Erikoisväritys poikasella?

peippotyttö

Onko seeprapeipon poikasilla erikoisvärejä? Minun seeprapeippojeni uudessa poikueessa on nimittäin yksi outolintu. Seepristeni muut poikaset ovat aina olleet tummanharmaita ja mustanokkaisia, mutta tällä poikasella on vaalea nokka, joka vaalenee koko ajan lisää, kun sen veljillä tummenee nokat entisestään. Lisäksi siipien värityksestä noin puolet on puhtaanvalkoista ja sen pään vasemmalta puolelta, nokan tyvestä, lähtee kaunis valkoinen kuvio, joka muistuttaa palmua tai purkautuvaa tulivuorta.
Vanhemmat ovat normaalivärisiä seeprapeippoja.

Eli siis mistä tämä väritys on tullut/voinut tulla ja voiko väri säilyä sulkasadonkin jälkeen?

Tässä on kuva poikasesta, pään kuvio ei ikävä kyllä näy tässä:

http://slipewolf.suntuubi.com/datafiles/userfiles//volcano(2).jpg

1

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Onhan seeprapeipoilla paljonkin erilaisia värimuunnoksia. Noin nuoresta nyt ei vielä ihan varmaa voi päätellä, mutta todennäköisesti on normaalivärisellä pohjalla "pied", eli valkoisenkirjava, ja yksi valkoinen laikku on nyt osunut tuohon nokankin kohdalle niin ettei siihen tule pigmenttiä. Kirjavuuden aiheuttava geeni on resessiivinen, eli sen on oltava piilevänä molempien vanhempien perimässä jotta voi tulla poikasella ilmiasuun asti. Eiköhän se väritys säily sulkasadonkin jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      116
      4895
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      115
      3978
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      215
      3896
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      172
      1369
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe