Suljetun nestejäähdytyksen laajentaminen

Eli otsikon mukaan. Pystyykö suljettuun kiertoon lisäämään toisen jäähdyttimen ja näytönohjain blokin. Jäähdyttimenä toimii Asetek 550 LC. Prossu on Intel i7-3770K. Riittääkö pumpussa tehot johonki 2x120mm jäähdyttimeen.
4149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tokihan voit poikkasta malmispaketista letkut ja hommaat siihen sopivat liittimet ja lisää letkua (en kyllä tiedä millaista mehupilliä tuo letku on). Lisäksi siihen pitää hommata joko vesisäiliö tai laittaa y-haara jotta saat viritelmäsi täytettyä ja ilmattua.
Takuuhan tuossa tietenkin menee enkä tosiaan tiedä millaiset tehot noissa pumpuissa on.

Juu,
kattelin tuota datasheettiä, eikä siinä tosiaan paljoa tuosta pumpusta kerrota. Tehonkulutus oli 2.2W, joten saattaisi olla lähellä Alphacoolin hentoista pumppua ( http://www.aquatuning.fi/product_info.php/info/p13012_Alphacool-DC-LT-Ceramic---12V-DC---Pump---bulk-Version.html ), mutta tietenkään tuo tehonkulutus nyt ei kaikkea kerro vaikka suuntaa tehosta antaakin.
Toisaalta jos Eheim 600 ( http://www.aquatuning.fi/product_info.php/info/p859_Alphacool-Eheim-600-Station-II-12V.html ) on käytetty Zalmanin Reseratorissa kahden blokin kanssa (ja sen tehot on puolet tuosta), niin kaippa tuo jonkin aikaa kestää. Tosin tuossa reseratorissa nuo pumput on käsittääkseni se hajoava komponentti.

Mutta siis ihan omalla vastuullasi. Kannattaa kuitenkin valita mahdollisimman virtaava (alhainen pressure drop) jäähdytin toiseksi ettei tuo pumppu nyt ihan kamalalle rasitukselle joudu. Uskoisin kyllä että onnistuu.

Ja vielä: noissa asetekin kahden blokin malleissa ainakin on puoltoistakertaa tehokkaampi pumppu, joten ilmeisesti ainakaan Asetek ei usko tuon 2.2W pumpun venyvän kovin pitkälle.

Äänestä

Kiitos vastauksesta! Taitaa tuo virittely mennä harkintaan. Eipähän tarvitse nestettä itse vaihdella. Eivät nuo letkut tosiaan kovin paksut ole. En tiedä mistä ovat valmistettu, mutta vähän kun liikauttaa niin heiluu kuin vieteri sen jälkeen. Meinasin että jos olisi saanut pysymään suljettuna tuo kierto, mutta taitaa mennä jo aika vaikeaksi.

Äänestä
  • Voithan sä ostaa toisen samanlaisen näytönohjainta varten. Ei ne siihen ihan suoraan taida istua, mutta on niitäkin viritelty sopiviksi. Harmi vain, että silloin tulee ylimääräinen ääntä pitävä osa: toinen pumppu.

    Äänestä

Mietin tuota jo itse aiemminkin ja ihan järkevä se silloin olisi. Eikös noita valmiita paketteja tehdä ihan pelkästään näytönohjaimillekin.Tietysti jos olisi saanut isomman jäähdyttimen niin olisi saanut prossun lämpöjä ehkä vähän laskemaan. Rasituksessa nousee melkein 70C.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vainminä kirjoitti:

Eli otsikon mukaan. Pystyykö suljettuun kiertoon lisäämään toisen jäähdyttimen ja näytönohjain blokin. Jäähdyttimenä toimii Asetek 550 LC. Prossu on Intel i7-3770K. Riittääkö pumpussa tehot johonki 2x120mm jäähdyttimeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu