Vapauden kaiho

Bussi-linjat ovat kadonneet ja Nimismies on lääkärin neuvosta ottanut ajo-oikeuden pois.
Ruotsin pitkä-aikaisin vanki haluaa vapauteen, koska on jo 84V. ja ruumis alkaa rappeutua hälyttävästi.
Presidenttimme armahti viime-vuonna yhden rikollisen, vaikka anojia oli monta.
Lepositeet ja käsiraudat käyvät yhä ahkerammin.
Minkälaisia mietteitä herättää tämä "kasvihuone-ilmiö"?

H.
21154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Nuo esittämäsi vapauden kaihot ovat mielestäni jo saavuttamattomissa. Erittelemään en ala, jokaisella kun ovat omat kaihonsa l. haaveksuntansa.

Ikäistemme ajankulua ei voi siirtää jo elettyyn, kaiho siirtyy tuotatuonnemmaksi... terveyden pysyminen tuo yhä enemmän realiteettiä .. siinä jää haaveet haaveksimatta.

Tietoisuus, ilman pelottelujakin on viisainta ajatella kun siihen vielä kykenee.
Tuntuu joskus siltä kuin vuodet olisivat lyhempiä kuin ennen.

Äänestä
  • Aloittaja

    "meeriseni"

    Oikeassa olet tuossa.
    Ajattelin vain tätä maailmanmenoa, kidnappauksineen ja niiden tappamisineen.
    Maailman kattila alkaa kiehumaan kaikin tavoin, ja silloin joutuvat yhteiskunnatkin kiristämään otettaan, jopa "sivistys" maissa.
    SIllee laajasti ajattelin, viitaten kaiken muuttavaan kasvihuoneilmiölläni.
    H.

    Äänestä

Eiks se ole jo menossa, tuo kasvihuoneilmiö. Kaikessa on merkkejä siitä...
Alkaa olla myöhäistä saada se pysähtymään.

Äänestä
  • Aloittaja

    "maa1rina"

    Niinpä, tyttöseni.
    Sekin on tuon sanan piilo-tajunnassa.
    Maailman muuttuminen peruuttamattomasti.
    Tapahtuma, jolle ihminen ei mitään muuta voi, kun turhaan tuhlata rahaa sen estämiseen, kun pitäisi laittaa rahaa jemmaan sen seurauksien korjaamiseen.
    Maailma muuttuu myös muutenkin, ylikansoitus, ruoanpuute, vesivajaus...
    Kaikki tuo tuottaa vielä paljon surua, murhetta ja pahaa.
    Kuten nykyiset sodat jo ennakoivat.
    Meidän ikäisemme eivät voi enää tehdä mitään muuta kuin muistuttaa nuorempiamme.
    Muuten tulee heistä elämän panttivankeja, ilman vapautta.
    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "maa1rina"

    Niinpä, tyttöseni.
    Sekin on tuon sanan piilo-tajunnassa.
    Maailman muuttuminen peruuttamattomasti.
    Tapahtuma, jolle ihminen ei mitään muuta voi, kun turhaan tuhlata rahaa sen estämiseen, kun pitäisi laittaa rahaa jemmaan sen seurauksien korjaamiseen.
    Maailma muuttuu myös muutenkin, ylikansoitus, ruoanpuute, vesivajaus...
    Kaikki tuo tuottaa vielä paljon surua, murhetta ja pahaa.
    Kuten nykyiset sodat jo ennakoivat.
    Meidän ikäisemme eivät voi enää tehdä mitään muuta kuin muistuttaa nuorempiamme.
    Muuten tulee heistä elämän panttivankeja, ilman vapautta.
    H.

    Kyllä, väistämätöntä se on.
    Mikään toiminta ei enää tuholta pelasta.

    Äänestä

Näin äkkisiltään tulee mieleeni heti.. " Viha vaino pois . rauha parempi ois "

Itse kasvihuoneilmiöstä oikeesti olen sitämieltä että sen varjolla on tehty bisnestä ...rahakasta ja ei ole edennyt niinkuin luultiin.

Äänestä
  • Toinen tärkeä bisnesalue
    on turvallisuusaiheet ja asiat.

    Ongelma-aiheita:
    - kaiken vanheneminen
    -varojen niukkuus
    -ihmisten suojelun ongelmat (ketä, missä, milloin, jne)
    -eläinten,
    - korvaamattomat vahingot ja uusien estäminen,

    asioita on vaikka kui paljon, vaikka toiset on sitä mieltä, että koko kasvihuoneilmiö
    on tuulesta temmattu juttu... kui öljyn ja kaasujenkin osalta, plus kem. aineet.

    Äänestä

Otan tuon kasvihuoneilmiön ja sen erittäin laajat seuraukset, jo nyt. Tieteen kuvalehti (14v.tullut) on pelotellut nyt totta olevilla seurauksilla koko sen ajan.
Myrskyt kovenevat, sääilmiöt kaikenkaikkiaan ovat rajumpia, kuumaa kuivaa, sateista märkää, lisäksi tulivuoretkin elämöivät ja maa järisee.
On jo isoja alueita, joissa satoja ei ole saatu, kasvitaudit jylläävät tai on ollut liian kuivaa pitkiä aikoja. Eli kriisitilanteet ovat alueilla lisääntyneet ruuan, veden, ja ideologisten syiden takia, ihmisten on lähdettävä ja ilmastopakolaisuus on yksi merkittävä syy siihen.
Vapauden kaiho voi olla vain niillä, joilla on töitä, eli rahalla saa ja hevosella
(esim. Finnair) pääsee, kansanomaisesti ilmaistuna. Toki vapauden kaiho voisi olla myös mentaalisen tason hypoteesi siitä miten- edes hetkeksi - osaisi rauhoittaa *mielen ja *kehon ainaisen huolestuneen tietoisuuden ulkopuolelle.

Äänestä
  • Niinpä. Viime vuosi oli jo ns. esimakua tulevista...

    Äänestä

  • Aloittaja

    "kawe"

    Toistit minut hyvin.
    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "kawe"

    Toistit minut hyvin.
    H.

    Luin tekstisi oman kirjoituksen jälkeen, eli kyllä minäkin.............

    Äänestä

  • Aloittaja

    "Nittaminax"

    Ajattelinkin vähän aikaa sitten kirjoittaa, että olisin toivonut edes yhtä prokaattoria ketjuuni.
    Voitko nyt paremmin?

    H.

    Äänestä

Hetkellistä vapauden kaihoa tunsin aamuisella lehdenhakureissullani, kun pikavuoro Helsinkiin ajoi ohitseni.
Lapsellinen kun olen, niin vilkutin bussille ja pyysin viemään terveiset rakkailleni, kun siitä ohi ajaa muutaman tunnin kuluttua.

Maailma matkaa radallaan ja me siinä mukana, rappeudutaan ja vanhetaan.
Kuka tahansa 84 vuotias haluaisi kuolla vapaudessa, nähdä vielä luontoa ja kuulla linnun laulua.
Mutta uusia pieniä ihmisiä syntyy, kasvaa ja toivottavasti muuttaa maailmaa parempaan suuntaan.
Optimistista, tiedän.

Äänestä
  • Ja kohteliaana miehenä, kuljettaja vastasi heilutukseesi. Tiedän, kokemuksesta...

    Äänestä

Ihanaa Hunsvot Ihanaa !

Äänestä
  • Suukotus viesti oli lian rasvainen joten poistettiin. Jäihän sulle ihanat muistot

    Äänestä

  • hällä väliä.. kirjoitti:

    Suukotus viesti oli lian rasvainen joten poistettiin. Jäihän sulle ihanat muistot

    Pahansuopaisuus ja mustasukkaisuus kuultaa lävitse:DDDDDDD
    Tyhmänä vastaat feikille. oo Maarinaa nähnytkään.

    Äänestä

Niinpä, vapaus on tärkeää, sananvapaus, kokoontumisvapaus , vapaus valita maansa johtaja, vapaus tappaa tai olla tappamatta. Vapaus olla erimieltä pikkuasioissakin.
Mimmosen roikaleen se Suomen presidentti armahti.? Tuo Ruotsin vapauden kaipaaja ei ole sitten toisen maailmansodan tehnyt mitään muuta kuin rikoksia. Tappanut yhden ihmisen kirveellä ja toisen puukolla. Yhtään ainutta päivää ei ole työ maistunut. Jos haluaa vapautta niin repiköön lakanansa.

Äänestä

kasvihuoneilmiö on tulonsiirtoa, ja rahan kerjuuta.
Nykyään kun vähän sataa tuulee, tai on pikkaisen kylmää, tai kuumaa on ne poikkeuksellisia ilmiöitä.
Sivukylistä ei pääse hittuunkaan vettä kelaamaan pohjatomalla saavilla, jos ei ole ajolupaa, eikä autoa.
Toista se on suppilon kärjessä minne kakka laskee, jos jää linjuriautosta, niin rösä, tai toinen bussi tulee minuutin päästä.

Äänestä

oikein säikäkähdin, hunskiltako otettiin ajokortti pois,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hunksz kirjoitti:

Bussi-linjat ovat kadonneet ja Nimismies on lääkärin neuvosta ottanut ajo-oikeuden pois.
Ruotsin pitkä-aikaisin vanki haluaa vapauteen, koska on jo 84V. ja ruumis alkaa rappeutua hälyttävästi.
Presidenttimme armahti viime-vuonna yhden rikollisen, vaikka anojia oli monta.
Lepositeet ja käsiraudat käyvät yhä ahkerammin.
Minkälaisia mietteitä herättää tämä "kasvihuone-ilmiö"?

H.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu