Kyseessä satavuotias hirsivanhus, josta purettu ulkolaudoitus pois. Hirsi hyvässä kunnossa. Nyt houkuttelisi jättää hirsipinta näkyviin ja jättää laudoitus pois. Arveluttaa kuitenkin hirren selvityminen säässä; mökki on erittäin tuulisella paikalla aukean laidalla ja siis ajoittain viistosateen armoilla. Olisko käsittelyä, joka suojaisi riittävästi ?
Vanhan ulkohirsiseinän suojaaminen ?
10
687
Vastaukset
- aiprovo
sinun elämän kestää vaikka rippikoulu olisi vielä käymättä ilman mitään mutta olosuhteiden perusteella pistä tuulensuojalevyt,koolinki ja verhoilu.
- 100 vuotta ei suotta
Hirsi pysyy hyvässä kunnossa toiset sata vuotta kun vuoraat sen uudelleen laudoilla. Jos talo on alunperin ollut laudoitettu niin silloin hirsinpinnalle jättäminen on suorastaan "pyhäinhäväistys".
- levollinen olo
Minulla samanlainen ulkovuorauksen uusiminen joitakin vuosia takaperin. Mökki oli yhden vuoden hirsipinnalla ja tuli otettua siitä kuvia kesä- ja talviolosuhteissa. Nyt mökki on uudelleen lautavuorattu ja maalattu alkuperäisen väriseksi punamullalla. Täytyy sanoa, että hirsipinnalle jättäminen olisi ollut "pyhäinhäväistys". Kun nyt katselee vanhoja ilmakuvia mökistä ja vertaa uuteen kuvaa, tulee hyvä mieli vuorauksen toteutuksesta.
- huvittunut olo
Harvoimpa niitä on uutena laudoitettu. Itseasiassa ei koskaan.
"Laudoittaminen" tuli muotiin kun puuntyöstötekniikka kehittyi teolliseen muotoon. Apinoitiin arvorakennuksia, siinä mistään muusta ollut kyse..Hauskin hirsirakennus samassa kategoriassa mikä on tullut vastaan oli se, mihin oli maalattu tiilet saumoineen suoraan hirren pintaan heh heh
Mutta lauta pintaan on minunkin suositus rakennusteknisin perustein, ei ulkonäöksellisistä syistä. Siinä missä edellä vaatimattomasti mainitaan sanamauttomuus "pyhäinhäväistys", sitä on perinteisin menetelmin veistetyn hirsipinnan verhoaminen piiloon, ei sen verhoileminen. Mutta lauta pintaan - Ei käsittelyjä!!
Hirsi itsessään ei kaipaa mitään suojaa. Hyvin suuri mahdollisuus nimenomaan on, että se suoja-aine nimenomaa pilaa hirren ja lyhentää sen ikää. Meillä esim. on isoisäni 70-luvun alussa tekemä hirsihuvila, joka on ollut koko ajan ilman minkäänlaista käsittelyä ja pinta on paitsi hienon näköinen, täysin kunnossa. Ison järven rannalla se on tuiskujen armoilla ollut viimeiset 20 vuotta, mutta tämä ei ole asiaan vaikuttanut.
Kun nyt kuitenkin kyseessä on aiemminkin laudalla verhottu rakennus, niin ehkä voisin itsekin uuden verhouksen tehdä (oikeaoppisesti tietysti). Mutta älä missään nimessä mene ainakaan mitään aineita siihen hirteen laittamaan!!!- eistemmaa.
"70-luvun alussa"
Eikös tuosta ole jo 40 vuotta, vai tarkoitatko että tuiskunnut vasta 1990 lähtien? Vai mistä tulee tuo 20v?
- Mummonmökki
Norjassa on 700-vuotta vanhoja hirsitaloja, joissa ei ole minkäänlaista käsittelyä hirren pinnalla. Samoin Karjalassa on 500-vuotiaita harmaita hirsipintaisia sauvakirkkoja ja Bomba-tyyppisiä karjalaistaloja. Suomessa on satoja vuosia vanhoja hirsipinnalla olevia ulkomuseorakennuksia.
Hirsirakennus ei siis tarvitse minkäänlaista käsittelyä, kun on kysymys kestävyydestä. Vaatimus käsittelystä on lähinnä maalitehtaiden aivopesuja. Ulkonäköseikat on sitten eri juttu.
Jos vanhan hirsitalon haluaa välttämättä käsitellä, on ainoat oikeat käsittelytavat Suomessa tervaus tai aito puna- tai keltamulta. Kelta- ja punamullankin kanssa kannattaa olla varovainen, sillä tehdasmaaleissa, tahtoo niissäkin olla muoviaineita joukossa. Niitä myydään aitona punamultana, mutta näin ei välttämättä ole. Kun vaatii tehtaalta tarkan tuoteselosteen, tulee huijaus ilmi, jos tarkkaa tuoteselostetta edes saa. Tervaus on ainoa puuta kosteudelta suojaava aine. Tervaankin voi sekoittaa pigmenttiä, joten sen ei tarvitse olla välttämättä tummaa.
Kun talossa on pitkät räystäät ja korkea kivijalka, se kestää. Viistosateen vesirasitusta voi vähentää merkittävästi laittamalla kunnolliset räystäskourut. Puulla on sellainen ominaisuus, että se kuivuu kastuttuaan, eikä lahoa. Ja tuulinen paikka on tässä nimenomaan eduksi. Harmaa väri hirren pinnalla on hirren oma millin parin suojakerros, joka suojaa puuta laholta.
Kannattaa ehkä katsella jokunen vuosi ja tutkia kylmeneekö rakennus ja tuuleeko seinistä ja nurkista. Uuden lautavuorauksen laitolla ei välttämättä ole kiire. - 2 4
Siinähän se ongelma onkin että ennen puut valittiiin tarkoin jo metsässä siinä missä nykyään hirret on broileripuuta. Ennen pinnat vielä työstettiin tavoilla jotka jatkoivat puun käyttöikää ja nykyään ei. Eli koneellisesti työstetty hötöpuu ei kestä lähellekkään yhtä kauan kuin edellä annetaan ymmärtää
- Koikkalain
Kyllä näin on.. olet aivan oikeassa. Aikoinaan tehty esim kirveellä piilutus lisäsi hirren kestävyyttä.. Kai se jotenkin tiivisti ulkopintaa, ja paransi samalla ulkonäköä myös. Viimekesänä lyhensin vanhan 1800-luvultaolevan puusängyn jalkoja, sahatessa ihmettelin, miten takkuavaa se sahaaminen olikaan. No syyksi paljastui, vieri vieressä olevat vuosikasvaimet, eli vanhankansan timpuri oli valinnut todella hidaskasvuisen puun jalkojen materiaaliksi..hyvä näin..
- Tuskin läskimäntyä
Tässä kyseisessä tapauksessa oli 100-vuotias talo. Silloin meillä vielä kasvoi pilvin pimein tiheäsyistä puuta joista talot rakennettiin. Sen ikäisen talon voi huoletta jättää hirsipinnalle. Ja hirsien päädystä talon omistaja näkee onko kyseessä tiheäsyinen puu vai hötöinen läskimänty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1486781MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635883Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884529NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004456Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1604272Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941650- 4021546
- 821369
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301345Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411131