Paras tapa poista piitahna? Isopropyylialkoholi eli isopropanoli? Osaako joku sanoa, mistä kaupasta sitä löytää?
Piitahnan poistaminen
7
5811
Vastaukset
- lkjh
Apteekista jos ei muualla ole.
- Pazi
lähtee ihan talous paperilla pyyhkimällä.
- Rakentelija
Kynsilakanpoistoaine, sillä lähtee ja löytynee talouksista joissa asuu naisväkeä.
- The Man
Taitaa kynsilakanpoistoaine ja asetonit olla liian tuhteja tuohon hommaan, ei nimittäin tule toimeen muoviosien kanssa.
- Rakentelija
The Man kirjoitti:
Taitaa kynsilakanpoistoaine ja asetonit olla liian tuhteja tuohon hommaan, ei nimittäin tule toimeen muoviosien kanssa.
Ei nyt yhtäkkiä tule mieleen muovista prosessoria, ei vaikka kuinka yrittää miettiä.
Juuri noin kuin PCGuru tuossa selosti eli eihän sitä uittaa tarvi koko prossua.
Kymmeniä prossuja olen putsannut kynsilakanpoistoaineella eikä mitään ongelmia ole tullut.
- PCGuru
Kynsilakanpoistoaineella kyllä lähtee . . . olen itse käyttänyt huoletta kynsilakanpoistoainetta piitahnan poistoon prosessorista / prosessoreista (viimeisen 6 vuoden aikana 7 prossusta) eikä ongelmia ole ollut, kaikki prossut ovat toimineet moitteeta tämän käsittelyn jälkeen. Ota topsy puikko ja kastele se kynsilakanpoistoaineella niin saat tarkemmin poistettua kaiken piitahnan, vaihda välillä puhdas puikko ja jatka käsittelyä kunnes kaikki piitahna on liuennut. Coolerin / siilin pohjasta piitahna lähtee kynsilakanpoistoaineeseen kostutetulla talouspaperilla pyyhkästen.
- Olof
isopropanolia l. isopropyylialkoholia on bensiiniautojen jäänestoaine. Myös muut alkoholit, kuten huoltoasemilla myytävä sprii (keittimiin) lienee sopivaa... Elektroniikkatarkoituksiin on myös aerosolipulloissa puhdistusaineita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237286Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite935943Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1093977- 1293932
- 1631763
- 581608
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1311510- 381321
- 281301
- 451292