Perhoskoira?

perhonen

minkälainen on luonteeltaan ja miten seurallinen?
muitakin kokemuksia saa kertoa. :)
olen todella kiinnostunut tästä rodusta.

8

2569

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Papitare
    • mie

      Perhoskoira on mahtava rotu! Itselläni kohta 13v papillon, jolla vielä virtaa riittää kuin nuorella koiralla. Helppo koulutettava, terve rotu ja todella ihmisrakas. Suosittelen lämpimästi. Vievät sydämen mennessään

    • minä vain :)

      Meillä on aivan ihana perhoskoira♥ Se on hyvin persoonallinen 5v herrasmies. Perhoskoirat on sosiaalisia mutt
      a viihtyvät myös yksikseen. Jotkut ovat agressiivisia mutta jotkut oikeita lellipentuja. Perhoskoirat haluavat olla joka touhussa mukana. Ja ainankin meidän poju on utelias, eikä hauku paljoo ja rakastaa uimista yli kaiken :) Turkki on välillä uimapuuhissa ongelma sillä kun koira noousee vedestä ja kävelee kuivalla maalla hetken niin voin luvata että se on roskia täynnä :D

      Ja kuten tuo edellinen sanoi perhoset vievät sydämen mennessään♥

    • Perhospoika

      Itselläni on perhospoika, parivuotias. Iloinen, reipas, aina mukana kaikessa, terve, tottelevainen. Myös itsepäinen, varauksellinen vieraita ihmisiä kohtaan, ei pidä pienistä lapsista totuttamallakaan. Turkki leikattu kesäksi lyhyeksi, helpottaa koiraa ja emäntää. Turkkihan ei muutoin sinänsä haastava ole, mutta pitkiin karvoihin tarttuu kaikenlaista ja meillä riesana ovat kesäisin punkit.

    • perhonen

      meillä on melkein puhdas perhoskoira.. eli isi on puhdas perhonen ja äiti puoliksi perhonen ja puoliksi shizu.. näyttää aivan phalenelta joskin ehkä hieman suurempi. luonteeltaan aivan unelmakoira.. aina seuraamassa ja miellyttämisen haluinen.. ei hauku koskaan ja tulee loistavasti toimeen lasten kanssa..

    • Phalenen omistaja

      Meidän perhosella on vähintään dobermannin ego ja usein täytyy vähän muistutella että kuka se olikaan lauman pomo. Minkäänlainen agressiivisuus ei kuulu missään nimessä rotuun, mutta enemmänkin varmaan tälläistä vahti- ja pomottamis elämöintiä. Muuten kyllä todella mukava koira, tykkää lenkkeillä ja on todella jaksava lenkkikaveri, ja agility sekä toko sujuvat todella hyvin. Oppii tokojuttuja melkeinpä puolivahingossa! Lapsiperheeseen, tai sanotaanko lapsille ei välttämättä ihan paras mahdollinen koira, sillä oman kanssa on tullut huomattua että temppujen lisäksi oppii todella nopeasti myös huonot tavat, eikä tarvitse kuin kerran tehdä joku virhe niin muistaa kyllä seuraavallakin kerralla. Tarvii siis perusteellisen koulutuksen.

      Turkki on helppohoitoinen, korvia ja kainaloita kannattaa kuitenkin selvitellä lähes päivittäin. Sinne muodostuu helposti rastamaisia takkuja, jotka on kyllä helppo napsaista pois mutta ovat inhottavia. Miinuksena se, että metsäreissujen jälkeen ainakin oma koira tuo puolet metsästä mukanaan kotiin.

      Tarpeellisella huomiolla ja liikunnalla, sekä perusteellisella koulutuksella varmasti aivan mahtava pikkukoira. Ei mikään oma "sielunkumppani" rotu ja kaikki edellä oleva perustuu lähinnä oman koiran luonteeseen. Jokainen koirahan on aina yksilö, edellä joku mainitsi kuinka oma koira tykkää uida ja meidän phalenen saa veteen juuri ja juuri herkkujen avulla.

      • koirarakas

        Me kanssa otettiin perheeseemme Papillon. Viikossa kesytti sakemannin, joka ei voinut sietää muita koiria. Aivan mahtava parivaljakko. Nauramme aina kun olemme lenkillä, että perhonen on aivot ja sakemanni lihakset...sen verran hauskannäköinen pari on :)


    • Anonyymi

      Moikka,
      Meillä on muutama Papillon täällä asuskelemassa, ja ovat hyvin leikkisiä, oppivaisia js herkkiä koiria. Tykkäävät kiitää ja liitää agilityradoilla. Ovat aivan ihania koiria kyllä nämäkinkin kylläkinkin.....!!!!!!.....!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      5958
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      61
      3595
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      186
      2769
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      15
      2735
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2319
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      34
      2287
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      18
      2077
    8. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      18
      1935
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      148
      1409
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      282
      1344
    Aihe