Onko Mpc kromi ja Google chrome

otsikossa kysymys,onko nuo kaksi erinimistä selainta loppujenlopuksi yksi ja sama selain.
12363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mpc kromi on kopio Chromiumista
Chromium on kaupallisuuksista riisuttu Chrome

Äänestä

Itse taas käytän Chromea sisäisen flashin ja pdf lukijan takia.

Äänestä
  • Niinhän ne ovat Chromen esikuvassa Chromiumissakin.
    Siinä vain ei ole Googlen kaupallista vakoilua sisäänrakennettuna.

    Äänestä

Ajatukseni siitä,että ne olisi samaselain kumpikin,tuli siitä kun olen poistanut google cromen,kaikki kansiot mitä siitä löytyy,käynnistänyt koneen uudelleen,ja,,,,kun sitten ajan c cleanerilla putsiohjelman,mitäs kummaa,aina vaan poistettavissa tiedostoissa on google cromen selaustietoja ym härpäkettä vaikka koko selainta ei oo koneella ollut pitkäänaikaan.
MPC kromista c cleaner ei mainitse mitään ajettaesa putsaus sillä.
Se on jokseenkin ihme selain tämä google crome,vaikka sitä ei ees oo koneella,aina vaan c claner löytää siitä putsattavaa,jos jonkin näköstä tiedostoa.

Äänestä

Kromi muistuttaa niin paljon Chromea että Ccleaner voi luulla sitä siksi ja näin poistaa sen selaushistoriatietoja. ( Olettaen että sinulla on Kromi asenenttuna).

Äänestä

Niin näyttäis olevan.
Poistin c cleanerin ja ajattelin että jos se tokenee siitä ja alkaa tunnistaa ohjelmat niitten oikeilla nimillä mutta,ei,edelleen mulla on c cleanerin mielestä google crome vaikka sitä ei oo ollu koneella enää pitkään aikaan.
Pc kromi on koneella ja käytössäkin,siitä c cleanerilla ei ole näköjään mitään havaintoa.Ompas kumma juttu.

Äänestä

Kromi on sen verran tuntematon selain ulkomailla joten sentakia CCleanerin tekijät eivät ole lisänneet siihen täyttätukea. ( Tai he eivät ole kuulleet tuosta).

Äänestä

"""Kromi on sen verran tuntematon selain ulkomailla joten sentakia CCleanerin tekijät eivät ole lisänneet siihen täyttätukea. ( Tai he eivät ole kuulleet tuosta). ""

Aha. tunnet siis sen tiimin joka huolehtii CCleanerin päivityksistä?

Äänestä

Se chrome kummittelee muuallakin, vaikka sen poistaisikin. Minulla myös kromi, mutta silti esim. ccleaner näyttää chromena.

Äänestä

Voe mahotonpaekka,ompas se kuukkelin chrome ihme vempain ku sitä ei saa kokonaan koneelta pois vaikka tyhjentää kaikki maholliset kansiot,joita löytyy siis tuhotonmäärä,ja varmaan siellä joitain kansioita on vieläkin joita en löydä,kun se kummittelee vaan vaikka sitä ei ole ees koneella.
Ja tuokin on hieman outojuttu että c cleaner vaan kuukkelin cromena tuota kromia käsittelee.
Sitten vielä huomio tuostakin kromista,poistin kaikki historiat,siis joka ikisen paikan tyhjäks,ajoin vielä c cleanerin,kävin koemielessä VAIN iltalehden avaamassa,ajoin c cleanerin,kromissa oli jo väliaikaistiedostoja yli 5500 ja muitakin tiedostoja mahoton määrä poistettavaksi,mite helkutissa yks lehden avaus saa kertymään tommosen määrän kaikkee paskaa sinne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sama selain kirjoitti:

otsikossa kysymys,onko nuo kaksi erinimistä selainta loppujenlopuksi yksi ja sama selain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu