Kävin tänään Raision autokeskuksessa. Minulta oli kadonnut kuskin puoleisesta kahvasta se lukon suojus. Hinnaksi sanottiin 14 euroa, mutta löytyi vain mustana, mutta koska kahvat ovat rungon väriset, niin tiedustelin hintaa maalattuna. Maalaus olisi maksanut 50 euroa!
Miten ihmeessä se pullon korkin kokoisen muovipalikan maalaus voi olla noin kallista? Ei se edes ole kovin vaativa homma, ei ajallisesti, eikä laadullisesti. Onko siellä joku Rembrandt niitä maalaamassa? Jos siellä palkat ovat suhteessa työhön, niin taidan hakeutua sinne töihin.
Taidan etsiä sitä palaa jostain romuttamoilta, luulisi niitä ovia silloin tällöin kolhittavan. Hinta varmasti euron, pari.
Autokeskus kallis
5
461
Vastaukset
- taustaa..
suomessa palvelu ja työ maksaa liikaa...
on verot ja sivukulut.
siksi työ katoaa suomesta ulkomaille.
Suomeen jää leipäjonot j a massa-työttömyys
-- tuli vaan mieleen se syy ja seuraus....- Primera P12
Juu, näköjään liikaa maksaa. Mutta ei tuo pieni osa töineen, veroineen ja sivukuluineen maksa kuin korkeintaan euron Autokeskukselle eli Autokeskus ottaa voittoa 63 euroa tuosta. Kuinka paljon se voitto on prosentteina? Ei ihme, että työt katoavat, jos firmat ovat noin ahneita. nytkin olisin tilannut tuon osan, jos hinta olisi ollut alle kaksikymppiä, siitä olisi tullut Autokeskukselle voittoa parituhatta prosentia, vaan se oli liian vähän, paljon enemmän pitäisi saada.
Silloin kun ostin Primerani, niin halusin takaspoilerin, koska ajattelin sen estävän sitä kuraisuutta takalasissa mikä on aika yleistä farmareissa. Hinta tuolle muoviläpyskälle oli 530 euroa ja Autokeskuskselle se varmaan maksoi alle 10 euroa. Työt oli varmasti ulkomailla tehty, joten ei voi syyttää työn kalleudesta. Oliko muka ne sivukulut niin isot vai eikö olekin kyse pelkästä ahneudesta?
Myin entisen autoni neljällä sadalla eurolla, vaikka se oli siisti ja hyväkuntoinen. Siinä sai jonkun käsityksen hintasuhteista. Tuolla muovipalalla ei päässyt mitenkään eteenpäin, eikä siinä ollut muitakaan teknisiä ominaisuuksia. Halvemalla autollani sentään pääsi liikkumaan ja siinä oli kaikenlaisia toimintoja.
- maalari+
mulla kävi sama homma, ostin varaosakaupasta maalin n:n mukaan maksoi pikkupullo 11€, maalasin ite eikä huomaa maalauksesta omaa "maalausta". ja nyt on vara maalia pikku jälkiin.
- Duunari
Huoltokokemuksia tässä etsin ja tuli muuta luettavaa eteen...
Kyllä te ootte niin helvetin pihalla koko sakki!!! Oikein naurattaa.
Itse tein aikoinaan maalaushommia ja ei se pienen osan maalaus mikään minuutin homma ole.
Sekoitat värin, hiot osan, kiinnität sen maalaustukeen (piene osat vittumaisia kiinnittää), maalaat osan 1-3 kertaa. peset ruiskun, sekoitat lakan/kovettimen, lakkaat osan 1-2 kertaa, jätät uuniin kuivumaan joka ime ihan helvetisti polttoöljyä, peset lakkaruiskun.
JOS JOKU TEISTÄ TEKEE TÄN HOMMAN EUROLLA JA MAKSAA KAIKKI KULUT NIIN SIITÄ VAAN!!!
Lisäksi osien katteet on yleisesti n.20% luokkaa et siitä vaan miljoonia tekemään!!!
Laittakaa vastaisuudessa oma ammattinne niin voipi kommentoida:)- paukkupullo
Tuon palan voi maalata paukkupullolla, riittävän hyvä tulee sillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1157255Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26524820Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243154Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381317- 501305
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e891138Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1161048Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi50949Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27863Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50854