Vga vai dvi/hdmi?

Tohveli

eli näyttönä on 27" led telkku ja kaapelina kuvaa siirtämässä löytyy vga, eli mietiskelin tässä että onko konkreettista eroa vaihtaa digitaaliseen kaapeliin vai ei, näyttiksenä on GTX260 896MB... tosin en tiedä onko sil väliä mut ilmoitin nyt kuitenkin.

3

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 G

      VGA: ja DVI:n konkreettisin ero ainakin _tietokonenäytöissä_ on se, että VGA:ta voi joutua säätelemään tai painamaa ainakin "auto" asetus-nappia, kun DVI asettuu heti oikeisiin asetuksiinsa, eikä se reagoi auto-nappiin.
      Muitakin eroja toki löytyy, mutta menee jo hifi-miesten hommiksi. Ainakin periaatteessa DVI:llä kuvanlaatu paranee.

    • Todennäköisesti joudut hankkimaan DVI-HDMI muunnoskaapelin. Koneen puolelle tulee DVI-liitin, ja telkkariin HDMI. En muista kovinkaan montaa tv:tä nähneeni DVI-liitännällä. Tietty paras vaihtoehto olisi HDMI-HDMI. Tämä toimii vain silloin, jos näytönohjaimesta liitäntä löytyy.

    • VGA-DVI

      Kuvan laadulla mitattuna ilman muuta dvi/hdmi. Vga on analoginen videosignaalin siirtotapa eli se muunnetaan ensin näytöohjaimessa analogiseksi ja taas näytöllä digitaaliseksi ja jokainen muunnos lisää kohinaa kuvaan.

      Joten vaihda ihmeessä digitaaliseen kaapeliin, jos kuvanlaadulla on sinulle mitään väliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1309
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1095
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      955
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      903
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      66
      755
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      739
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      736
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      116
      717
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      666
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      645
    Aihe