Perhoskoira?

perhonen

minkälainen on luonteeltaan ja miten seurallinen?
muitakin kokemuksia saa kertoa. :)
olen todella kiinnostunut tästä rodusta.

8

2969

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Papitare
    • mie

      Perhoskoira on mahtava rotu! Itselläni kohta 13v papillon, jolla vielä virtaa riittää kuin nuorella koiralla. Helppo koulutettava, terve rotu ja todella ihmisrakas. Suosittelen lämpimästi. Vievät sydämen mennessään

    • minä vain :)

      Meillä on aivan ihana perhoskoira♥ Se on hyvin persoonallinen 5v herrasmies. Perhoskoirat on sosiaalisia mutt
      a viihtyvät myös yksikseen. Jotkut ovat agressiivisia mutta jotkut oikeita lellipentuja. Perhoskoirat haluavat olla joka touhussa mukana. Ja ainankin meidän poju on utelias, eikä hauku paljoo ja rakastaa uimista yli kaiken :) Turkki on välillä uimapuuhissa ongelma sillä kun koira noousee vedestä ja kävelee kuivalla maalla hetken niin voin luvata että se on roskia täynnä :D

      Ja kuten tuo edellinen sanoi perhoset vievät sydämen mennessään♥

    • Perhospoika

      Itselläni on perhospoika, parivuotias. Iloinen, reipas, aina mukana kaikessa, terve, tottelevainen. Myös itsepäinen, varauksellinen vieraita ihmisiä kohtaan, ei pidä pienistä lapsista totuttamallakaan. Turkki leikattu kesäksi lyhyeksi, helpottaa koiraa ja emäntää. Turkkihan ei muutoin sinänsä haastava ole, mutta pitkiin karvoihin tarttuu kaikenlaista ja meillä riesana ovat kesäisin punkit.

    • perhonen

      meillä on melkein puhdas perhoskoira.. eli isi on puhdas perhonen ja äiti puoliksi perhonen ja puoliksi shizu.. näyttää aivan phalenelta joskin ehkä hieman suurempi. luonteeltaan aivan unelmakoira.. aina seuraamassa ja miellyttämisen haluinen.. ei hauku koskaan ja tulee loistavasti toimeen lasten kanssa..

    • Phalenen omistaja

      Meidän perhosella on vähintään dobermannin ego ja usein täytyy vähän muistutella että kuka se olikaan lauman pomo. Minkäänlainen agressiivisuus ei kuulu missään nimessä rotuun, mutta enemmänkin varmaan tälläistä vahti- ja pomottamis elämöintiä. Muuten kyllä todella mukava koira, tykkää lenkkeillä ja on todella jaksava lenkkikaveri, ja agility sekä toko sujuvat todella hyvin. Oppii tokojuttuja melkeinpä puolivahingossa! Lapsiperheeseen, tai sanotaanko lapsille ei välttämättä ihan paras mahdollinen koira, sillä oman kanssa on tullut huomattua että temppujen lisäksi oppii todella nopeasti myös huonot tavat, eikä tarvitse kuin kerran tehdä joku virhe niin muistaa kyllä seuraavallakin kerralla. Tarvii siis perusteellisen koulutuksen.

      Turkki on helppohoitoinen, korvia ja kainaloita kannattaa kuitenkin selvitellä lähes päivittäin. Sinne muodostuu helposti rastamaisia takkuja, jotka on kyllä helppo napsaista pois mutta ovat inhottavia. Miinuksena se, että metsäreissujen jälkeen ainakin oma koira tuo puolet metsästä mukanaan kotiin.

      Tarpeellisella huomiolla ja liikunnalla, sekä perusteellisella koulutuksella varmasti aivan mahtava pikkukoira. Ei mikään oma "sielunkumppani" rotu ja kaikki edellä oleva perustuu lähinnä oman koiran luonteeseen. Jokainen koirahan on aina yksilö, edellä joku mainitsi kuinka oma koira tykkää uida ja meidän phalenen saa veteen juuri ja juuri herkkujen avulla.

      • koirarakas

        Me kanssa otettiin perheeseemme Papillon. Viikossa kesytti sakemannin, joka ei voinut sietää muita koiria. Aivan mahtava parivaljakko. Nauramme aina kun olemme lenkillä, että perhonen on aivot ja sakemanni lihakset...sen verran hauskannäköinen pari on :)


    • Anonyymi

      Moikka,
      Meillä on muutama Papillon täällä asuskelemassa, ja ovat hyvin leikkisiä, oppivaisia js herkkiä koiria. Tykkäävät kiitää ja liitää agilityradoilla. Ovat aivan ihania koiria kyllä nämäkinkin kylläkinkin.....!!!!!!.....!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      30
      3569
    2. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      47
      3157
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      59
      3017
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      50
      2957
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      52
      2569
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      33
      2138
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2109
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      60
      1952
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1829
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      49
      1637
    Aihe