Lennämme Helsingistä Riikaan ja sieltä Barceloonaan Air Balticilla. Kuuluuko näillä lennoilla mitään tarjoilua vai onko tämä ns. halpalentoyhtiö. Entäpä Chek-in kentällä ... voiko sen tehdä niillä koneilla vai kotona koneella?
Air Baltic
barca66
81536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Check-in mahdollisuudet selvinnee Finavian sivuilta.
Se on sekoitus halpalentoyhtiötä ja perinteistä lentoyhtiötä. Hirveästi mitään tarjoilua, ainakaan ensimmäisellä lennolla tuskin on, maksullista ehkä,
business-luokassa ilmainen tarjoilu, coachissa ei. check-inin voi tehdä verkossa tai kentällä.
Maksulla ruokaa ja juomaa. Olen lentanyt ko. yhtiolla monta kertaa ja tyytyvainen olin.
Check-in jutusta en osaa sanoa. itse tein sen kentalla vasta.
Mites matkalaukut ... lipuissa lukee, ett 20kg ... eli ruumaan saa laittaa ... lähinnä paluuta mietin.
Taisit itse vastata ainakin osittain itsellesi, eli tosiaan 20 kg saa ottaa ruumaan. Kun itse viime kesänä lensin Barcelonasta Riikaan, käsimatkatavaran suhteen olitiin tiukempia kuin olen koskaan nähnyt. Lähtöportilla virkailijat katsoivat, että kellään ei ollut enempää kuin 1 kassi ja jos oli, pienempi piti tunkea isompaan. Vielä "putkessa" yksi virkailija vahti, että kukaan ei alkanut purkaa tavaroitaan useampaan osaan. Riiassa ei n. kymmenen lennon kokemuksella olla mitenkään erityisen tarkkoja käsimatkatavaran suhteen. Muuten on oikeastaan vain hyviä kokemuksia yhtiöstä. Olen useamman kerran ostanut maksullisen lämpimän aterian, joka on hyvinkin hintansa arvoinen. Kerran on laukut jääneet paluulennolla Riikaan, kun oli tiukka vaihto.
kysyn että miksi noin? Eihän tuossa ole mitään järkeä..sama kuin lentäisi Tulholmaan Tallinnan kautta....
Kiitti 18 19 ... :)
Lentoyhtiö AirBaltic ilmoittaa ottavansa käyttöön lähtöselvitysmaksun lentoasemalla tehtävää lähtöselvityspalvelua varten.
Maksu, joka on 10 euroa/suunta, koskee kaikkia lippuja, jotka kirjoitetaan 1.2.2013 jälkeen, ja 15.3.2013 lähtien kaikkia lippuja. Se ei kuitenkaan koske esim. business-luokan matkustajia, ryhmiä tai priority check-in -matkustajia.
Maksun välttää, kun tekee lähtöselvityksen ennen matkaa yhtiön Internet-sivuilla tai matkapuhelimella.
Lisätietoja yhtiön Internet-sivuilta: www.airbaltic.fi