Varokaa huijareita

asunnnonhakija4

Tämä henkilö vastasi vuokra-asuntohakemukseeni verkossa:
[email protected].

Hän tarjosi Helsingin Kaartinkaupungista pitkäaikaiselle vuokralle erittäin halpavuokraista yksiötä korkeatasoisten kuvien kera. Osoite oli Kasarmikatu 42.

Otin selville isännöitsijäntoimiston ja sain tietää että osoitteessa sijaitsee Suomen Oikeusministeriö eikä lainkaan asuinhuoneistoja.

"Kevin" lähetti viestin, jossa pyytää maksamaan moneybookersin kautta 1 kk vuokran takuuvuokran. Sen jälkeen hän lähettää avaimen osoitteen kansainvälisen kuljetusfirman kautta. Hän sanoo että rahoihin ei kukaan pääse käsiksi, ennen kuin olen hyväksynyt asunnon tai lähettänyt avaimen takaisin.

Selvääkin selvempi huijausyritys. Nyt en tiedä, tekisinkö hänestä ilmoituksen poliisille, kun rikosta ei ole minun kohdalla tapahtunut, koska varmistin taustan. Mutta jonkun toisen kohdalla hän voi onnistua.

Todennäköisesti hän käyttää kertakäyttöisiä sähköposteja, joten jäljitys voi olla vaikeaa. Miten minun kannattaisi toimia?

2

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juku3

      hei

      minä sain saman tarjouksen, mutta heti tajusin, että 400 eur ei edes kata hänen yhtiövastikettaan...en vastannut siihen onneksi. en tiedä kenelle siitä ilmoittaisin. toisaalta olen poistanut hänen meilinsä. onneksi et maksanut mitään.

    • mirtz3

      Rikosilmoitusta ehdottomasti, jos hyvin käy saavat henkilöllisyyden selville

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3583
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2419
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2234
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2027
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1459
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1292
    8. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1249
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1245
    10. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1240
    Aihe