Millaisia kokemuksia kyseisestä firmasta. Onko hinnat halvempia kuin muissa saman tasoisissa kalusteissa???Täytyy varmaan koota itse rungot??Vai saakohan sieltä asennuspalvelua??
kalustetukku
keittiö...
62862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Palikoita mitä palikoita.
Osta kunnon kaapit jostain muualta.
Halpa ja hyvä ei mahdu samaan kuppiin yhtä aikaa.
En suosittele.
Ostimme Kalustetukusta keittiön kaapin ovet vanhoihin runkoihin ja vaatekomeroita, kun teimme edelliseen asuntoomme pintaremonttia. Ovet olivat väärän kokoisia ja niitä jouduttiin vaihtamaan. Lisäksi laminaattipöytätasojen reunat aikoivat muutaman kuukauden kuluttua irtoilemaan liimauksista. Uuteen kotiimmeen todellakaan edes pyytänyt tarjousta ko. paikasta vaan tilasin keittiön Puustellista.
Meillä hyvä ja halpa kyllä kohtasivat, erittäin tyytyväisiä olemme olleet eikä tasojenkaan laadussa valittamista. Ainahan sitä saa maksaa massiivipuusta tai kivestä, laminaatti nyt on laminaattia mutta joka paikassa melko saman tasoista.
Kasauspalvelu oli runkojen osalta, eli kasasivat ne valmiiksi ja kuljetettiin kokonaisina, myyjän puolesta oli vielä ilmainen kuljetus (harvinaista!). Kasauspalvelu karkeasti n 5€/runko. Rungot lyötiin paikoilleen ja ovet kiinni, siinä ei kauaa aikaa tuhraantunut vaikka keittiö ei pienimmästä päästä olekaan.
Koko hommasta altaineen, runkoineen, ovineen, vetimineen jne maksettiin 1900€ kun esim. Puustellilla täysin vastaava 4300€. Kokemuksesta sanon ettei laatuero ole hinnan väärti..
Kaveri osti Kalustetukun keittiön "puolet halvemmalla kuin naapurissa" tyyliin ja valitettavasti sen kyllä huomaa. Pari kuukautta asennuksen jälkeen ovet repsottavat miten sattuu ja laminaattitasojen reunat ovat irti.
Huomasin kun asensin kaverille talkoina keittiö.netin keittiötä että ovien maalaus oli surkeaa verrattuna ns. isompiin valmistajiin. Kokemusta omaan mm. petra,a la carte, parma puustelli, topi ja peekoo.
Ikean keittiö on parempi kuin nämä kaiken maailman netit. Hinnat halvempia ja kymmenen vuoden takuu. Mikä muu valmistaja antaa noin pitkän takuun?