Puolitin hormonikorvaushoidon (tabletit) ja noin kahden viikon kuluttua vatsa meni sekaisin. Ennen kärsin ummetuksesta. Nyt vatsa on toiminut liiankin aktiivisesti. Voisikohan tuolla hoidon puolittamisella on asiaan yhteyttä. Luin joidenkin saavan ripulin enen kuukautisia, eli olisiko hormonimuutoksilla jotain yhteyttä.
hormonit ja vatsan sekoilu
vaihtelua tämäkin
5368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
oliko tabletissa jako uurretta ? yleensä niissä ei ole.miten otat tabletin otatko toisen puolikkan aamula ja toisen illalla? minkä merkkinen valmiste?
Ei ole tabletissa jakouurretta, mutta gynekoloki kehoitti puolittamaan. Tabletin nimi on Angeliq. Otan siis vain sen puoliskan aamulla, halkaisen tabletin tablettileikkurilla. Nyt vatsa toimii jo normaalisti eli hyvin, muttei ole sekaisten. Tiedän kyllä, että vain jakouurteiset saisi puolittaa, mutta tiesihän gynekin sen. Siitä ei ollut puhetta sen enempää. Tulppavaaran vuoksi kehoitti tätä puolitusta.Muita oireita en ole huomannut, paitsi aluksi vetämätön olo ja nyt välillä olen vähän ärtyisä, niinkuin aikoinaan ennen kuukautisia, mutta en toki niin ärtsy kuin silloin aikoinaan :)
on mullekin gynekoloki maininnut että tabletin voisi puolittaa. että toisen puolikkaan siis ilta/aamu onko sulla tabletti 2mg?
Otan siis ainoastaan puoliskan aamuisin.
Hormonin on takoitus imeytyä verenkiertoon vatsalaukusta ja siitä maksaan jossa varsinainen lääkkeen vaikutus tapahtuu..eli siihen ei vaikuta missä kohti suolistoa aine imeytyy joten hormonitabletin voi puolittaa jos pärjää vähemmällä määrällä hormonia..