Erikoisväritys poikasella?

peippotyttö

Onko seeprapeipon poikasilla erikoisvärejä? Minun seeprapeippojeni uudessa poikueessa on nimittäin yksi outolintu. Seepristeni muut poikaset ovat aina olleet tummanharmaita ja mustanokkaisia, mutta tällä poikasella on vaalea nokka, joka vaalenee koko ajan lisää, kun sen veljillä tummenee nokat entisestään. Lisäksi siipien värityksestä noin puolet on puhtaanvalkoista ja sen pään vasemmalta puolelta, nokan tyvestä, lähtee kaunis valkoinen kuvio, joka muistuttaa palmua tai purkautuvaa tulivuorta.
Vanhemmat ovat normaalivärisiä seeprapeippoja.

Eli siis mistä tämä väritys on tullut/voinut tulla ja voiko väri säilyä sulkasadonkin jälkeen?

Tässä on kuva poikasesta, pään kuvio ei ikävä kyllä näy tässä:

http://slipewolf.suntuubi.com/datafiles/userfiles//volcano(2).jpg

1

235

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Onhan seeprapeipoilla paljonkin erilaisia värimuunnoksia. Noin nuoresta nyt ei vielä ihan varmaa voi päätellä, mutta todennäköisesti on normaalivärisellä pohjalla "pied", eli valkoisenkirjava, ja yksi valkoinen laikku on nyt osunut tuohon nokankin kohdalle niin ettei siihen tule pigmenttiä. Kirjavuuden aiheuttava geeni on resessiivinen, eli sen on oltava piilevänä molempien vanhempien perimässä jotta voi tulla poikasella ilmiasuun asti. Eiköhän se väritys säily sulkasadonkin jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1389
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      771
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      715
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      88
      704
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      638
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      144
      636
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      602
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    Aihe