Maisemakuvaus asetukset?

Mitkä asetukset pitäisi maisemakuvauksessa oikein olla? En saa maisemakuvista tarkkoja mitenkään. Putkessa ei pitäisi vikaa olla, kun tarkkoja kuvia silti saa, mutta jos pitää ottaa kuva järven rannalta, niin ei siitä kuvasta tarkka tule millään!
7441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kokeile esim. näitä
– polttoväli esim. 24mm/35
– käytä vastavalosuojaa, ei mitään suodattimia tms.
– ISO n. 100
– käytä aukon esivalintaa (Av tms), f/8 tai/ja f/11
– mittaa valotus harmaakortista, valota histogramminikealle tai haarukoi ± 2 Ev
– manuaalitarkennus 5m
– kamera tukevalle jalustalle
– kuvanvatkaaja pois päältä
– jos kamerassasi on HDR kokeile myös sitä

Äänestä
  • histogramminikealle
    po
    histogrammi oikealle

    Äänestä

On maisemakuvauksessa yleensä hyvä olla laaja. Joten aukko pienemmäksi kuin tuo edellä mainittu f9.
Vaikka f16 - f22.

Äänestä

Ne asiat jotka haluat kuvalla tuoda esille eivät ole kameran valikoissa. Maisemta eivät ole samanlaisia mutta tietyt asiat ovat yhtä kohteesta rippumatta kuten tuo pienen auko käyttö. Jos maisemaa ei kuvata yöllä tai hämärässä valo yleensä riittä tai jos ei riitä on syytä käyttää jotain jalustaa. Monet hyvät maisemakuvat on otettu jalustalla, ainkaan kameran liike ei tuo kuvaan epäterävyyttä, voi käyttää pitkiä suljinaikoja. maisemia voi kuvata myös teleellä tai normaalilasilla, mutta yleisempi lasi on laajakulma. Oman kokemukseni mukaan hyvä laajakulma on noin kuvakulmaltaan noin 90 astetta. http://farm4.static.flickr.com/3191/3027895760_7cbe228b2c_o.jpg

Äänestä

Eli siis Uv suodin pois ja vastavalosuoja tilalle! Selvä! Käynpäs heti tänään kokeilemassa, kun on tulossa ilmeisesti nätti päivä.

Äänestä
  • Tuo UV-suodin on vain yksi osatekijä (aiheuttaa mm. heijastuksia ja vinjetointia ja vähentää kontrastia).
    – objektiivin piirtokyky on yleensä parhaimmillaan n. 2 Ev himmennettynä, joten älä himmennä enempää kuin on tarpeen
    – pienimmillä aukoilla kuvan terävyys ja erottelukyky heikkenee
    – hyperfokaaliseen etäisyysasetukseen kannattaa tutustua
    – 1/3 syväterävyydestä on tarkennusetäisyyden edessä ja 2/3 sen takana
    – siis esim jos syväterävyys olisi 9m ja tarkennusetäisyys 6m niin terävyysalue on 3 – 12 m.

    Kauniita maisemia t.

    Äänestä

kannattaa myös heittää se canon pois ja hankkia olympus tilalle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luonnonoikkuuuu kirjoitti:

Mitkä asetukset pitäisi maisemakuvauksessa oikein olla? En saa maisemakuvista tarkkoja mitenkään. Putkessa ei pitäisi vikaa olla, kun tarkkoja kuvia silti saa, mutta jos pitää ottaa kuva järven rannalta, niin ei siitä kuvasta tarkka tule millään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu