Ensimmäinen oma koira!

Tiedon puute

Hei,
minulla on oma ensimmäinen koira nyt ollut noin viikon, ja tarvitsisin ohjeita pikku terrierimixiin liittyen. Kaipaan asiallisia vastauksia, vaikka kysymykset saattavatkin olla typeriä, mutta huomioikaa että olen vasta aloittelija!
1. Onko normaalia ettei poikakoira merkkaa? Oma 6 kuukautinen koirani ei merkkaa, mutta 5 kuukautinen kaveri Jalmari nostaa kinttua jo komeasti.

2. Miksi koira juo todella paljon? Onko syynä se että koira syö suurilta osin pelkkää kuivamuonaa, ja nyt kun koulutan sitä kulkemaan hihnassa ja perusasioita (istu, paikka, tänne) koska se on tullut minulle huonosta kodista kouluttamattomana, niin se saa aika paljon kuivia nameja? Eikai kyseessä ole diabetes?

3. Isoäitini sanoi eläessään kun veljelläni oli koira, että pennulle pitäisi olla paljon ruokaa tarjolla, niin että se saa syödä sen verran mitä jaksaa, ettei rupea hotkimaan jäädessään nälkäiseksi, onko totta?

4. Mikä on terrierille normaali kakkaamismäärä? Välillä koira kakkaa vain kerran ja vähän päivässä, joskus saattaa tulla 3 kertaa päivässä kiitettävä määrä.

Kiitos asiallisille vastaajille! Muutkin neuvot otan ilomielin vastaan!

2

218

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfhhhjghg

      Kannattaa hakea koirakirjoja koulutuksen tueksi niin itsekin tein aikoinaan. :)

      2. Miksi koira juo todella paljon? Jos normaalia enemmän niin eläinlääkäriin tutkittavaksi tai voit aluksi vain kysyä neuvoa eläinlääkäriltä. Kuivamuonat voi liottaa veteen normaalisti niin näet juoko senkin jälkeen paljon vai riittääkö vesi sitten. Kuivamuonat tosiaan janottaa paljon.

      3. Isoäitini sanoi eläessään kun veljelläni oli koira, että pennulle pitäisi olla paljon ruokaa tarjolla, niin että se saa syödä sen verran mitä jaksaa, ettei rupea hotkimaan jäädessään nälkäiseksi, onko totta? Ei. Normaali ruokamäärä katso kuivamuonapussin kyljestä sopiva määrä. Voit jakaa kahteen kertaan ruokinnan per päivä. Ja makupaloja koulutukseen.

      4. Mikä on terrierille normaali kakkaamismäärä? Välillä koira kakkaa vain kerran ja vähän päivässä, joskus saattaa tulla 3 kertaa päivässä kiitettävä määrä.
      Paremmista koiraruuista ei tule kakkaa niin paljon kuin halvimmista kuitupohjaisista koiramuonista.

      • Tiedon puute

        Kiitos avusta! Ja täytyypä ostaa tai lainata sellainen koirakirja jostain :--)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      352
      1415
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      67
      808
    3. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      194
      803
    4. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      783
    5. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      759
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      745
    7. 56
      691
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      66
      679
    9. 58
      660
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      659
    Aihe