Morjens, vm.2001 Mondeo Ambienteen ilmestynyt pari huvittavaa ominaisuuttaa:
-Bensamittari näyttää mitä sattuu, tankin ensimmäisellä puoliskolla ajelee n. 500km, ja sitten mittari hurahtaa tyhjille parissa sadassa kilometrissä, mistähän voisi johtua?? Paljonko korjaus voisi kustantaa.
-Ilmastointi menee päälle, kun kääntää ilmavirran tuulilasille, todella ärsyttävää. Kun kääntää ilmavirran sitten vaikka puhaltamaan jalkoihin ilmastointi menee pois päältä. Mistähän voisi johtua??
-Kun avaa tankinkorkin sieltä kuuluu sellainen suhina, niinkuin avaisi limsapulloa, onkohan joku ilmanpoistoreikä tukossa, tai joku??
pari vikaa
10
1623
Vastaukset
- dcp
- Bensamittarilla sama ongelma, mutta en katso sitä viaksi, koska minulla on ollut edellisessäkin autossa (ei ford) sama homma, eli tankki laskee puolenvälin jälkeen nopeammin kuin sitä ennen.
- Ilmastointi tekee saman myös minulla, ja myös parilla tutullani eli ei todennäköisesti ole vika.
- Jokaisesta autostani on kuulunut suhina tankkia avatetessa, eli eiköhän tämäkin ihan normaalia ole.- Tepa
kuuluukin toimia noin eli kun puhallus ikkunoihin niin ilmastointi menee automaattisesti päälle.
- Naisautoilija
Ongelmien tavallisuudesta sen verran, että en ole kyllä törmännyt omissa autoissani noin isoihin mittarilukemaheilahteluihin tai bensatankin sihinään. Eivät nuo miltään auton perusominaisuuksilta vaikuta.
Sihinä bensatankissa varmaan johtuu ylipaineesta, joka puolestaan voi tosiaan johtua jonkin ilma-aukon tukkeutumisesta... - Voortisti
Naisautoilija kirjoitti:
Ongelmien tavallisuudesta sen verran, että en ole kyllä törmännyt omissa autoissani noin isoihin mittarilukemaheilahteluihin tai bensatankin sihinään. Eivät nuo miltään auton perusominaisuuksilta vaikuta.
Sihinä bensatankissa varmaan johtuu ylipaineesta, joka puolestaan voi tosiaan johtua jonkin ilma-aukon tukkeutumisesta...Nykyautoissa on aina ajon aikana alipainetta tankissa jottei pensanhöyryt karkaa saastuttaan. Jos alipaine liian suuri, aihettaa ongelmia, venttiili silloin tukossa. Monessa merkissä mittarin näytössä heittoa ja yleensä tippuu alussa hitaammin kuin lopussa, usein syynä "ylitäyttö", eli ajelee 100-200km ennenkuin viisari "värähtää". Tuo 500/200 on kyllä omituisen iso heitto kylläkin. Kokemusta kylläkin vain reilusta 10:stä eri merkistä, malleja tietenkin enemmänkin.
- autoilija
Moi!
Näin nämä täytyvätkin toimia! Eli kun laitat valitsimen tuulilasiasentoon menee se huurteenpoistoasentoon, ilmastointi kun poistaa samalla sisääntulevasta ilmasta kosteuden (kondensoituu höyrystimen pintaan) joka sittemmin tulee lämmityslaitteen kotelosta kondensivetenä ulos. Ja talvella kun lämpötila alittaa -4astetta ei ilmastointi kytkeydy (voimansiirron ohjausmoduli suojelee käyttölaitteistoa). Ja toinen... taytyy tankissa jonkinmoinen (useinmiten lievä ylipaine), jos on alipaine ei korkkia saisi edes auki!. koska polttoaine sinänsä höyrystyy ja aiheuttaa näin pientä ylipainetta. Mikäli tankkiin kertyy alipaine on polttoaineen haihtuvien päästöjen kierrätyksessä jotain ongelmia (huomaa sillä että käynti alkaa pätkimään ja tankin korkkia ei saa auki). Ja älä ylitäytä! kun ekankerran napsahtaa tankinpistooli eli tankki on täynnä, loppu tyhjä on höyryjä varten! - Voortisti
autoilija kirjoitti:
Moi!
Näin nämä täytyvätkin toimia! Eli kun laitat valitsimen tuulilasiasentoon menee se huurteenpoistoasentoon, ilmastointi kun poistaa samalla sisääntulevasta ilmasta kosteuden (kondensoituu höyrystimen pintaan) joka sittemmin tulee lämmityslaitteen kotelosta kondensivetenä ulos. Ja talvella kun lämpötila alittaa -4astetta ei ilmastointi kytkeydy (voimansiirron ohjausmoduli suojelee käyttölaitteistoa). Ja toinen... taytyy tankissa jonkinmoinen (useinmiten lievä ylipaine), jos on alipaine ei korkkia saisi edes auki!. koska polttoaine sinänsä höyrystyy ja aiheuttaa näin pientä ylipainetta. Mikäli tankkiin kertyy alipaine on polttoaineen haihtuvien päästöjen kierrätyksessä jotain ongelmia (huomaa sillä että käynti alkaa pätkimään ja tankin korkkia ei saa auki). Ja älä ylitäytä! kun ekankerran napsahtaa tankinpistooli eli tankki on täynnä, loppu tyhjä on höyryjä varten!Kyllä se ALIPAINETTA on, kuulehan sen äänestäkin. Alipaine on jotta höyryt ei karkais, ne imetään aktiivihiilisuodattimen kautta mottiin palamaan. Jos alipainetta on liikaa, se on sitten jo vika. Tankki menee lommolle ennenkuin se korkin avaamiseen juuri ollenkaan vaikuttaa, eihän sitä kait koskaan vedetä auki, vaan kierretään?
- saiva
renkaatkin laahaa maata...
- Voortisti
Mulla taas istuin on päin p-settä ja ratas kiertää akselia!
- Vooorti
Vastauksen kysymyksiisi saat varmaan Ford huollosta...
- jarmo
mullakin samat kokemukset.
polttoainemittari käyttäytyy just samoin -86 diesel Sierrassa kuin 02 td mondeossa. Todellinen tankissa oleva polttoainemäärä näkyy mittarissa vasta kun lähdet seuraavan kerran liikkeelle. Ajossa mittari ei juurin liiku siitä, missä on kun lähdet. Mittari sinänsä on tosi tarkka, jos viisari värähtää vähänkin, pääset vähintään huoltikselle.
Suhaus korkkia avatessa on alipainetta ja kuuluu asiaan nykyautossa kuten tuossa muutkin on noteeranneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380