Aikoinaan olin pahasti masentunut ja velkaantunut ja sain häädön. En pystynyt viemään juuri sillä hetkellä tavaroitani asunnosta pois. Joten isännöitsijä vei ne säilytykseen ja vähäarvoisille ja arvottomille tavaroille hän haki Uo:n hävittämispäätöksen. Nyt ilmeni että asunnosta oli viety kaatopaikalle n.8 000€ arvosta kodinkoneita ja huonekaluja.. Onko muilla vastaavaa kokemusta ja mitä asialle kenties kannattaisi tehdä.
Velkani olen aikoinaan kuitannut korkojen kera joten olisko nyt minun aika ruveta 8000€ perintään :)
Velkani olen aikoinaan kuitannut korkojen kera joten olisko nyt minun aika ruveta 8000€ perintään :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olisi kiva tietää mitä 8000 euronkodinkoneet ja huonekalut olivat. Yleensä käytetyt kodinkoneet plus kalusteet ei monen satasen arvoisia ole. Tahtoo olla niin, että paska muuttuu kullaksi jälkikäteen. Kai ulosottomies on kuvannut huoneiston, kuten tapana on, etenkin jos on antanut vähäarvoisen omaisuuden hävittämisluvan. Jos huoneistossa olisi illut 8000 edestä kodinkoneita tmv, olisi uomies varmaan ne ulosmitannut ?
Olkoon omaisuuden arvo 8000 tai jotain muuta, omaisuus on realisoitava tai säilytettävä. Kaatopaikalle saa viedä vain arvoton ta vähäarvoinen omaisuus.
Esim. Toimivat kodinkoneet, hyväkuntoiset kalusteet, työkalut, kodin elektroniikka ei kuulu kaatopaikalle.