Kuinkahan kävijälaskuri asennetaan Wordillä (2007) väsättyyn kotisivustoon?
Laskurin koodi minulla odottelee jo sähköpostissa, mutta kuinka ihmeessä koodi lisätään word-dokumenttiin?
Laskurin koodi minulla odottelee jo sähköpostissa, mutta kuinka ihmeessä koodi lisätään word-dokumenttiin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
No auttaisi jos vähän ymmärtäisit HTML-kieltä. Sinne sekaan se pitää liittää, mutta en tiedä miten se Wordissa, joka ei ole mikään paras vaihtoehto kotisivujen tekoon :-D
Juuri tuon verran tiesinkin jo ihan itse.
Tarvitaankohan tässä ihan HTML-editori, jotta tiedoston koodin saa auki?
Ihan tekstiä se HTML on, Notepadikin osaa avata sen. Wordin tekemä HTML-koodi on tosin ainakin aikaisemmin ollut aika sekavaa ja vaikeaselkoista (paljon turhaa koodia), en tiedä onko uudemmissa versioissa parantunut.
One question more!
Kuinka se laskurin koodi pitää sijoittaa sinne olemassa olevan sivun koodin sekaan?
Muistelen joskus kokeilleeni ja silloin laskuri sijoittui aina mitä hulluimpaan paikkaan.
Siinä pitäisi oikeastaan vähän ymmärtää HTML-koodia jotta osaa sijoittaa sen oikeaan paikkaan ja hommaa helpottaisi selkeä helppolukuinen HTML-koodi.
Yksi kiertotie on laittaa sivulle haluttuun paikkaan joku laskurin kokoinen kuva jonka sitten korvaa siellä HTML-koodissa sen laskurin koodilla.
Kiitos hyvästä vinkistä. Tätä kokeillaan!
Sehän on sellainen, että omalta sivupitäjältä saa sen CGI-koodinpätkän ja se sit vaan copy-pastella sinne omaan sivukoodiin ja sen verran muokataan sitä koodia, että sinne laitetaan oma käyttäjätunnus.
Sit vaan se sivu FTP-ohjelmalla nettiin, nii se on siinä.....
Mut kyllä pitkälle menee, että wordillä koodaa siivua... toi notepad on jo paljon parempi.... ja vielä paremiakin on ku etsii jonkun editorin... itse käytän toosi vanhaa html-kit-jutskaa