Suomenpystykorva maailmanperintölistalle ;D

Pystisisbest

7

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiaa: Paluu perusteisiin! Ja kunnia terveimmille roduille.

      • P.Pystäri

        "Kunnia terveimmille roduille"

        S-Pystykorva ei kyllä enää täytä perus terveen koiran mittoja, on kauhiasti lisääntynyt kaatumatauti,epilepsia,kaihi ja maksan vajaa toiminta.


      • Artikkeli
        P.Pystäri kirjoitti:

        "Kunnia terveimmille roduille"

        S-Pystykorva ei kyllä enää täytä perus terveen koiran mittoja, on kauhiasti lisääntynyt kaatumatauti,epilepsia,kaihi ja maksan vajaa toiminta.

        kyllä kertoi ihan muuta. Tiedä sitten...


    • et näin

      Pystykorvat on niin nättejä koiria kuin olla voi...Mutta itselle en voi ottaa, kun on se haukkuongelma enkä metsästä.

    • Todella hieno homma :)
      Kaikki kunnia upealle rodulle ja sen eteen hyvää työtä tehneille.

      "ps.Lukekaas..." Tuota mieltä minä olen ollut aina ;D

    • SPK = suomalaisten

      Maailmanperintölistalle varmaan kaikkien maiden asukkaat haluaisivat oman kansalliskoirarotunsa. Suomalaisten oma selkeä mielipide tämä. Esimerkiksi Norjan kansallisrotu on hamaanorjanhirvikoira, joka varmasti heidän mielestään sopisi kyseiselle listalle paremmin kuin mikään muu koirarotu.

      • älä viitsi

        Norjanharmaalla on vikaa Esim. http://www.koirangeenit.fi/?x103997=123540, ja aika pienehkö käyttötarkoitus, toisin kuin suomenpystykorvalla "Metsästäjät käyttävät suomenpystykorvaa eniten metsäkanalintujen metsästykseen, mutta sitä voi käyttää myös hirvien ja pienpetojen metsästykseen. Se noutaa myös mielellään veteen ammuttua riistaa. Haukullaan koira ilmaisee riistan sijainnin metsästäjälle ja pyrkii pitämään linnun puussa. Suomenpystykorva on tarkkavainuinen, ja se voi seurata lintuja pitkiäkin matkoja vaikeassa maastossa." Ja tarvittaessa haukkuvat karhujakin, pitää myös huolen reviiristään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      209
      3133
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      300
      2728
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1788
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1687
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1551
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1356
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1240
    8. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1239
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      409
      1218
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1183
    Aihe