Huomioitavaa Dubaissa

jtjtfj

Ennen kuin matkustat Dubaihin, on hyvä tietää joitakin seikkoja..

1. Varuillaan liikenteessä. Arabiemiirikunnissa on korkein kuolleisuus tieliikenteessä. Onnettomuuksia kerran kahdessa minuutissa ja yksi henkilö kuolee päivittäin.

2. Varaa hotelli kaukana työmaasta. Dubaissa rakennetaan paljon eikä taukoja ole.

3. Ei liikaa julkisia hellyydenosoituksia. Nopeat suukot ja kädestä pitäminen on sallittua, mutta muista että olet muslimimaassa ja heillä on tiukat lait. Muuten voit joutua poliisilaitokselle.

4. Dubain rakentamiseen on käytetty orjia...

http://amazingnotes.com/2011/02/20/the-dark-side-behind-the-luxury-and-grandeur-of-dubai/

4

1970

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisää huomioitavaa;

      Nuo "orjat" ovat tulleet vapaaehtoisesti omista maistaan. Ja lisäksi ne ilmeisesti ovat olleet vielä "köyhempiä orjia" omissa maissaan.

      Ainakin minulle kertoivat nyt paikalla olleet "orjat" että he "tekevät muutaman vuoden töitä Dubaissa ja menevät takaisin kotimaihinsa säästyneet rahat mukanaan ja perustavat sinne firman".

      • Säätiökö?

        Suojeletko ihmiskauppaa? Oletko bisneksissä mukana?


      • Kauppa se kannattaa
        Säätiökö? kirjoitti:

        Suojeletko ihmiskauppaa? Oletko bisneksissä mukana?

        Tottakai! Se on ihan hyvää ja tuottavaa bisnestä. Itsekin teet samaa, älä yritä paeta vastuutasi.


      • Anonyymi

        Siis ne ”orjat” tulevat Dubaihin töihin paremman elämän ja palkan toivossa mutta todellisuudessa he saavat palkastaan ehkä kolmasosan ja heiltä otetaan passit pois etteivät pääsisi karkaamaan takaisin kotimaahan. Työpäivät ovat pitkiä kuumuudessa ja ”talot” jossa he asuvat kymmien muiden orjien kanssa ovat pieniä ja niissä ei ole edes kunnon käymäliä.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      68
      888
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      793
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      64
      710
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      644
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      548
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      523
    7. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      479
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      477
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      467
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      31
      460
    Aihe