Pinnasängyn maalaamisesta?

Jenna499

Saatiin kavereilta vanha pinnasänky, jonka maali pahasti rapistunut, muuten mitoiltaan juuri sopiva ja laidan saa irti. Nyt pitäisi sitten kunnostaa sänky ja olen vähän googlaillut asiasta, mutta osaako joku sanoa vähän tarkemmin, miten iso homma käsin hiomisessa on (vanhan maalin pinta pitää saada karkeaksi, jotta uusi tarttuu), miten paljon vanhaa maalia pitää saada pois, minkälaisella hiomapaperilla hiotaan? Ja sitten vielä maalista: Tikkurila suosittelee sekä vesiohenteista Helmiä, että öljypohjaisia (?) Empireä ja mikä se toinen olikaan? Kumpi on turvallisempi? Vesiohenteinen kuulostaa siltä että voisi irrota helpommin vauvan suuhun pinnoja pureskellessa, mutta en tiedän onko se öljypohjainen yhtää parempi.

Kaiken kaikkiaan vähän askarruttaa onko vanhan sängyn kunnostamisesta koituva työ ihan vaivan väärti... Pitäisiköhän vaan surauttaa Ikeaan ostamaan upouus? Kokemuksen rintaääniä odotellessa.

4

363

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et saa maalata tai hioo ku on vaaraksi sikiölle.
      (entisöin huonekaluja ja tiedän mistä puhun, ku jouduin itse raskauteni takia lopettaa työt)

    • bno

      Jep, mies asialle! Itsekin tuota hipaisevalla alalla ja kielto päällä. Vesiohenteiset maalit on turvallisempia, käyttäisin sitä :)

    • 3liC4

      Ei minun mielestäni ole vaaraksi sikiölle. Olen kanssa kyseisellä alalla ja nähnyt monia odottavia äitejä työssään (ei tarvi alkaa paasaamaan, itsehän en ole ollut samaan aikaan raskaana, kun tätä työtä olen tehnyt. Eli en tiedä mitä neuvolassa neuvotaan.) . Hio ensin 80 karkealla paperilla ja sen jälkeen hienommalla, päälle 200 karkealla paperilla. Karkeammalla hiomapeperilla sen verran, että vanhan maalin pinta karkeutuu, sen kyllä itse huomaa. Hienommalla peperilla vain viimeistelet sen. Ja ehkä itse maalaisin tuolla helmi maalilla. Tulee kaunis pinta ja on kestävä, kokemusta on.

    • Jenna499

      Kiitos vastauksista! Taidanpa sitten pistää miehen hiomahommiin ja jos tarpeen, avustella itse maalaamisessa, jos käytetään Helmiä. Ajateltiin tehdä homma terassilla ulkotilassa (tosin pakkaset on tällä haavaa aika mojovat), joten maalamishöyryjen kanssa ei siinä mielessä taida olla vaaraa. Varsinkin jos vesiohenteisella maalaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      1244
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      102
      998
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      857
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      829
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      52
      817
    6. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      126
      790
    7. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      758
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      60
      616
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      43
      537
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      33
      516
    Aihe