Mikä teitä useimpia vaivaa kun joka asiasta täytyy valittaa? Kaupunki sitä kaupunki tätä..katsokaa peiliin, sieltä ne useimmat syyt löytyvät. Vaasa on hyvä kaupunki elää ja asua. Tällaista meren läheisyyden tuomaa etua ei monella kaupungilla ole. Olkaa iloisia Vaasalaiset, asutte mukavassa kaupungissa!
Älkää valittako!
7
648
Vastaukset
- faktailija
Vaasassa on meri mutta kun sitäkään ei osata oikein hyödyntää. Se on enempi lutakko ku meri tässä Vaasan kohdalla. Siniset levälautat lilluvat ja paska haisee ja rehevöityy kokonaan pikkuhiljaa. Lisää merenkulkua Vaasan ja Ruotsin välille, muutakin kuin nykyinen sillipurkki-risteilijä. Esim. Vaasa-Tukholma-väli piristäisi kaupunkia. Ei Uumajaan hirveän moni halua lähteä kun on jo käynyt siellä monta kertaa. Enemmän mahdollisuuksia muutenkin kaikille ihmisille päästä saaristoon ja venepaikkoja rutkasti lisää. Esim. muualla on myös paljon mökkimajoitusta ym. retkimahdollisuutta saaristossa. Ei yksi saaristoristelypaatti kesää tee sellaisille joilla ei oo venettä. Meren rannalle pitäisi rakentaa myös asutusta, mutta luulenpa että sekään ei onnistu Vaasassa vaan pilataan sekin asia ja rakennetaan väärälle alueelle. Ei Vaskiluoto sovi sellaiseksi asuinalueeksi kuin nyut kaavaillaan. Ennemmin Mansikkasaaren pääty, se missä on vanha ruostunut telakka tai sitten siilot revittävä rannasta ja siihen hienoa asuntoa. Myös Sundomin sillan kupeeseen, Sundomin päähän, nousisi näppärästi uusi hieno asuinalue!
Olisihan se hienoa kun Vaasassa hoidettaisiin puistot ja muut viheralueetkin mutta en ymmärrä miksi kaikki jätetään vain retajamaan?! Kaupunki ei houkuttele!!!
Tuskin peiliin katsomalla moni sellainen asia kaupungissa paranee mitkä ovat nimenomaan kaupungin johdon hoidettavia. Esim. työpaikkojen saanti on vaikeaa suomenkielisille Vaasassa kun suomenruotsalaisia pitää niin hirveästi nöyristellä.- mihnä
Eipä oo muuta lisättävää "faktailijan" kirjotukseen joka sana oli totta, mutta tuo Vaasa-Tukholma väli risteily olis ihan huippu "keksintö". Mutta siinä on yksi huono puoli, jos joku saatana pizza-jeesustelia alkaisi ajelemaan tuota väliä niin liput maksaisi varmaan 1000 egua! eli siihen tarvittais kunnon risteiliä sekä siljaline tai vikingline hoitamaan sitä!
- pelotin
Se tietenki veis asiakkaita pois Turusta, mutta vetäis varmaan pohjoisesta enemmän tänne. Loistava idea olisi, kävisin varmasti monta kertaa.
Ainut mikä voisi olla niin skoottereiden vuokraus tai jokin vastaava...ja esim. Hietasaareen ponnahduslautoja/telineitä yms. pikkuvirikkeitä, ravintolaa ja semmosta... - järkeä
pelotin kirjoitti:
Se tietenki veis asiakkaita pois Turusta, mutta vetäis varmaan pohjoisesta enemmän tänne. Loistava idea olisi, kävisin varmasti monta kertaa.
Ainut mikä voisi olla niin skoottereiden vuokraus tai jokin vastaava...ja esim. Hietasaareen ponnahduslautoja/telineitä yms. pikkuvirikkeitä, ravintolaa ja semmosta...Kartta käteen ja katsokaa, missä Tukholma sijaitsee. Sundsvalliinkin mentiin 8h. Ei sellainen reitti kannattaisi.
- nooh
järkeä kirjoitti:
Kartta käteen ja katsokaa, missä Tukholma sijaitsee. Sundsvalliinkin mentiin 8h. Ei sellainen reitti kannattaisi.
Enemmän solmuja vaan niin matka taittuu nopeammin...ja se vois olla vähän pitempikin reissu...
- Entinen vaasalainen
järkeä kirjoitti:
Kartta käteen ja katsokaa, missä Tukholma sijaitsee. Sundsvalliinkin mentiin 8h. Ei sellainen reitti kannattaisi.
Helsingin ja Tukholman välillä menevät laivat 15-16 tuntia. Vaasasta Tukholmaan on kai vähän pitempi matka kuin Helsingistä Tukholmaan.
- iso laiva
Entinen vaasalainen kirjoitti:
Helsingin ja Tukholman välillä menevät laivat 15-16 tuntia. Vaasasta Tukholmaan on kai vähän pitempi matka kuin Helsingistä Tukholmaan.
eihän se haittaisi vaikka matka kestäisikin kauemman. illalla lähtö ja aamulla stokiksessa niin homma pelaisi. ja helsingin laivat pysähtyvät aina myös maarianhaminassa joka tuo matkaan lisäaikaa hiukan. eiks rabbe vois alkaa värkkään asiaa?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1092700Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621724SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän151710Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631585Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --91552Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue261256Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.261125Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411052RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?811015