sildenafil ja muut lääkkeet

16+5

soipiiko esim kolestroli lääkityksen kanssa ?

2

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taustatiedot kuntoon

      http://spcam.orion.fi/laakeluettelo/Tiedosto/PIL(648544732491778225).pdf

      Tuossa linkki Orionin Sildenafil-pakkausselosteeseen. Huomioi erityisesti kohta 2, eli missä tilanteissa ei sildenafiilia tule käyttää. Lue koko pakkausseloste huolella, siinä on hyödyllistä tietoa.

      Sildenafiililla ei ole suoranaisia yhteisvaikutuksia kolesterolilääkkeistä ainakaan simvastatiinin, atorvastatiinin tai rosuvastatiinin kanssa. Kolesterolilääkkeitä on muitakin, joten muista tarkistaa juuri oman lääkityksesi tilanne. Sildenafiililla voi olla merkitystä erilaisissa sydänsairauksissa, joten huomioi myös tämä (puhut kolesterolilääkityksestä, joten mieleen tuli, että olemassa saattaa olla muitakin sydän- ja verisuonitauteja). Erityisesti nitraattien kanssa sildenafiilia ei saa ottaa, sillä yhteiskäyttö voi johtaa hengenvaaralliseen verenpaineen laskuun.

      Juuri sinun tilanteeseesi parhaimmat ohjeet saat lääkäriltäsi tai apteekista! Netissä on se huono puoli, ettei omaa historiaa tuoda esiin kovinkaan tarkasti, jolloin jokin oleellinen tekijä saattaa jäädä huomiotta. Ota asia puheeksi esim. uusiessasi kolesteroliääkkeesi tai sildenafiilin reseptiä tai hakiessasi niitä apteekista.

    • yksvaanmies

      Olen käyttänyt 50 mg orion sildenafilia. Ei ole enää riittävästi tehoa, seisokki ei kestä. Onko apua, jos muuttaa lääkkeen 100 mg:aan ? Onko joillakin kokemuksia ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe