Bangkokin lentokenttien etäisyydet

Ritleena

Olemme lähdössä omatoimimatkalle maaliskuussa ja jatkolentomme lähtee Don Mueang International Airport -kentältä, jonne googlen mukaan noin tunnin matkan. Onko kellään kokemusta miten kauan tuo matka todellisuudessa kestää, eli kuinka monen tunnin päähän uskallan varata jatkolennon?
Paluumatkalla yövymme Bangkokissa muutaman yön ja toinen kysymys koskee ilmajunaa. Pääseekö ilmajunalla lähelle Bangkokin Suvarnabhumi International -kenttää? Kiitos jos joku osaa auttaa.

9

1278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ritleena

      Tarkennan vielä että tarkoitan tuossa Suvarnabhumin (BKK) kentän ja Don Mueang (DMK) kenttien välillä olevaa matkaa ja siihen kuluvaa todellista aikaa. Tietysti riippuu liikenteestä, mutta onko jollakin kokemusta?

    • näin uskon

      ei riitä tuo sillä joskus kun koneesta pääset ulos ja teet maahantulon laukut niin voi mennä jopa 1-2 tuntia....matka kestää taksilla n. 30-45 riippuen ruuhkasta. Vähintään 3 tuntia pitää olla ja mieluiten 4....myös jatkolento vie aikaa....

      • dkdkkddd

        Ilmajunalla pääsee BKK:n kentälle saakka. Varsin näppärä tapa liikkua


      • Ritleena
        dkdkkddd kirjoitti:

        Ilmajunalla pääsee BKK:n kentälle saakka. Varsin näppärä tapa liikkua

        Kiitos molemmille. Näistä oli mulle apua.


      • satu-s
        Ritleena kirjoitti:

        Kiitos molemmille. Näistä oli mulle apua.

        Huomioi myös se että jos sulla on isoja laukkuja mukana niin skytrainilla matkustaminen ei porttien vuoksi onnistu.


    • Terkut BKK:sta

      Lokakuussa 2012 on avattu sukkulabussilinja lentokenttien välille. Bussivuoroja on 1-2 tunnissa ajankohdasta riippuen ja matka-aika on 50-60 min (tietysti ruuhkien mukaan). Hintaa en lyhyellä hakemisella löytänyt, mutta keskustelua aiheesta on täällä: http://www.thaivisa.com/forum/topic/583608-shuttle-service-don-mueang-suvarnabhumi-airports-starts-oct-1/

      Ja jos haluaa kokeilla paikallisjunaa, niin Bangkokin rautatieasemalta pääsee DMK:lle huimaavaan 5 bahtin hintaan kolmannessa luokassa, matka-aika on tunnin luokkaa.

    • Täältä löytyvät suomeksi selkeät ohjeet lentokentille ja siirtymiseen niiden välillä:
      http://www.minnethaimaassa.com/hyva-tietaa/lentokentta-suvarnabhumi-bkk/
      Käytännössä aikaa pitää valita tunti passintarkastukseen, tunti ajomatkaan kenttien välillä ja perillä olla tunti ennen jatkolennon alkamista, eli varattava vähintään kolme tuntia väliin, mieluiten enemmän.
      Ilmajunalla ei pääse suoraan Suvarnabhumille, vaan esimerkiksi ilmajunapysäkki Phaya Thailta pääsee vaihtamaan lentokenttäjunan (Airport Link) kyytiin. Tästäkin lisää tuolla samalla opassivulla. hauskaa matkaa!

    • hyvintoimi

      Me vaihdoimme kenttää helmikuussa Suvarnabhumilta Don Muangille ja kuljimme matkan kenttien välillä kulkevalla ilmaisella sukkulabussilla. Matka kesti noin tunnin ja bussiin meneviltä tarkastettiin, että heillä oli lentolippu joko saman tai seuraavan päivän lennolle Don Muangilta eteenpäin.

    • ThaimaaTour2014

      Hei,
      millaisen reitin olette suunnitelleet? Meillä myös suunnitelmissa reissu BKK-Ko Samui - Krabi - BKK talvella 2014 kylläkin vasta. Mietin noita käytännön juttuja myöskin, meitä on 2 aikuista ja tuollon 8 ja 12- vuotiaat pojat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      79
      3162
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2887
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2425
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2246
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      67
      2107
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1616
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      19
      1583
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      36
      1416
    Aihe