FINNAIR 45 MINUUTTIA OHJELMASSA KESKIVIIKKONA

Tulee faktatietoa kansallisesta ylpeydenaiheesta (vai ex ylpeydenaihe)?
kannattanee katsoa oli sitten mitä mieltä tahansa Finnairista niin saa ainakin puolueetonta faktatietoa yhtiöstä ja voi olla että moni Finnairin vihaaja muuttaa mielensä tai Finnair-uskovainen menettää uskonsa.
17377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

No mediahan EI KOSKAAN ole puolueetonta. Varmaan kannattaa kuitenkin katsoa.

Äänestä

Finnairin vihaajat tuskin muuttavat mieltänsä tuon ohjelman nähtyään.

Äänestä
  • Taitaa olla ohjelma melkoinen kidutus näille Finnair uskovaisille.

    Äänestä

Lisätietoa: www.slam.fi

Äänestä
  • Kyllä nyt taas yritetään mustamaalata Finnairia

    Äänestä

  • Paikallisilla sopimuksilla ei voi heikentää työehtoja alle TES-tason. Finnairissa oli heikennetty ja ilman että paikallinen sopimus oli kirjattu osaksi TES'siä. TV-ohjelman tietojen perusteella pidän selvänä että Finnair tuomitaan maksamaan palkkarästit korkoineen.

    Äänestä

Finnairin mollaaminenhan johtuu just siitä, että suomalaiset eivät oikein osaa mittään. Pitäisi saada ulkomaisia toimijoita tännekin, niin lennot irtoaisivat parilla kympillä, lentoemot olisivat nuoria ja hoikkia, tekniikka pelaisia, aikataulut pitäisivät, koneet olisivat aina uusia just tehtaalta ja mikä tärkeintä alkoholi olisi ilmaista ja kukaan ei tappelisi koskaan koneessa. Me suomitylleröt ei vaan osata tätä kansainvälistä alaa.

Äänestä

ja ne mollaajat ovat sitä sossusakkia jotka eivät minnekään koskaan matkusta koska ovat perseauki.

mollaaminen on kiva harrastus työttömillä ja syrjäytyneillä.

Äänestä
  • Katsohan 45 minuuttia ohjelma ja tule sitten uudestaan kertomaan miten mahtava yhtiö Finnairi on. Johtamisosaaminen eritoten on Finnairissa ihan huippua, ainakin palkkojen ja palkkioiden puolesta. Muutoin, ei ehkä niinkään.

    Äänestä

finnair on hyvä lentoyhtiö.
yhtiön johdosta en tiedä mutta tavallista työtä tekevä henkilökunta on ammattitaitoista sekä miellyttävää.

en ole itse finnairilla töissä,mutta ollut useammassa eri yhtiössä töissä ulkomailla.
siitä syystä on kokemusta mihin verrata.

Äänestä
  • Finnairissa on se sama ongelma kuin muissakin isoissa suomalaisissa firmoissa eli tavallisella työntekijällä ei ole mitään arvoa, työntekijä on vain kuluerä, joka pitäisi saada jotenkin hävitettyä. Todellisuudessa kuitenkin juuri ne työntekijät jokapäiväisine pienine joustoineen ja venymisineen pitävät firman toimivana ja asiakkaat tyytyväisenä. Sitä eivät omahyväiset ja rahanahneet pukuherrat pääkonttorissa halua edes nähdä saati ymmärtää.

    Äänestä

  • tiedä häntä kirjoitti:

    Finnairissa on se sama ongelma kuin muissakin isoissa suomalaisissa firmoissa eli tavallisella työntekijällä ei ole mitään arvoa, työntekijä on vain kuluerä, joka pitäisi saada jotenkin hävitettyä. Todellisuudessa kuitenkin juuri ne työntekijät jokapäiväisine pienine joustoineen ja venymisineen pitävät firman toimivana ja asiakkaat tyytyväisenä. Sitä eivät omahyväiset ja rahanahneet pukuherrat pääkonttorissa halua edes nähdä saati ymmärtää.

    duunari on aina oikeassa.

    Äänestä

  • jepsjeps. kirjoitti:

    duunari on aina oikeassa.

    Eipäs kun Kehveli on aina oikeassa.

    Äänestä

  • Boy kirjoitti:

    Eipäs kun Kehveli on aina oikeassa.

    Duuanaripas.

    Äänestä

Iho epäsuorasti tuli myöntäneeksi moottorityöntekijöiden pakottamisen. Pakottaa nyt moottorihuolto tekemään tulosta vailla mitään edellytyksiä tuloksen tekemiseen.

Ihon mukaan firman tilanne oli hyperkriittinen ja siksi... Saapa nähdä miten oikeus tulkitsee paikallisen pakkosopimuksen laillisuutta. Laissa ei liene kohtaa, jossa työnantajapuoli voisi venyttää TES-tulkintoja aina silloin kun TA-puoli väittää firman olevan kiikun kaakun.

Tulos tehdään aina kirjanpidolla, johon työntekijöillä ei ole osaa eikä arpaa. Kirjanpidolla ja konserniavustuksilla voi hävittää hyvän tuloksen ja toisaalta tehdä tulosta vaikka operatiivinen toiminta olisi raskaasti tappiollista.

Äänestä

onko 1. kerta Finnairin tekniikassa kun jotain pitää saada aikaiseksi ihan oikeasti? perseen kaivuu ja velttoilu loppu ny.

Äänestä

Hieman OT mutta ei ne ihan täyspäisiä ole duunaritkaan.
esim jokunen niskaliinoja vaihtava tekniikan haalaripelle
kertoo toisille olevansa insinööri kun ammattiala on lontooksi
aircraft engineering. Ammattikoulusta valmistuu siis
insinöörejä? Repesin.

Voihan olla että cargotecille siirtynyt henkilö on hankala
mulkero mutta sai kuitenkin käännettyä kurssin plussalle.

Kuitenkaan IAU ei ole nähnyt aiheelliseksi alkaa haastaa
yhtiötä oikeuteen asiassa.

Koirat haukkuu mutta karavaani kulkee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tutkiva journalismi kirjoitti:

Tulee faktatietoa kansallisesta ylpeydenaiheesta (vai ex ylpeydenaihe)?
kannattanee katsoa oli sitten mitä mieltä tahansa Finnairista niin saa ainakin puolueetonta faktatietoa yhtiöstä ja voi olla että moni Finnairin vihaaja muuttaa mielensä tai Finnair-uskovainen menettää uskonsa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu