Miksi Harley kuskit?

Ninnu

Miksi useimmat Harley -kuskit ovat aika aran oloisia ja varautuneita silloin, jos he ovat yksin liikkeellä ja tulevat esim. huoltikselle tai kokoontumispaikkaan/ajoihin, jossa on paljon muita pyöriä?

Olen vain pannut tämän merkille, että monesti he katselevat vähän alta kulmien siinä missä muut prätkäilijät tulee heti muiden kanssa juttelemaan. Sitten kun hd-hemmon kanssa rupeaa juttelemaan itse ensin, nämä vapautuvat ja rentotuvat silminnähden ja alkavat käyttäytyä kuin muutkin.

Kiusataanko ja syrjitäänkö harrikkakuskeja sekatapahtumissa ja vältelläänkö heidän kanssa seurustelua esim. huoltiksilla noin yleisesti, vai onko kyse harley kuskien omista epäluuloista?

Olen vaan tänäkin kesänä huomannut monesti, kuinka esim. jos huoltiksella on prätkiä rivissä jos jonkinlaista niin harley mies/nainen monesti (useammin miehet) ajaa vähän kauemmas parkkiin, eikä oikein uskalla tulla toisten kanssa turisemaan, mutta sitten kun joku menee tämän kanssa juttelemaan, niin kaveri tulee kuitenkin mielellään samaan kahvipöytään ja turinaa riittää! Eikä ainakaan omalla kohdalla yksikään ole sanonut tai osoittanut merkkejä siitä, ettei haluaisi olla tällaisen viragotytön kanssa juttusilla, aloite vaan jää usein mulle :)

33

9041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmm

      Luultavasti osa syy on siinä että ei aina jaksa lähteä kattoon onko toinen porukka sisäänlämpeävä vai ei..
      Tarkoitan sillä että monessa tilanteessa HD on aina paska pulttilinko ja muut merkit hyviä, suorituskykyisiä ja silleen...
      En halua yleistää, mutta monesti alkaa olla tunne et kun on omissa oloissaan saa olla rauhassa...
      Vikaa on myös HD kuskeissakin jos on liian ylpeä omastaa, mutta jos vain omistaa HD vain oman mieltymyksen mukaan niin ei jaksa aina kuunnella kommentteja että on toi turhan kallis paska:-)
      Jos toiset tulee jutteleen ja juttu asiaa eikä asiatonta niin mikäs siinä jutellessa...
      Eli tarkoitan että kovastihan tää merkkirajan veto on HD vastaan japsipyörä ja muut siinä välissä...

      • kerperos

        Itse ainakin haluan olla rauhassa. Ens siis todellakaan sano etteikö viragomisu olisi tevetullut juttelemaan, TOTTA KAI ON!! =)

        Mutta itse en koe miellyttäväksi mennä iskemään juttua mihinkään vieraaseen seuraan. Eikä tarvitsekaan....toiset taas kokee että se on yks koko mopoilun perusidea, mutta mä en.

        Mutta ei se nyt kuitenkaan mitään pelkäämistä ole..... ;-()


    • Sekasikiö

      Itse olen huomanut, jos parkkeeraan vanhan japsini HD- rivistön jatkoksi, näkee mitä ihmeellisiämpiä ilmeitä ja merkkitietoisimmat siirtävät, jopa pyöränsä kauemmaksi. Toki vastavirtaan kulkijoitakin on.--> Tutut kyllä tietävät meikäläisen liikkuvan HD:llä toisinaan. Naureskellaan vain kavereiden kesken, noita onnettomia nössöjä.

    • .....

      Johtuiskohan se siitä että japsikuskit ja hd kuskit on "vähän" eri aaltopituudella. Itse en viitsi mennä vieraaseen pöytään juttelemaan jos se on täynnä 300km/h pää edellä kulkevia motoristeja. Ei mulla oo niille mitään sanottavaa eikä oikee yhteisiä indressejäkään löydy. Jos rivistössä on jotai makeesti duunattuja kyykkypyöriä niin miksei niitä voi katella ja sillee, mut se kyl jää yleensä sit siihen.
      Se on sit eri asia, jos siin porukassa on jotai hd henkisiä hemmoja, jotka tulee mulle juttelemaan, niin en oo ikinä kirveen kanssa ketään poiskaan häätäny. Saa tulla jos on jotain asiallista kommenttia mut yleisin kysymys mitä kuulee "kuis on pelannu"? sillä kysymyksellä ei oo oikee rakentavaa alottaa keskustelua.

    • ms.

      Asia on niin että ei kaikki ole sosiaalisia, itsekkin tykkään olla rauhassa omissa oloissani --lonely biker.
      Tosin olen niin ruma että muut osaavat kaihtaa ilman eri käskyä, siksipä juonkin useimmiten kahvini omasta rauhasta nauttien.

      • Ninnu

        ...en puhunut erkoista, vaan tyypeistä, jotka ujostelevat muiden motoristien seuraa aluksi, mutta seura kelpaa, kun toiset tekevät aloitteen. Joku tuossa kyllä jo vähän selittikin asiaa, kertoen että välillä juttu alkaa heti tai kääntyy pian epäsuoraan harley -haukkumiseen, tyyliin "mites on pelannut". Se selittää kyllä asiaa jo hyvinkin. Eli olisi muillakin motoristeilla oppimista. Ei varmaan viragomies- tai tyttökään oikein lämpenisi jutuille, jos ensimmäiseksi tulisi tekstiä "aika onnettomat äänet sulla pyörässä" :) Eli mitä vähemmän epäasiallista ja huonoa käytöstä, sitä vähemmän kyräilyä ja enemmän rentoa menoa. Pitääpä jatkaa samaan tyyliin vieläkin aktiivisemmin l. napata ujostelevat harrikkahemmot porukkaan aina kun näkee, paitsi tietty silloin, jos osoittautuu että kyseessä on erakko :)


    • hdhdhd

      Virago tytöt näyttää yleensä amazooneilta.

    • Nimetön

      Mitenkä näitä ns. moottoripyöräilijöitä kukaan uskaltais syrjiä kun niillä on omat perintätoimistot, aseet kainalossa, puukko vyöllä ja sinko satulalaukussa. Kyllä se niin on, että ite net haluavat olla omissa piireissään. Ajavat tien päälläki niin leveällä, kuin euroopan omistajat ja pieksevät ihmisiä jos ei satu naamat miellyttään.

      • pahapoika

        sun kannattakin pysyä kaukana maitoparta ettei sua vaan satu leukaan.


      • Amazon

        Biker on biker ja viihtyy omiensa parissa.Lika barn leker bäst.. HD tai japsikuski, joka porukassa löytyy paskaperseitä niikuin hyviäkin hemmoja. Itselläni vain hyvää sanottavaa kummistakin 20v moottoripyöräilyn jälkeen. omasta asennoitumisesta kaikki kiinni! L&R -Ride free-


      • Nimetön
        pahapoika kirjoitti:

        sun kannattakin pysyä kaukana maitoparta ettei sua vaan satu leukaan.

        Itte ootta antaneet tämmösen kuvan ja tuo "rakentava" kommenttisi vahvistaa sitä!


    • lililii

      Varautuneita tai ei - onko koiraa karvoihin katsominen?

      Hauskoja nämä jakautumat täällä(kin). Verratkaapa vaikka koiraharrastajien keskusteluihin. HD vaikuttaa ihan rottweilerilta :-), mutta kuka on pirteä Jack Russel?

      Pyörät siis jaetaan rotuihin ja niillä ajavat hihnan päässä taapertajiin erilaisin taipumuksin. Jakautumat koirapuolella karkeasti : Sohvaperunat ja railakkaat harrastajat.

      Harrastajista löytyy ulkomuotoporukat, tottelevaisuusporukat, jälki-, haku- ja ainakin raunioexpertit. Sitten vielä herttaiset agilityt...ja karsastettu suojelu.

      Sohvaperunat on harrastajien mielestä tarpeetonta sakkia. Sohvaperunat ehkä hieman salaa ihailevat harrastajia, mutta kun on niin mukavaa kuitenkin ihan vaan loikoilla ja teettää turkin huolto ammattitrimmaajalla.

      Näihin kaikkiin tyyppeihin löydämme meistä motoristeistakin vastineet - eikä tarvitse paljon pohtia.
      Toivokaamme hyviä ajokelejä pitkälle syksyyn !

      • 1200R

        Kunhan vaan riittäisi itsekritiikkiä tunnustaa oma rotunsa.


      • lililii
        1200R kirjoitti:

        Kunhan vaan riittäisi itsekritiikkiä tunnustaa oma rotunsa.

        HD:t tallissa (juuri nyt ei siis tien päällä)
        ja rottweilerit nilkoissa pyörimässä.
        Ja kyllä Jack Russelkin olisi tosi nasta!


    • hohhoijaa

      No ohan taas ongelma..

      Eikös sellaista yksinäistä ihmistä voi vaan jättää rauhaan??
      Kyllä minäkin sen verran käytöstapoja omaan, että juttelen takaisin jos kerran seuraan ängetään. Mutta jos en kerran itse liity seuraan, toivoisin näiden "kaikkien-kavereiden" tajuavan että siihen on syynsä.
      Vaikka onkin pyörä alla, ei se tarkoita että olen muuttunut kaikkien puheripulista kärsivien mopoilijoiden yhteiseksi kaveriksi. Ja ei, alla ei ole HD, joten ehkä en nyt ymmärrä pointtia tässä, koska ainoa mitä tuosta rivien välistä tajuan on että joku himoitsee itselleen kunnon miestä..
      Joka tapuksessa, jos en tule luoksesi juttelemaan, älä sinäkään tunge minun seuraani! Ok?

      • solifer

        Siinä se asian ydin tulikin. Jos ei huvita jatkuvasti olla jonkun kanssa juttusissa niin
        mikä siinä nyt niin omituista on. Kyllä mä oon aina liikkunut yksin ja tulen niin jatkossakin tekemään.


    • wedge

      Entäs jos ei ole vaan yksinkertaisesti asiaa? Ei jaksaisi millään samoja paskoja jauhaa, jotka ei oikeasti kiinnosta ketään. Kohteliaisuussyistä ei sitten viitsi haistatella, vaikka ei läpänheitto kiinnostaisi pätkääkään.

      Jotenkin tuntuu erittäin omituiselle, että jokaikisellä pitäisi olla jokaikiselle asiaa.

      • Joe

        Niinpä. Jos sitten haistatat , niin täältä saat taas lukea kuinka ylpee ja omahyväinen on H-D kuski....


      • Ninnu

        Luit vähän heikosti avaukseni. Puhuin HD-tyypeistä, jotka ovat arkoja aluksi, mutta kun heidän kanssa heittää läppää, he muuttuvat silminnähden rentoutuneemmaksi ja seuralliseksi (siis juttua piisaa ilman lypsämistä). Eli kuvaukseni ei koskenut sinua.


      • wedge
        Ninnu kirjoitti:

        Luit vähän heikosti avaukseni. Puhuin HD-tyypeistä, jotka ovat arkoja aluksi, mutta kun heidän kanssa heittää läppää, he muuttuvat silminnähden rentoutuneemmaksi ja seuralliseksi (siis juttua piisaa ilman lypsämistä). Eli kuvaukseni ei koskenut sinua.

        Kyllä minä sen ihan kunnolla luin.

        Se vain siinä on, että kohteliaisuussyistä pitää sitten yrittää vääntää juttua jos joku tulee läppää heittämään ja tämän sitten saattaa moni käsittää "rentoutuneemmaksi ja seuralliseksi muuttumiseksi". Voi kai sellaisia oikeasti jännittäjiäkin olla ja varmaan onkin. En tarkoita, että sinun ei pitäisi mennä niitä jututtamaan, ei se minua haittaa. Eikä varmaan ketään muutakaan.

        Että mikäkö lie ollut pointtini? Sen kun tietäisi.


      • vaikka minä
        wedge kirjoitti:

        Kyllä minä sen ihan kunnolla luin.

        Se vain siinä on, että kohteliaisuussyistä pitää sitten yrittää vääntää juttua jos joku tulee läppää heittämään ja tämän sitten saattaa moni käsittää "rentoutuneemmaksi ja seuralliseksi muuttumiseksi". Voi kai sellaisia oikeasti jännittäjiäkin olla ja varmaan onkin. En tarkoita, että sinun ei pitäisi mennä niitä jututtamaan, ei se minua haittaa. Eikä varmaan ketään muutakaan.

        Että mikäkö lie ollut pointtini? Sen kun tietäisi.

        Sun pointtis oli ihan selvä.
        Tää kysyjä ei nyt halua tajuta että toiset vastailee ystävällisesti, vaikka kuinka ottas päähän, kun tullaan ahdistelee. Kun niin on kohteliasta tehdä!
        Ja uskon kyllä että jännittäjiä haittaa jos heitä tullaan ahdistelemaan.
        Mun mielestä ei ole kohteliasta mennä jututtelemaan ihmistä joka on valinnut yksin-olon, kun ei kerran voi tietää mikä asian laita oikeesti on.


      • Ninnu
        vaikka minä kirjoitti:

        Sun pointtis oli ihan selvä.
        Tää kysyjä ei nyt halua tajuta että toiset vastailee ystävällisesti, vaikka kuinka ottas päähän, kun tullaan ahdistelee. Kun niin on kohteliasta tehdä!
        Ja uskon kyllä että jännittäjiä haittaa jos heitä tullaan ahdistelemaan.
        Mun mielestä ei ole kohteliasta mennä jututtelemaan ihmistä joka on valinnut yksin-olon, kun ei kerran voi tietää mikä asian laita oikeesti on.

        " Tää kysyjä ei nyt halua tajuta että toiset vastailee ystävällisesti, vaikka kuinka ottas päähän, kun tullaan ahdistelee. Kun niin on kohteliasta tehdä! "

        Höpö höpö. Eipäs nyt mennä liina pitkälle siinä, mitä "tää kysyjä" tarkoittaa. Kyllä sen useimmiten näkee ihmisestä, vastaileeko hän vain kohteliaisuudesta vai onko tosiaan seurallinen.

        Yleensä itse esim. vaikka vaan moikkaan ja heitän jonkun lyhyen kommentin ajokeleistä tai muusta yleisestä ja ne harley-tyypit, joita tarkoitin, avautuvat jo siinä vaiheessa arkuudestaan seurustella muiden prätkäihmisten kanssa ja jatkavat juttua. Se ylittää kyllä kohteliaisuusvattimukset reilusti. Eli muuttuvat itse aktiivisiksi. Näkeehän niitäkin, jotka "kohteliaisuussyistä" tervehtivät ja murahtavat jotain vastaukseksi, hakevat kupin kahvia ja menevät eri pöytään istumaan ja se on ok ja viesti selvä.

        Tarkoitin sitä, jota myös ihmettelin, että paljon tapaa sellaisia Harley hemmoja, jotka aristelee muita prätkäihmisiä, mutta kun heitä hiukan lähestyy, he innostuvat kovin seuralliseksi ja muuttuvat rennoiksi, tulevat mielellään samaan pöytään turisemaan jne.

        Mutta johan tuolla ylempänä tuli kysymykseeni asiallisia ja selittäviä vastauksiakin. Lukekaa niitä, ne on uskottavia. Mutta jos tätä nyt harley ihmiset lukee ja vieläpä sellaiset, jotka ovat näitä "ujostelijoita", niin voin sanoa, että jos toisten motoristien seura kiinnostaa, niin rohkeasti vaan juttusille ja porukkaan. Ei siellä montaa sellaista "mites on pelannut" ennakkoluuloista ole joukossa, tuskin sen enempää kuin harley-ihmisissäkään lapsen asteelle jääneitä "minä en leiki sun kanssa, kun sulla on vääränlaiset lelut" -ihmisiä.

        Kaikissa motoristeissa on yksinäisiä susia ja muuten vain sellaisia, jotka eivät halua mitään sosiaalista motoristikanssakäymistä ja se on ok, enkä heistä puhunutkaan.


    • misshd

      Jaa..no tuota..mitäkähän tuohon nyt sit sanoisi..kyl ainakin minun luonteella tulee rupateltua olipa mopo mikä tahansa. Tietty sitä on kai olevinaan enemmän yhteisiä juttuja, ko ajaa samanmerkkisillä mopoilla...tai jotain..:)

      • Japsi

        Olinpa päivän päätteeksi japsivanhuksellani bembolen kahvituvalla nauttimassa ajon välissä huikopalaa, sillä hetkellä ainoana motoristina, pihaan pölähti AITO HD-mies, oli kiiltävä, laitettu pyörä (komea) ja nahkavetimet päällä. Istahti samaan pöytään ja rupesi turisemaan pyöristä, keleistä ym. Ja ilman mitään karsastusta. Parhaaksi lausahdukseksi mielestäni, ennen lähtöämme kaveri heitti: Moottoripyörä on mikä tahansa, jossa on kaksi rengasta ja moottori välissä, ja hullut vaan hurskastelee merkkiuskollisuudella.


      • Sama se
        Japsi kirjoitti:

        Olinpa päivän päätteeksi japsivanhuksellani bembolen kahvituvalla nauttimassa ajon välissä huikopalaa, sillä hetkellä ainoana motoristina, pihaan pölähti AITO HD-mies, oli kiiltävä, laitettu pyörä (komea) ja nahkavetimet päällä. Istahti samaan pöytään ja rupesi turisemaan pyöristä, keleistä ym. Ja ilman mitään karsastusta. Parhaaksi lausahdukseksi mielestäni, ennen lähtöämme kaveri heitti: Moottoripyörä on mikä tahansa, jossa on kaksi rengasta ja moottori välissä, ja hullut vaan hurskastelee merkkiuskollisuudella.

        Älä valehtele ei varmasti HD-aito tule japsi käy,käy vehkeitten kuljettajien kanssa juttelee.


      • Japsi
        Sama se kirjoitti:

        Älä valehtele ei varmasti HD-aito tule japsi käy,käy vehkeitten kuljettajien kanssa juttelee.

        Totta joka sana, meikäläinen ei paskaa puhu. Vai oletko kade, kun AITO HD-mies jutteli "japsi" pyöräilijän kanssa.


    • Vastaampa nyt minäkin...

      - tarvitsisi toisen motoristin seuraan ängetä/vaatia ,että hän haluaisi jutella kanssani/kanssasi???
      Enhän mene baarissa kaikkien Chevyllä ajavienkaan
      juttusille!!!
      Nykyään mopoja on joka kulmassa ja korttelissa, joten jos kaikkien kanssa pitäisi turista, niin siinähän se päivä menisikin. Eikä meistä juroista Suomi-junteista nyt yks kax tule jotain "small talk"-ihmisiä vain sen takia, että vähän joka Iikalla on mopo!!!
      Jos sinä tytteli nyt olet niin Harrikka hemmojen juttujen tarpeessa, niin eikös niitä Hurlumeita kokoonnu vähän sielä sun täälä, jospa sielä kiusaisit heitä keskusteluhalukkuudellasi!!
      Ukollani on HD ja saisi varmaan sätkyn, jos änkeisit Hänen pöytäänsä, kun haluaisi juoda kupposen kahvia rauhassa (sama asia kuka siihen nyt tahansa änkeisi) ja siihen asiaan ei liity MITENKÄÄN, että omistaa HD:n!!! Ei vaan halua olla "kaikkien kaveri"!!!

