KKO:n tiedottaja kirjoitti että on hyvin poikkeuksellista että 15 vuotias tuomitaan vankeustuomioon ja totesi että lain mukaan hänet voidaan vapauttaa kärsittyään puolet seitsemän vuoden tuomiosta mutta pakottaako laki siihen?
Eveliinan surmaajan vapautuminen
4
211
Vastaukset
- LHS
ei se pakota.
laki rangaistusten täytäntöönpanosta
2. luku13 § (10.6.1988/506)
Määräajaksi vankeusrangaistukseen tuomittu VOIDAAN päästää ehdonalaiseen vapauteen, kun hän on suorittanut rangaistuksestaan, tuomioistuimen rikoslain 6 luvun 13 §:n nojalla tekemä vähennys mukaan luettuna, kaksi kolmannesta, tai jos ehdonalaiseen vapauteen päästämiseen on erityisiä syitä, puolet siitä, kummassakin tapauksessa kuitenkin vähintään 14 päivää. Erityisenä syynä pidetään sitä, ettei vanki rikoksen tekopäivää edeltäneiden kolmen vuoden aikana ole suorittanut rangaistuslaitoksessa vankeusrangaistusta eikä ollut eristettynä pakkolaitoksessa. (13.6.2003/521) - Nitrogen
Vankeustuomioitahan on linnassa suoritettavan osuuden osalta neljää tasoa:
- Pakkolaitokseen eristetty eli "vaarallinen rikoksenuusija" istuu 100% tuomiosta eli "pyttytuomion". Harvinaisia nämä ovat.
- "Normaali" vanki, suurin osa vangeista, istuu 66% tuomiosta.
- "Ensikertalainen", eli ensimmäistä kertaa vankilassa oleva istuu 50% tuomiosta.
- Alle 21-vuotiaana rikoksen tehnyt alle 23-vuotiaana tuomiotaan istuva alle 4 vuoden tuomion saanut istuu 33% tuomiosta. (muistaakseni ehdot olivat nuo)
Vain erityisin perustein näistä normeista poiketaan (ja peruste ei ole se että Oton tappama ihminen oli sievä teinityttö eikä ruma vanha spurgu), eli Otto istuu varmahkosti 50% tuomiosta. Lakihan on kaikille sama.- ei nim
alle 21v.ensikertalainen istuu 1/3 osan tuomiosta! (lukuunottamatta elinkautinen jota istutaan väh.10 vuotta)
- Kaikkea sitä kuulee
ei nim kirjoitti:
alle 21v.ensikertalainen istuu 1/3 osan tuomiosta! (lukuunottamatta elinkautinen jota istutaan väh.10 vuotta)
Älä jauha paskaa! Jos tuomio on yli neljä vuotta istuu puolet. 15-17 vuotiasta ei voi tuomita elinkautiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648