin minä: lisää jännitettä kunnes pamahtaa kun taas minä pyrin alentamaan jännitettä niin, ettei enää pamahda.
Hyvä huomio, vaikkei ehkä minua koskekaan. En koskaan painele mittatikkuja kantapäällä. Yleensä sormiote riittää.
Kannattaa aina varmistaa, ettei yleismittari ole virta-alueella, kun mittaa valtakunnanverkkoa. Se olisi verkon ja mittarin kannalta tuhoisaa. Onpa joku mitannut analogisella mittarilla imatranverkon sisäistä vastustakin ja viisari on mennyt spiraaliksi, kun on pyörinyt muutaman kerran taulun ympäri.
Kannattaa tutkia pistokkeen rakennetta, ennenkuin työntää sisälle. Sama se on naisten kanssa, ei aina kannata paljaalla työnnellä.
Kyllä on tyhmää keskustelua !
TAi ei se mitään keskustelua ole, vaan ihmeellistä kalifina olemista, mikä vaivaa suomalaisia !?
Aloitus on ihan ookoo, mutta kommentit käsittämätöntä tylytystä.
En usko että sen keskireiän pohjalla tulee - vastaan, jotakin muuta tapahtu.
Näin on, bluffia koko juttu. Tuo keskireikähän on metallia, johon on porattu määrätynsyvyinen reikä. Ei sen pohja sen pirumpi ole kuin aukon reunatkaan. Aloittajan viestistä kuvastuu täydellinen tietämättömyys tai tahallinen tyhmyys.