Onko kenellä kokemusta Prachuap Khiri Khanista,
Missä hotellissa olitte? Minkälainen ranta keskustassa?
Mitä tekemistä ja näkemistä siellä?
Missä hotellissa olitte? Minkälainen ranta keskustassa?
Mitä tekemistä ja näkemistä siellä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Prachuap on huikean hieno paikka, yksi suosikeistani, mutta ei siellä paljoa tekemistä ole. Se on rauhallinen kohde, jossa voi kokea sitä monien haikailemaa "aitoa Thaimaata". Keskustan ranta ei sovellu uimiseen, mutta vieressä on hienoja rantoja, etenkin Ao Manao, joka kuuluu Thaimaan komeimpiin. Melkein täyden ympyrän tekevää lahtea reunustavat hienot karstivuoret. Keskusta on kyllä ihan mukava paikka asua, siellä on vanhojen puutalojen raunustamia katuja ja erittäin halpoja ravintoloita. Jonkinlainen oma liikkumisväline tulee alueella tarpeeseen, on se sitten vuokra-auto tai -skootteri. Täällä on alueesta kattavin suomenkielinen opas:
http://www.minnethaimaassa.com/pikaoppaat/pikaopas-prachuap-khiri-khan/
Kaikki mitä olen lukenut tuosta paikasta on pelkästään positiivista, kiva oli saada vielä vahvistusta asiasta. Aikomus olisi siellä yöpyä sillä maanantaista perjantaihin. Luulen että siellä tekemistä keksii.
Menemme sinne Malesian F1-kisojen jälkeen, joten rauhallinen lepopaikka on paikallaan ennen siirtymistä takaisin Bangkokiin muutamaksi päiväksi. Chang olisi toinen vaihtoehto, mutta siellä on jo käyty ja tarkoitus on tehdä Itä-Thaimaan reissu seuraavalla kerralla. Nyt maaliskuussa olemme viikon ensin Koh Lantalla, josta lennämme Kuala Lumpuriin. Enää muutama viikko matkaan.
hauska lukea täältä Prachuap khiri khanista, itse olen paikkaan ihastunut! juuri sellaista aitoa thaimaata, joka tekee hyvää kaikkien turistipaikkojen jälkeen. jos olette turistipaikkoihin kyllästyneet, niin käykääpä prachuapissa!