Rivitalon kattoremontti

tietämätön

Terve!
Mitäs mieltä ovat arvon ihmiset sellaisesta, taloyhtiöön on tulossa kattoremontti ja hintaa urakalla olisi selvitysten mukaan 350k euroa.

-Asuntoja reilu 30
-Kattoneliöitä 2200-2000
-Urakassa myös yläpohjan eristeideen lisääminen ja palokatkot, sekä kattoturvalaitteiden asennus

Kuulostaako suurelta summalta?

10

13214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdasaaa

      Et kerro millainen se katto nykyään on ja että millainen siitä uudesta katosta on tulossa.

      Periaatteessa 100€/m2 pitäisi riittää remonttiin, mutta vaikea sitä on sanoa kun ei tiedä mistä materiaaleista tulee ja miten paljon pitää tehdä pohjatöitä (esim. kattojen suoristamista) ennnen uuden katon asennusta.

      Minä teetin pienehköön paritaloyhtiöön täyden kattoremontin (6 asuntoa), sisältäen autokatosten pellit ja terassien valokatteet. Samassa yhteydessä uusittiin kaikki kattoturvatuotteet, tikapuut ja rännit ja syöksytorvet.

      Katon pinta-ala oli yhteensä 680m2 ja materiaaliksi tuli profiilipelti. Taloihin asennettiin aluskatteet ja korotusrimat sun muut.

      Koko läjä aika tarkkaan 60.000€ ja homma toteutettiin 2012 keväällä PK-seudulla. Eristeitä ei lisätty, mutta eipä se puhallisvilla kovin paljoa maksa.

      Summa summarum: mielestäni teidän kattoremontti kuulostaa kallillta.

      • sdfsdfsasaa

        ... lisäys edelliseen. Siis teidän remontti kuulostaa kalliilta, jos siinä on vain kattojen uusiminen. Meillä meni tuosta 60.000€:sta noin 12.000€ autokatoksiin ja valokatteisiin.

        Isompi määrä kattoja pitäisi saada suhteessa halvemmalla, kun aika iso osa kattoremontista on telineiden ja muiden kanssa sähläämistä, mikä isommalla työmaalla on pienempi kustannus per kattoneliö.


    • mitä...

      En ymmärtänyt hintaa 350 kertaa euro vai?
      Tarkennatko?

    • Remppaveijo

      Onko tiili-, huopa- vai peltikatto? Tuossa järjestys kalliimmasta halvempaan. Hintaan vaikuttaa tosi paljon kattoläpivientien määrä, jiirien määrä, kattojen lukumäärä (onko 1 vai 8 rakennusta), onko pulpetti- vai harjakatto, ym. ym.
      Sitten on vielä monenlaisia "tarjouksia". Osalla firmoista tarjoushinta sisältää myös ennalta arvaamattomat työt, toiset laskuttavat niistä erikseen. Samoin voi olla kattoturvatuotteiden kohdalla. Joku kertoo, että ne kuuluvat hintaan, mutta tarkempi tutustuminen tarjousehtoihin selventää, että ne ei ole asennettuna. Siis kattoturvatuotteiden asennuksesta veloitetaan erikseen. On tosi ammattilaisen hommaa vertailla noiden urakoiden edullisuutta. Mieluummin kannattaa keskittyä siihen, tuleeko homma tehtyä ajallaan ja laadukkaasti.

    • kun 89 ghjb bjhb

      Mistäpä sitä tietää, ei ollut speksejä ollenkaan.

      Kattoremontteja monenlaisia. Joissain nykitään uus huopa vanhan päälle, toisissa rakennetaan koko katto uusiksi ja tiili päälle. Lisäksi yleensä laitetaan palokatkot, kaikenlaiset lintuverkot, tikkaat, kourut, tuuletukset, aluskatteet, ties mitä samalla. Ja jonkun peltikaton maalausurakka on yleensä vielä erikseen, sitä kun ei voi maalata muutamiin vuosiin, kun pellin pitää ensin hapettua puolenkymmentä vuotta, että tarttuu kiinni.Niettä kokonaihinta voi olla mitä tahansa. Lue paperit, kyllä yhtiöllä pitää olla paperit tarjouspyynnöstä ja tarjouksista.

    • tietämätön

      Joo siis tosiaan harjakatto on kyseessä, materiaali nykyisin peltiä.. uusi on huopaa.

    • Toimii jos toimii

      Aika kallis on, onko tarjous useammalta firmalta? Mitä nykyinen kattomateriaali on - onko purku kallis? Meillä oli betonikuitulevyä, helppo purkaa - en voi suositella kenellekään ko materiaalia, heikko ja kiinnitysreijät vuotavat helpolla. Meillä kesti miten kesti noin 20-vuotta, sinä aikana muutamia pieniä vesivahinkoja ja yksi isompi. Lopulta levyt olivat niin hauraita, että katolle ei ollut mitään asiaa.

      Meillä on aika lähellä samaa koko oleva yhtiö. Oma osuus oli noin 5500€ koko rempasta. Huoneiston pinta-ala noin 80m². Materiaali on kivirohepinnoitettu teräspelti, kaikki muut uusittiin paitsi rännit. Tarjouksia oli kolme joista tämä oli keskimmäinen. Halvin oli peruspeltikate (paukkuu tuuleella ja ropisee sateella), kallein oli tiilikate. Valituksi tuli kiviteräskate. Tekivät kesän aikana eikä ollut ongelmia asennuksessa tai materiaaleissa. Homma tehtiin vuonna 2009, tästä hinnat ovat toki nousseet.
      Koko urakka hoidettiin taloyhtiönlainalla jonka sai maksaa vastikkeessa 4. vuoden aikana. Toki lainaosuuden pystyi myös halutessaan maksamaan pois kerralla. Oma lainaosuus loppui keväällä.

    • tonska63

      Onko kellään kokemuksia värivalmiin konesaumatun peltikatosta?

      • Väriä

        Nykyään konesaumatut katot tehdään poikkeuksetta valmiiksi maalatusta pellistä.


      • BauHerr

        On.

        Ei tarvitse maalata seuraavaan 15 - 20 vuoteen.

        Speksien mukaan sinkkiä on yhtä paljon kuin "värittömässäkin", joten itse maalaamalla ei saa mitään etua. Itse kyllä haluaisin enemmän sinkkiä, mutta se taas saattaa johtua joko ADHD:stä tai perfektionismista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      80
      4356
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      24
      2801
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2768
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2484
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2479
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      635
      2044
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1975
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1908
    Aihe