muka agressiiivinen koira?

simbaba1

Hei,
kaipaisin apua ystäväni ja oman koiran kohtaamiseen. Kyseessä on minun 1 v 5 kk narttu, kodinvaihtaja, tuli meille 9/2012, isä kuvasz ja äiti saksanpaimenkoira, ja ystäväni 3 v, sekarotuinen narttu jossa saksanpaimenkoiraa, rottwaileria, ajokoiraa, huskya ja labbista.
Alussa yhteiset tapaamiset menivät hyvin, mutta viime aikoina on tullut heti kohdatessa useampi tosi paha rähinä, joista olemme joutununeet koirat erottamaan. Omallani oli juurikin juoksut ja ystäväni koiralla juuri alkamassa, voiko tämä aiheuttaa mielestänne reaktiot?
Selkeästi sisätiloissa minun koirani on dominoiva ja ystäväni koira todella alistuva ja nöyrä. Ulkona roolit ovat toisinpäin, esim. keppiä heittäessä vanhempi narttu murisee ja haukkuu ja pitää kepin itsellään ja nuorempi seuraa/juoksee vierellä.
Koirat tappelevat vain silloin kun ovat ihmisten kanssa, olemme kokeilleet jättää ne kaksin pihalle ja silloin heillä leikki sujuu kun ovat keskenään. Syövät yhdessä sisällä sovussa ja nuorempi antaa aina vanhemman syödä esim. luitansa ja leikkiä leluillaan. Samoin vieraillessamme ystäväni kotona riitaa ei ole ollut. Molemmat saavat riittävästi liikuntaa, aktiviteetteja ja virikkeitä. Meillä on kotona koiralle selvät rajat olleet alusta asti, kuten luoksetulo, silmäkontakti, ruokailu minun luvalla, suusta saa ottaa kaiken ilman mutinoita, ulko-ovista sisääntulo ja ulosmeno, hihnassakulkeminen, tottelevaisuusharjoitukset, kaikki sujuu. Kiltti, tottelevainen ja alistuvainen muuten, tulee kaikkien koirien kanssa toimeen esim. koirapuistossa, tallilla koiralaumassa jne. Sillä tuntuukin todella omituiselta että tälle kyseiselle koiralle aina rähjää ja "isottelee" vaikka on itse nuorempi! Viime tapaaminen meni suht hyvin, kun teimme heti alussa pitkän lenkin yhdessä enkä antanut koirani yhtään jäädä tuijottelemaan toista, yritti kyllä rähistä mutta uskoi kun kielsin tiukasti. Sisällä pidin oman koirani hihnassa ettei päässyt toisen kylkeen lainkaan uhittelemaan. Tämä ystäväni koira kyllä esim. vetää kovasti hihnassa ja murisee koiralleni kun syövät meillä sisällä esim luita. Olemme opetelleet tunnistamaan merkit alkavasta rähinästä, ja koittaneet puuttua siihen ajoissa, mutta aina tämä ei ole onnistunut.
Tarvitsemme todella apua tilanteeseen, ennenkuin tilanne kärjistyy todella pahaksi! Antakaapa viisaammat vinkkiä, mitä tehdä tilanteelle?!

3

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anna olla erikseen

      Nartut ei vaan tykkää toisistaan,väkisin yrittäminen stressaa koiria.Eikä ole edes hyvää eläintenpitoa.Antaisin koirien olla erossa toisistaan,eivät menetä mitään.En näe mitään syytä tuupata niitä jatkuvasti toistensa seuraan,kun selkesäti eivät toisistaan pidä.
      Koirille tulee yleensä riitaa helposti,ruuasta, leluista ja huomiosta.Eli näitä tilanteita tulisi välttää kun molemmat koirat paikalla.
      Suurin osa koirista riitautuu jos luu tai pallo heitetään niille,toisen koiran ollessa myös läsnä.Eli niin ei voi tehdä ilman tappelun vaaraa.

    • dogsddf

      Hei! Taidan omistaa koirasi veljen. Tällaisia mixejä ja vielä just samanikäisiä ei hirveästi nimittäin taida löytyä Suomesta.

      Mutta asiaan; koirien välistä aggressiota ei tule koskaan ohittaa pelkällä olankohautuksella tai tekosyyllä siitä, että "ne nyt on vaan narttuja, ei niiden kuulu tulla toimeen", tai "toi mun koira nyt vaan on ton luontoinen, ei sille mitään voi". Asialle voi ja on tehtävä jotain!

      Lähdetään liikkeelle siitä, mikä teiltä jo onnistuu: Sanoit viimekäynnin olleen jo menestyksekkäämpi: Kontrolloit koirasi. Nuorella, vahvaluontoisella ja jo kerran kotia vaihtaneella nartullasi on varmasti kova ja dominoiva luonne, jolloin sinun suurin vastuusi on koiran dominanssin ehkäisy. Sinä olet koiran omistaja, kunnioituksenkohde ja jos sen nyt voi niin muotoilla ilman paskamyrskyä, olet ennenkaikkea "laumanjohtaja". Tämä tarkoittaa yksinkertaisesti sitä, että tarjoa koirallesi paljon liikuntaa ja tekemistä, mieleisiä harrastuksia (etenkin ennen toisen nartun tapaamista), pidä yllä rauhallinen ja itsevarma ilmapiiri ja osoita koirallesi heti, jos olet sen käytöksessä jostain eri mieltä. Tähän riittää hihnan kevyt nykäisy, kosketus tai rauhallinen, mutta varma ääni.

      Älkää aloittako riitaa aiheuttavista tilanteista harjoittelua, vaan tehkää niitä asioita, joissa koirat parhaiten sietävät toisiaan. Suosittelen yhdessä kävelemistä niin, ettei kumpikaan koira saa dominoida lenkkiä! Niin, että kumpikin on rauhallinen ja alistuvassa, tyytyväisessä mielentilassa, ja niin että he kävelevät eteenpäin, eivätkä voi eivätkä saa kiinnittää toisiinsa erityisesti huomiota. Näin nartut tottuvat siihen, että molempia ohjaa ja edustaa ihminen, ja että he voivat toimia saman "lauman" jäseninä kiihtymättä tai hermostumatta toisilleen.

      Tärkeintä on molempien koirien kunnioitus ja luottamus omistajiaan kohtaan. Jos nämä asiat eivät ole valmiiksi kunnossa, voi ongelmia syntyä, vaikka harjoitukset onnistuisivatkin. Pysy kaikissa tilanteissa itsevarmana ja rauhallisena ja pyydä myös ystävääsi tekemään näin. Ja ennenkaikkea USKO siihen että koirat voivat tulla toimeen keskenään. Koirasi kyllä huomaa, jos olet tilanteessa epävarma, ja voi reagoida myös sinun kauttasi epätoivotulla tavalla.

    • juoksut

      tottakai juoksut vaikuttavat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2774
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      158
      2465
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1152
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      870
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      869
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      299
      854
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      95
      846
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      738
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      729
    Aihe