Kuinka tämä kiertoilmahäirikkö lämmittää taloaan nykyisillä pakkasilla? Jäteilma otetaan takan päältä, mutta takkaa ei voi käyttää, kun kuutio vetää savut sisään.
Odotellaan ilmojen lämpenemistä, että savumax saa taas töitä?
Odotellaan ilmojen lämpenemistä, että savumax saa taas töitä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eipä sillä ole savumaxia. Savumax on sen kamulla tai sit se savumax-kamukin on vaan joku yhaaran sivupersoona.
Yhaaralla on sähkölämmitys claes olsonin teho-ajastimella buustattuna 12 kuutiota purkujätteitä ja kuormalavoja poltettuna törkeen rumassa tiilikuutiossa. Yök.
Turhaan iloitset!! Mulla on kuutiokone, mutta takan lämmitys ei tuota yhtään ongelmia, koska minulla oli sen verran järkeä, että asensin tuloilmakanvaan esilämmittimen. Sähkönkulutuskaan ei päätä huimaa kun lämmitintä pitää vain polton ajan päällä eli rahaa palaa n. 0,1e/h.
Noinhan se juuri toimii :)
Kovilla pakkasilla kuutiokone vastaa melkein koneellista poistoa. Etuvastuksen tehtävä on pitää raitisilma plussan puolella.
0,1e/h vastaa 800W kulutusta. Lasketaanpa.
25 asteen pakkasella ilmaa imetään taloon (200m2, 600m) eli 83 l/s. Tuon lämmittäminen maksaa 1,3 x 0,083 x 25 = 2,7kW, eli tunnissa 2,7 x 0,12 = 0,32 e/h.
Tuo ilman takanlämmitystä. Takan vaatiman korvausilman lämmitys tulee tuohon päälle. Tietenkin toisena vaihtoehtona on vetää esilämmitetty ilman alapohjan läpi ilmavuotoina. Kyllä säästää!!! Ei sitä perhe kuitenkaan huomaa :) :) :) :) :)
Ilmastointikone ei voi enempää kuluttaa kuin 1000W (vastus) 100W(moottorit), joten tuo teoria ei päde koneen kohdalla. Itse olen pitänyt iv-koneen pistorasiassa kulutusmittaria joka näyttää todellsen kulutuksen eikä mitään epäonnistuneita teorialaskuja. Tämä asia koskee siis pelkän koneen ottamaa energiaa, jos ilmaa revitään jostain muualta huoneistoon kylmänä, niin se on ihan eri tarina joka kosketaa niin kuutio- tai kiekkokoneita.
Ylhäällä oli laskettu mitä ilman lämmittäminen maksaa. Sinä lasket mitä kone kuluttaa. Kun et ymmärrä eroa, niin olisit jättänyt kirjoittamatta.
Kiertoilmakone repii juurikin energiaa muualta. Sehän on palstan vajokin tiedon mukaan ilmaista.
kuutiokone kiertoilmaliitännällä on erinomainen valinta ivkoneeksi
Kuka idiootti asentaa poiston takan päälle? Tuloilmalla kuuluu ohnata takan lämpöä eikä vetää sitä koneeseen lto-koneeseen. Haluat varmaan vetää savut takasta ulos?
Kaikki kiertoilma y-haarat ainakin. Eiköhän se kohta ala vaahtoamaan kuinka hyvä kone sillä on. Odotellaan josko 8 tunnin kuluttua nappaisi.
Ennen vanhaan kun iv koneet oli huonoja asennettiin imuputki takan luo.
Kiertoilmavajokki taitaa heittää näillä ilmoilla klapia saunan kiukaaseen ja saunoa, että talo pysyy lämpimänä, anteeksi koska saunoisi kuitenkin koko ajan.
Onko ikkuna auki, ettei savut tule sisään? Ei se aukinainen ikkuna oikeasti haittaa mitään -30 pakkasilla :) LOL