Nyt se varmistui. Koska tiehomma alkaa tekee Neste Oil Nesteoilkoomarketin Rantsilanmäen risteykseen. Kerrosneliöitä tulee noin 3000 ja kaikki palvelut. Myös kauppa siis. Hyvä Taavetti!
Neste Oil liikenneasema Rantsilanmäkeen.
34
2844
Vastaukset
- Kierränluumäenkaukaa
Niimpä niin... Jos ei taas taavetin tunarit pilaa kaikkea... Eihän sinne mitään uudistuksia voi tulla, shelliltä ja tb:lta loppuu ne vähäisetkin asiakkaat... Etteköhän tunaroi taas samalla tavalla kun abc:n tulemisenkin. Uusi tie pitäisi kierrättää kaukaa taavetin sivuilta ohi, ettei tarvisi vaan ajaa siitä ohi! Hel*etin takapajula koko kylä!
- valkee
Heh heh olis paikallaan samanlainen "ohitustie" kuin Lappeenrannan ja Kouvolan kohdalla vt-6:nen, valitettavasti näihin rakennettiin liittymät mutta täytyyhän venäläisten päästä jostakin rajalle ;)
- seuraaja uro
Tässähän kävi aika somasti, että abc myöhästyi. rantsilanmäen huoltoasemakeskittymä on merkitty kaavaan jo aika aikaa.. joten rakennushommat pääsee alkamaan heti keväällä. Tai vaikka nyt. Puuthan on kaadettu ja kivien ajo murskaan vlmisteilla. ABC myöhästyy ainakin vuoden.
- raksaa
Torstaina porailivat maaperätutkimuksia siinä Terboilin ympäristössä. Kyllä se siitä.
- kunnanläää
tarkistakaahan lääkitys. ei teillä näy olevan kaikki kotona.
- Fiskars olle
Haista pieru!
- tuleeko varmasti?
onko tosiaan tulossa nesteen asema rantsilanmäkeen? mitään uutisointia asiasta en ole huomannut joten hieman kuulostaa ankalta.
toki puunkaadot siellä olen huomannut ja ne maaporasysteemitkin siellä oli, niin ei kai nekään ukot siellä huvikseen ole.
se tonttihan oli pitkään myynnissä ja sille alueelle tais olla joku hurja suunnitelma isosta liikenneasemasta joka olisi korvannut teboilin.- Yhdenpysähdyksentakt
Höh. Asia ei tarvitse mitään uutisointia. Siinä kohden on maakuntakaavassa 14800m2 myymälätilaa kaavoitettuna, joten mitään uutisointia tai kaavoitusprosessia ei enää tarvita. Siihen tulaa Neste jota ei ole kuutostiellä pitkällä matkaa.. Homma alkaa Kesäkuussa.
tieto. - tuleeko varmasti?
Yhdenpysähdyksentakt kirjoitti:
Höh. Asia ei tarvitse mitään uutisointia. Siinä kohden on maakuntakaavassa 14800m2 myymälätilaa kaavoitettuna, joten mitään uutisointia tai kaavoitusprosessia ei enää tarvita. Siihen tulaa Neste jota ei ole kuutostiellä pitkällä matkaa.. Homma alkaa Kesäkuussa.
tieto.kaavoitukset on kyllä sen tiedän, mutta ei nestekkään asemiaan kylvä joka paikkaan. yleensä näihin asioihin media tarttuu ja siitä uutisoidaan. yhtään lautakuntien päätöstä en ole kuitenkaan vielä löytänyt. eikös kuitenkin tuollainen laitos jonkinlaisen rakennusluvan tarvitse? lisäksi kyseisen öljy-yhtiön toimet liippaavat aika läheltä omaa työtänikin, niin senkin puolesta tuo ihmetyttää kun ei tietoa ole asiasta annettu sitäkään kautta mitä yleensä kyllä tulee.
- eräs ohikulkija
Yhdenpysähdyksentakt kirjoitti:
Höh. Asia ei tarvitse mitään uutisointia. Siinä kohden on maakuntakaavassa 14800m2 myymälätilaa kaavoitettuna, joten mitään uutisointia tai kaavoitusprosessia ei enää tarvita. Siihen tulaa Neste jota ei ole kuutostiellä pitkällä matkaa.. Homma alkaa Kesäkuussa.
tieto.taitaa olla tämäkin asia ihan tuulesta temmattu koko juttu, vai onko jotain faktaa esittää asiasta?
- krilli1
eräs ohikulkija kirjoitti:
taitaa olla tämäkin asia ihan tuulesta temmattu koko juttu, vai onko jotain faktaa esittää asiasta?
meijjerin rilli siirtyy sinne
- RRRRilli
krilli1 kirjoitti:
meijjerin rilli siirtyy sinne
Opettele ensinnäkin kirjoittamaan. Perseesees grilli siirtyy.
- eipä taida tulla????
eräs ohikulkija kirjoitti:
taitaa olla tämäkin asia ihan tuulesta temmattu koko juttu, vai onko jotain faktaa esittää asiasta?
vaan ei ole kuokka vielä maahan kolahtanut joten pelkkä ankka oli sitten tämäkin!!!!!!!!!!!!!!!!
- -asiakasomistaja
Toivottavasti saadaan se abc. Siellä voi maksaa vihreällä kortilla ja saa bonuksien lisäksi maksutapaedun, eli periaatteessa rahat vaan lisääntyy.
- niinku joo
Mullakin on frendejä Hesassa ja teidän, että nekin tulis tänne hengaamaan, jos täälllä olis absi.
- Luumäkeläinen
Tarkoitatteksti , hyvä Luumäki, sillä semmoista paikkakuntaa ei ole olemassakaan kuin Taavetti , Taavetti on vain Luumäen keskustaajama eli toisinsanoen keskusta.
- mitätapahtuupi
Joko ne meinaa sinne jotain rakentaa, vai muutenko vaan kaivelevat siellä mäellä?
- diiselinostaja
ABC asemaa ei tule Rantsilanmäkeen eikä Taavettiin. ABC asemien aika on jo ohi.Liian vanha "brändi ". ABC asemien myynti rajussa laskussa.
- mitätapahtuupi
Eikös sinne rantsilanmäkeen ollu nesteellä luvat eikä millään ABC:llä?
- Muistaakseni
mitätapahtuupi kirjoitti:
Eikös sinne rantsilanmäkeen ollu nesteellä luvat eikä millään ABC:llä?
Abc:llä oli luvat Savitaipaleen tien risteykseen, Nesteellä Rantsilanmäelle.
- mitätapahtuupi
Eipä tähän asiaan tainnut sitten tulla mitään selvyyttä.
- kyllätuli
Siellä ne jo kaivinkoneet tekee työtään, menkää itse katsomaan.
- ökvöjvqerj
Katsottu on jo pitemmän aikaa, mutta eipä mitään tapahdu.
- Piilossa
Jospa se liikenneasema on vain hyvin naamioitu.
- ökvöjvqerj
Jaa että se kivinen mäki onkin vain hyvin naamioitu esirippu joka sitten joskus laskeutuu paljastaen sen valmiin liikenneaseman? Tuohan vois koko asian selittää, joten jäädään odottamaan...
- hdghdghdhgdff
ökvöjvqerj kirjoitti:
Jaa että se kivinen mäki onkin vain hyvin naamioitu esirippu joka sitten joskus laskeutuu paljastaen sen valmiin liikenneaseman? Tuohan vois koko asian selittää, joten jäädään odottamaan...
Siinähän odotatte.....
- torikahvila
Mikkelissä on kaksi ABC liikennemyymälää, toinen 24h ja toinen 6-22. Luumäellä jos olisi aikanaan ymmärretty liittyä Lappeenrantaan, niin tuokin hanke olisi todennäköisesti toteutunut. Samoin outlet-myymälä. Tällä uusimmalla lomakeskus viritelmälläkin olisi jonkunlaiset mahdollisuudet kaupungin kyljessä ollessa. Nyt taitaa sekin jäädä vaan haaveiluksi. Luumäen aika alkaa olla ohi.
- dfg
Miten olisi vaikuttanut vaikka olis liitytty? Lpr velkaa ku roskaa, ei kiitos.
Itse asiassa iha yks sama se tuleeko joku abc vai ei.
Varsinainen insinööri sielä taas...
Mene ulos ja huomenna töihin. Muuta neuvoa ei tule.
- Lappeedhdghgdh
Tyhmälle ihmiselle asioiden selittäminen on yleensä turhaa, mutta yritetään. Utista länteen päin kukaan ei tiedä mikä ja missä Luumäki on. Lappeenrannassa tiedetään ja naureskellaan. Jännä että esim. Lemiläisistä on paljon parempi mielikuva kaupunkilaisilla. No joka tapauksessa Lappeenrannasta itään ei taas juurikaan Luumäkeä tunneta. Matkailija tai loman suunnitelija jne, kun tabletillaaan tai navigaattorillaan majapaikkaa tai huoltamoa etsii, harvaa tietää etsiä Luumäkeä ja vaikka tietäisi niin mielikuva pikku kylästä saa aikaan sen, että pysähdytään mielummin suuressa paikassa. On varmuus että on paikka auki esim. yömyöhäisellä jne. Massat toimii näin ja tämä on syy miksi pikku kylät vähitellen kuolee. Luumäelle riittää nyt hyvin TB ja jossain vaiheessa muuttavat sen kylmäasemaksi. Näin se maailma vaan muuttuu ja menee.
- Utelias_kyläläinen
Miten hommat etenee?
- ryryryryryry
Kaikki on peruutettu. Mutta uuteen paloasemaan kyllä löytyi rahat. Tämä olikin tosi järkevä asia, muuttotappio kunnassa. Ehkä näin tyhmä kunta on ansainnut sen, että häviää vähitellen.
- Anonyymi
jeejee kohta tulee neste tulee kylmä asemalle Neste bio dieseliä jejee
- Anonyymi
Neste pudotti liikenneaseman pois suunnitelmasta. Tuli pelkkä kylmis. harmi.
- Anonyymi
Ei voi rakentaa uutta nistit varastaa työkoneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit214897Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914449Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483789KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1152825Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181938- 1231880
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439