      • Vaimoke

        Olen just samaa mieltä kanssasi. Herran Tähden kuitenkin. Miksi ihmeessä pitäsi tursista jonkun "Ninnun" kanssa? Että oikein ujoja ja epävarmoja harrikkaukkoja.
        Ukollani on HD sekä erään suurehkon, korkean profiilin omaavan klubin liivit eikä hän kauheesti turise missään kahviloissa uteliaiden ninnujen kanssa.Ei siksi, että hän olisi epävarma ja että hän odottaisi, että joku tulisi hänen pöytäänsä haastattelemaan hänta ja että hän sitten uskaltaisi avautua, vaan siksi, että hän haluaa juoda sen kahvin ja polttaa sen tupakan taukopaikassa ihan itsekseen.


      • Pikkukertsiläinen
        Vaimoke kirjoitti:

        Olen just samaa mieltä kanssasi. Herran Tähden kuitenkin. Miksi ihmeessä pitäsi tursista jonkun "Ninnun" kanssa? Että oikein ujoja ja epävarmoja harrikkaukkoja.
        Ukollani on HD sekä erään suurehkon, korkean profiilin omaavan klubin liivit eikä hän kauheesti turise missään kahviloissa uteliaiden ninnujen kanssa.Ei siksi, että hän olisi epävarma ja että hän odottaisi, että joku tulisi hänen pöytäänsä haastattelemaan hänta ja että hän sitten uskaltaisi avautua, vaan siksi, että hän haluaa juoda sen kahvin ja polttaa sen tupakan taukopaikassa ihan itsekseen.

        Taitaa olla mahtavaa olla KORKEAN PROFIILIN OMAAVAN KLUBIN LIIVIEN vaimoke???? On se mukavaa kun siippa reissulta tulee kotiin (lue: käynti lähi baarissa) ja kehuu retostelee suu vaahdossa, ettei ketään tullut taaskaan juttelemaan. Kyllä siinä itsetunto kasvaa.


      • Vaimoke
        Pikkukertsiläinen kirjoitti:

        Taitaa olla mahtavaa olla KORKEAN PROFIILIN OMAAVAN KLUBIN LIIVIEN vaimoke???? On se mukavaa kun siippa reissulta tulee kotiin (lue: käynti lähi baarissa) ja kehuu retostelee suu vaahdossa, ettei ketään tullut taaskaan juttelemaan. Kyllä siinä itsetunto kasvaa.

        Noemmänyttiijä siitä mahtavasta. Normaalia elämää eletään. En oo huomannu ukkokullalla vaahtoa suupielissä, kun hän tulee ajamasta kotiin.


      • Ninnu

      • Ninnu
        Vaimoke kirjoitti:

        Olen just samaa mieltä kanssasi. Herran Tähden kuitenkin. Miksi ihmeessä pitäsi tursista jonkun "Ninnun" kanssa? Että oikein ujoja ja epävarmoja harrikkaukkoja.
        Ukollani on HD sekä erään suurehkon, korkean profiilin omaavan klubin liivit eikä hän kauheesti turise missään kahviloissa uteliaiden ninnujen kanssa.Ei siksi, että hän olisi epävarma ja että hän odottaisi, että joku tulisi hänen pöytäänsä haastattelemaan hänta ja että hän sitten uskaltaisi avautua, vaan siksi, että hän haluaa juoda sen kahvin ja polttaa sen tupakan taukopaikassa ihan itsekseen.

        Ei tainnut kuvaukseni olla tarkoitettu koskemaan miehesi kaltaisia hemmoja.

        Tarkemmin tässä;

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=99&conference=1000000000000020&posting=22000000004422726


      • Pikkukertsiläinen
        Vaimoke kirjoitti:

        Noemmänyttiijä siitä mahtavasta. Normaalia elämää eletään. En oo huomannu ukkokullalla vaahtoa suupielissä, kun hän tulee ajamasta kotiin.

        pupu pöksyyn, kun tuli kehua retostella miehesi liivien logoista ?? Kyllä ne ns. kerhot ovat jälkeenjääneiden poikasten puuhastelua, kun egoa täytyy pönkittää jollain jengilogoilla. Ps. tuliko tästä hyvästä tappotuomio mc- klubiltanne ??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe